Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności11 czerwca 202109:39

List do redakcji. To, co zobaczyłam ścięło mnie z nóg

List do redakcji. To, co zobaczyłam ścięło mnie z nóg - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

AKTUALIZACJA. - Urodziłam się w czasach, gdzie były łąki kwietne naturalne i nikt tego nie niszczył. To, co zobaczyłam w dniu 27 maja przejeżdżając przez park nad Odrą ścięło mnie z nóg. Potrzebowałam paru dni, aby znów stanąć psychicznie na nogi. Naturalne środowisko w parku całkowicie zniszczone, zresztą nie tylko – czytamy w liście do redakcji od p. Aldony

Tak niszczy się od kilku lat większość naturalnych miejsce w Raciborzu. Trzeba mieć olbrzymią wyobraźnię, żeby zrozumieć… brak wyobraźni włodarzy miasta. W tym mieście jest coraz więcej ludzi niechroniących środowiska naturalnego, przyrody, drzew. To ludzie bez rozumu. W parku znika wiele gatunków pod ochroną. Skoszona, a właściwie zdarta ziemia, wyrwane korzenie roślin kwitnących: czosnek niedźwiedzi, konwalia majowa, pierwiosnek, zawilce, dziurawiec, kurdybanek, przytulia wonna, babka lancetowata, mniszek lekarski, jasnota biała, koniczyna biała, czosnaczek pospolity i wiele, wiele ziół i gatunków które trudno znaleźć w innych miejscach. Ta lista jest długa, a to tylko te ważne pod ochroną.

Okres kwitnienia, tak ważny dla owadów i zwierząt, które żyją właśnie w tym środowisku. Teraz gdy zaczyna kwitnąc czosnek i inne rośliny, które nie wydały jeszcze nasion. Czy ktoś ma w ogóle jakieś pojęcie na ten temat? Czy są ludzie, co mają wyobraźnię, co się dzieje w przyrodzie, o tym co nas otacza? Jest okres lęgowy, gdzie te ptaki młode wylatując z gniazda mają się schować? Czy „władza” Raciborza wie, że liczebność owadów spadła o 1/4? Wyjaławiamy glebę, niszcząc naturalne łąki kwietne, sadząc kwiaty jednoroczne, nikomu niepotrzebne, głównie owadom. W innych miastach robi się wszędzie łąki kwietne i stawia budki dla owadów. U nas nigdzie. Tylko kosi się te naturalne, aż do całkowitego wyniszczenia rośliny. Obecnie jest brązowa zieleń, jak po wypalaniu traw. Świat, w którym żyję zmienił się nie do poznania. Jestem świadkiem tego, jak człowiek nie myślący (władza Raciborza) niszczy swój dom. Postępująca zagłada biologicznej różnorodności planety jest prawdziwą tragedią moich czasów, a jej dowody są wszędzie. W zaledwie kilka dekad wyrządziliśmy przyrodzie więcej szkół niż można sobie wyobrazić. Chyba „władza” Raciborza nie wie, jak ogromna bioróżnorodność jest konieczna dla istnienia życia. Świat przyrody znika przez właśnie takie władze i obojętność, a dowody widać gołym okiem. Kiedy tylko ruszam na wycieczkę rowerową, widzę to każdego dnia, dookoła. Cała aleja tarniny, bzu czarnego, głogu, orzechów, dzikiej róży ścięta, zniszczona do gleby przy dawnym zakładzie „Rameta” w Raciborzu. Zostały po wycince opony i wory śmieci, nie posprzątane do dzisiaj. Ciemnota bez wyobraźni rządzi tym miastem? Na żwirowni kosi się wszystko, co tylko dostanie się pod kosiarkę, nie zbierając najpierw worów śmieci. Plastik i inne odpady rozsypywane są dalej, na mniejsze, drobniejsze części.

W Parku Roth w centrum Raciborza znajduje się naturalny staw. Wylęgły się akurat ostatnio młode kaczuszki. Przegania się te zwierzęta na drogę z ich miejsc lęgowych, po to by mogły tam pływać prywatne kajaki. Kto na to w ogóle zezwala. Ulica Długa kiedyś obsadzona klombami i dużą ilością zieleni, obecnie sam beton, beton i beton z dużą ilością oświetlenia, ale człowieka ani jednego. Komu się świecą te duże ilości świateł przez całą noc?

