Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności9 listopada 202118:49

Wilgoć na oknach. Poznaj 4 fakty, zanim kupisz osuszacz powietrza

Wilgoć na oknach. Poznaj 4 fakty, zanim kupisz osuszacz powietrza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Jeżeli Twoje okna są nowe albo niedawno wymieniono w nich uszczelki, to przyczyna zaparowanych szyb leży gdzieś indziej. Wskazówką jest miejsce, w którym gromadzi się para. Jeśli woda kondensuje się między dwiema szybami, to rzeczywiście problemem mogą być stare i rozszczelnione okna lub ich nieprawidłowy montaż. W innym przypadku będzie to efekt nadmiernej wilgotności.

Fakt nr 1: zaparowane okna to efekt zbyt dużej wilgotności

Zbyt duża wilgotność w domu jest uciążliwa. W pomieszczeniach panuje zaduch, rozwieszone pranie długo schnie, a do tego pojawiają się dolegliwości zdrowotne takie jak bóle głowy i złe samopoczucie.

Najczęściej jednak nadmierna wilgoć w mieszkaniu powoduje, że trudno cokolwiek zobaczyć przez okno. Zaparowane szyby to sygnał, żeby dokładniej przyjrzeć się warunkom panującym w Twoich czterech ścianach.

Optymalny poziom wilgotności względnej wynosi od 40 do 60%. Jaka jest wartość w Twoim domu? Sprawdzisz ją za pomocą higrometru. Najtańszy wilgotnościomierz kosztuje około 15-20 złotych.

obraz1

Dlaczego poziom wilgotności wzrasta? To naturalne zjawisko. Wilgoć napływa do mieszkań, gdy za oknem panuje deszczowa pogoda. Również codzienne czynności, takie jak gotowanie i suszenie prania, a nawet oddychanie wytwarzają cząsteczki wody, które trafiają do powietrza.

Problem pojawia się wtedy, kiedy wilgotne powietrze gromadzi się w domu. Zazwyczaj przyczynami są: niesprawna wentylacja i niewystarczające wietrzenie. Wtedy zużyte i wilgotne powietrze nie może zostać zastąpione świeżym.

Mokre powietrze skrapla się w kontakcie z chłodną powierzchnią szyby. Ma to miejsce szczególnie w trakcie jesieni i zimy, kiedy różnica temperatur w domu i na zewnątrz jest większa. Dlatego okna nieustannie parują. Pomóc może obniżenie wilgotności poprzez usprawnienie wentylacji, odpowiednie wietrzenie lub osuszacz powietrza.

Fakt nr 2: osuszacz powietrza skutecznie obniża wilgoć w domu

obraz2

W okresie jesienno-zimowym w sklepach z elektroniką oraz w supermarketach niczym grzyby po deszczu pojawiają się osuszacze powietrza. To zwykle proste w działaniu urządzenia do użytku domowego. Standardowo do sklepów trafiają modele o wydajności osuszania 10 lub 20 litrów na dobę. Którą opcję wybrać? Wszystko zależy od wielkości powierzchni, na której ma działać osuszacz powietrza.

Przyjmuje się, że na każde 10 metrów kwadratowych powierzchni powinna przypadać wydajność osuszania 5 litrów na dobę.

Oznacza to, że osuszacz powietrza o wydajności 10 l/24 h będzie odpowiednim wyborem do pomieszczenia o powierzchni 20 m². Natomiast modele 20-litrowe sprawdzą się w większych, 40-metrowych pomieszczeniach.

A co z ceną? Oczywiście wpływa na nią wydajność i dodatkowe funkcje osuszacza. W cenie do 450 złotych można kupić urządzenie o wydajności 10 litrów na dobę, płacąc dwa razy więcej, otrzymamy osuszacz powietrza z wydajnością 20 litrów na dobę.

Recenzje polecanych modeli różnych marek sprawdzisz na niezależnym rankingu osuszaczy powietrza: https://nachlodno.pl/osuszacze-powietrza-ranking/. Tworząc ranking, pomagamy każdemu użytkownikowi wybrać osuszacz powietrza spełniający jego wszystkie wymagania.

Fakt nr 3: pochłaniacz wilgoci to nie jest osuszacz powietrza

obraz3

Z lewej strony osuszacz powietrza o wydajności 20 l/24 h, z prawej pochłaniacz wilgoci

W sklepach można znaleźć również inny sposób na wilgoć w domu. Pochłaniacz wilgoci to niewielki gadżet, w którym wykorzystuje się substancję higroskopijną (zdolną do pobierania wody). Pochłaniacze wilgoci cieszą się dużą popularnością na Allegro – wynika to z niskiej ceny, ale również stosowanego marketingu. Reklamy zapewniają, że pochłaniacz wilgoci to tania oraz skuteczna metoda na obniżenie wilgotności w domu.

Nie daj się nabrać!

Pochłaniacz wilgoci nie może osuszyć całego pomieszczenia. Dlaczego? Po prostu jego wydajność osuszania jest zbyt mała. W ciągu miesiąca pochłaniacz zbiera zaledwie od kilkuset mililitrów do litra wody. Pamiętaj, że w odpowiednich warunkach osuszacz powietrza może dziennie zgromadzić nawet kilkadziesiąt litrów.

Warto zaznaczyć, że wiele modeli osuszaczy powietrza posiada dodatkowe funkcje. Najważniejsze z nich to higrometr oraz higrostat, które pozwalają na dokładną kontrolę osuszania. Przydatne jest automatyczne wyłączanie się urządzenia, sterowanie przez Wi-Fi, a także funkcja oczyszczania powietrza (warto szukać modeli, które poza filtrem wstępnym posiadają filtr HEPA, zdolny do oczyszczania powietrza z mikrozanieczyszczeń, takich jak np. zarodniki pleśni).

Więcej o różnicach między osuszaczem powietrza a pochłaniaczem wilgoci przeczytasz w tym artykule: https://nachlodno.pl/poradnik/pochlaniacz-wilgoci-odwilzacz-powietrza/

Fakt nr 4: osuszacz powietrza nie zastąpi wentylacji

Jaka jest najskuteczniejsza metoda ograniczająca wilgotność w domu? Są dwie. Częste wietrzenie pomieszczeń oraz prawidłowy system wentylacji. Odprowadzanie zużytego powietrza na zewnątrz to istotny element wpływający na zdrowie i komfort domowników.

Podczas codziennego funkcjonowania do powietrza w domu trafiają zanieczyszczenia, para wodna, dwutlenek węgla, nieprzyjemne zapachy. Dzięki wietrzeniu i wentylacji może zachodzić wymiana powietrza na świeże, bogate w tlen.

Warto wiedzieć, że osuszacz powietrza nie dostarcza świeżego powietrza, dlatego nie zastąpi on sprawnie działającej wentylacji. Odradzamy zatem zasłanianie kratek wentylacyjnych i jednocześnie zachęcamy do wietrzenia mieszkań, nawet w okresie grzewczym! W takim czasie wystarczy wietrzyć krócej (około 5-10 minut, trzy razy dziennie), żeby nie wychładzać pomieszczeń.

Redakcja serwisu https://nachlodno.pl/ testuje i recenzuje osuszacze powietrza oraz klimatyzatory przenośne, dostarczając rzetelnych opinii, ułatwiających użytkownikom wybór odpowiedniego urządzenia. Tworzymy ranking klimatyzatorów przenośnych oraz ranking osuszaczy powietrza, na bieżąco śledząc pojawiające się nowości różnych marek i producentów.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.