Te ciągłe poczynania bez naszej zgody, wiedzy – wycina się piękne zdrowe drzewa, które wychwytują dwutlenek węgla, co jest niezwykle istotne, a sadzi się malutkie krzewinki. Musimy natychmiast zatrzymać wycinki drzew w Raciborzu, ale to władza ciągle wycina i robi to notorycznie, bez zastanowienia. Łąki kwietne mogłyby nie tylko ograniczyć ciągłe koszenie i niszczenie naturalnego środowiska, ale zyskałyby na tym owady, pszczoły które zabijane są przez rolników, którzy używają cały rok pestycydów i herbicydów. Dlaczego nie zapewnimy pszczołom bezpieczeństwa z przydomowych uli. Jak nie będzie owadów, to nie będzie już nas. Jesteśmy od nich zależni. Powinniśmy edukować władzę i tych co koszą i niszczą środowisko. My obrońcy przyrody wystarczająco przyglądamy się przyrodzie i chcemy jej bronić, a uważają nas za nienormalnych i kładą kłody pod nogi, utrudniają i lekceważą działania. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nowoczesna” wiosną ogołaca drzewa doszczętnie zostawiając stojące kikuty. Przy tej pracy zatrudniają ludzi nie mających na ten temat żadnego pojęcia. Nikt nie uczy jak powinno się kosić, aby nie szkodzić natury. Wycina się ciągle drzewa bez uzasadnienia i sadzi malutki krzewinki. Dlaczego nie ma nad tym kontroli, kar za dewastacje zieleni, roślin pod ochroną, zdrowych drzew wieloletnich.

Mam 9 budek lęgowych, by chronić ptaki. Zbieram nasiona, aby wysiewać po to aby mogły rosnąć w bezpiecznych miejscach Ale widzę masowe wymieranie, obejmujące zanik 3/4 gatunków. Czy ktoś to obserwuje? Pokładam nadzieję, licząc że wkrótce uda się z mądrymi ludźmi zmienić naszą przyszłość. Możemy wspólnie osiągnąć dużo więcej dobrego, gdy osób broniących przyrody będzie się wspierać. Może stworzy się grono osób, które będą mimo to bronić tej naturalności, jaką dała nam Ziemia.

Aldona
pisownia oryginalna

Łąki w Raciborzu

Od zeszłego roku, jak informuje nas wiceprezydent Dawid Wacławczyk, ratusz prowadzi działania zmierzające do zakładania łąk kwietnych. W 2020 r. powstały trzy – przy PKS-ie, na rondzie przy Opawskiej – Eichendorffa – Matejki oraz w sąsiedztwie cmentarza żołnierzy radzieckich. W tym roku zaplanowano kolejne trzy – przy Ocickiej w rejonie Świńskiego Rynku, przy ul. Drzymały w rejonie skarbówki oraz na Ostrogu, w sąsiedztwie nowego ronda. Urząd rozdawał niedawno mieszkańcom nasiona do zakładania łąk, a także budki dla jerzyków.

Kto skosił czosnek niedźwiedzi

Niedawno radny Michał Kuliga z Ostroga informował o skoszeniu w parku Zamkowym połaci czosnku niedźwiedziego. – Nasze służby wiedzą, że nie powinny tego robić. Sprawdziliśmy w terenie - połacie z czosnkiem w parku Zamkowym i w parku m. Roth nie zostały skoszone – komentuje prezes raciborskiego PK, odpowiedzialnego za koszenie terenów miejskich. Na dowód przesyła zdjęcia, na których widać czosnek niedźwiedzi rosnąc nadal w parku Zamkowym (zdjęcia z 11.06.2021)

Autor: list do redakcji, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności1 lipca 202214:42

Biskup gliwicki podpisał dekret o zmianach personalnych. Nowy proboszcz w Nędzy

Biskup gliwicki podpisał dekret o zmianach personalnych. Nowy proboszcz w Nędzy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Diecezja gliwicka obejmuje gminy Kuźnia Raciborska oraz Nędza. W parafiach dojdzie tu do kilku zmian, m.in. na urzędzie proboszcza w Nędzy. Ks. Joachim Miksa (na zdj.) przechodzi na kapłańską emeryturę.

Kuria Gliwice
Aktualności1 lipca 202209:16

List do redakcji. Oto ulica, na której mieszka prezydent

List do redakcji. Oto ulica, na której mieszka prezydent - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
25
Racibórz:

- Szewc w dziurawych butach, a włodarz miasta na dziurawej drodze - pisze do nas Czytelnik.

list do redakcji
Aktualności1 lipca 202212:11

Miasto wystawiło na sprzedaż działki na Ocicach. Cena obniżona!

Miasto wystawiło na sprzedaż działki na Ocicach. Cena obniżona! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Przetargi dotyczą działek gruntu położonych w Raciborzu przy ul. Greckiej i ul. Nowy Zamek.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności1 lipca 202209:06

Radny Rycka wezwał naczelnika oświaty do honorowej dymisji

Radny Rycka wezwał naczelnika oświaty do honorowej dymisji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
43
Racibórz:

Radny Paweł Rycka, jak podkreślił, dzieli się swoimi przemyśleniami w nawiązaniu do niedawnych wyborów w Spółdzielni Mieszkaniowej Nowoczesna.

red.
Aktualności1 lipca 202209:08

Raport 998. Wołanie o pomoc z Katowickiej. Przypalony obiad na Rudzkiej

Raport 998. Wołanie o pomoc z Katowickiej. Przypalony obiad na Rudzkiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie czwartkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali osiem interwencji, jednak tylko dwa z nich mogły mieć naprawdę poważne konsekwencje. Resztę zdarzeń stanowiły zgłoszenia dotyczące gniazd owadów błonkoskrzydłych. Sprawdź szczegóły.

red., fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Aktualności1 lipca 202204:46

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności2 lipca 202223:04

Nocne zawody w Bojanowie. Przedsmak powiatowej rywalizacji [FOTO i WIDEO]

Nocne zawody w Bojanowie. Przedsmak powiatowej rywalizacji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Zorganizowana z okazji 100-lecia OSP Bojanów rywalizacja w bojówce dała okazję do konfrontacji pretendentów do tytułu mistrza powiatu - Samborowic, Roszkowa oraz Krzanowic. Zobaczcie wideo z bojówkami.

(waw)
Aktualności1 lipca 202212:30

Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym urządzenia nielegalnych gier hazardowych

Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym urządzenia nielegalnych gier hazardowych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozbili gang, którego członkowie od wielu lat zajmowali się organizowaniem nielegalnych gier hazardowych na terenie całego kraju. 

KWP Katowice
Reklama
Reklama
Aktualności2 lipca 202218:07

Złoty Znak Związku na 100-lecie OSP Bojanów

Złoty Znak Związku na 100-lecie OSP Bojanów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Najwyższe wyróżnienie Związku OSP RP druhowie z gminy Krzanowice otrzymali w związku z obchodami 100-lecia swojej jednostki. Uroczysta Msza św. i uroczysta zbiórka odbyła się dziś, 2 lipca.

(waw), fot. Jan Ptak, Nina Perek
Aktualności1 lipca 202209:27

Stanowisko Urzędu Miasta w sprawie uszkodzeń w parku Jordanowskim

Stanowisko Urzędu Miasta w sprawie uszkodzeń w parku Jordanowskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Ratusz przesłał nam odpowiedź na list do redakcji z 20 czerwca jednego z rodziców, którego dziecko spadło z tzw. Tyrolki na ziemię.

red.
Reklama
Aktualności2 lipca 202208:11

Śląsko-Dąbrowska Solidarność ostrzega: albo zimne kaloryfery, albo 300 proc. podwyżki

Śląsko-Dąbrowska Solidarność ostrzega: albo zimne kaloryfery, albo 300 proc. podwyżki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
13
Region:

Ujednolicone stanowisko w sprawie rozwiązań systemowych dotyczących sytuacji, w jakiej znalazł się sektor ciepłowniczy w związku z kryzysem surowcowo-energetycznym, które były tematem czerwcowego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego odbywającego się pod przewodnictwem marszałka Jakuba Chełstowskiego, trafi pod głosowanie w ciągu kolejnych siedmiu dni.

opr. w, źródło: UMWS, fot. fot. Andrzej Grygiel
Aktualności3 lipca 202209:37

Żar leje się z nieba, a w Raciborzu tylko mały basen. Dlaczego nie zagospodarowano żwirowni?

Żar leje się z nieba, a w Raciborzu tylko mały basen. Dlaczego nie zagospodarowano żwirowni? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Brick Resort - tak miał się nazywać ośrodek wypoczynkowy na Ostrogu przy Rudzkiej. Był inwestor, który obiecał wyłożyć miliony, ale prezydent nie wystawił terenu na sprzedaż. Pozostał spór i pytania, co dalej z akwenami przy nowej obwodnicy.

(waw)
Sport2 lipca 202219:14

Oldboje walczyli o puchar wójta w Chałupkach [FOTO]

Oldboje walczyli o puchar wójta w Chałupkach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W Chałupkach, na boisku miejscowego KS Kolejarz odbyła się rywalizacja w kolejnej edycji turnieju o puchar wójta gminy Krzyżanowice. W szranki stanęły zespoły oldbojów z Polski i Czech.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności1 lipca 202210:58

Na zamku ruszył III Raciborski Festiwal Gamingowy [WIDEO]

Na zamku ruszył III Raciborski Festiwal Gamingowy [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Szesnaście drużyn z każdej gry rywalizuje na zamku o mistrzostwo 3. Raciborskiego Festiwalu Gamingowego. Wracająca po covidowej przerwie impreza ruszyła dziś przed południem. Pula nagród 30 tys. zł.

red.
Aktualności2 lipca 202214:55

Cross Games zagościł na kąpielisku pod Oborą [FOTO i WIDEO]

Cross Games zagościł na kąpielisku pod Oborą [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pogoda trochę pokrzyżowała szyki organizatorom, bo przygotowali sporo atrakcji dla dzieci, licząc, że zainteresują nimi małych plażowiczów. Mimo chmur na Markowickiej pojawiło się sporo miłośników tej formy aktywności fizycznej.

(waw), fot. Jan Ptak
Reklama
Aktualności2 lipca 202214:30

Strażacy z Babic na 120-lecie jednostki dostali nowy sztandar [FOTO i WIDEO]

Strażacy z Babic na 120-lecie jednostki dostali nowy sztandar [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

Wśród fundatorów są druhowie, społeczność sołectwa, a także władze samorządowe gminy Nędza. Dziś, 2 lipca, odbyły się uroczystości związane z przekazaniem sztandaru.

(waw), fot. Jan Ptak
Aktualności1 lipca 202214:55

W punkcie informacji turystycznej można odebrać paszport

W punkcie informacji turystycznej można odebrać paszport - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To kolejna atrakcja dla tych, którzy zwiedzają miasto, a przy okazji zdobyć cenne nagrody-pamiątki.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności2 lipca 202208:54

Nowe tereny inwestycyjne z poślizgiem. Ratusz wyjaśnia powody

Nowe tereny inwestycyjne z poślizgiem. Ratusz wyjaśnia powody - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

Dla opozycji był to powód, by nie udzielić prezydentowi absolutorium z wykonania budżetu. Wiceprezydent Dominik Konieczny wyjaśniał przyczynę opóźnienia.

red.
Aktualności3 lipca 202208:32

Onet.pl. Racibórz słonecznym rekordzistą

Onet.pl. Racibórz słonecznym rekordzistą - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Aktualności2 lipca 202215:07

Roztańczone hologramy i esportowa rywalizacja na zamku

Roztańczone hologramy i esportowa rywalizacja na zamku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę III Raciborski Festiwal Gamingowy na raciborskim zamku ruszył pełną parą. Można oglądać dawny sprzęt, śledzić rywalizację albo odwiedzić Zosię Stacherę, która prezentuje swoje roztańczone hologramy.

red., fot. Jan Ptak
Aktualności2 lipca 202208:29

W PKP PLK wynegocjowali podwyżkę

W PKP PLK wynegocjowali podwyżkę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Śląsko-Dąbrowska Solidarność
Aktualności1 lipca 202209:51

Na jeden dzień zamkną dojazd do kompostowni

Na jeden dzień zamkną dojazd do kompostowni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Aktualności1 lipca 202211:36

Ruszyły prace nad raciborskim programem rewitalizacji

Ruszyły prace nad raciborskim programem rewitalizacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Miasto Racibórz przystąpiło do prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji do roku 2030 - informuje magistrat.

(um), fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Kultura i edukacja2 lipca 202218:43

Z Gruzji do Afryki. Zespoły raciborskiego Źródła w wakacyjnych rozjazdach

Z Gruzji do Afryki. Zespoły raciborskiego Źródła w wakacyjnych rozjazdach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Po przerwie wiązanej z pandemią Zespoły Stowarzyszenia Źródło wreszcie mogą skorzystać z zagranicznych zaproszeń i promować Racibórz.

materiał nadesłany/SKZR Źródło
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności2 lipca 202209:03

Opóźnia się rozbudowa raciborskiego skateparku

Opóźnia się rozbudowa raciborskiego skateparku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Racibórz:

200 tys. zł, jakie w zeszłym roku zarezerwowano na rozbudowę skateparku przy Zamkowej, nie pozwoliło na zrealizowanie inwestycji.

red.
Reklama
Aktualności1 lipca 202208:37

Lecisz na wakacje? Nie żartuj w ten sposób!

Lecisz na wakacje? Nie żartuj w ten sposób! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Mandat oraz zakaz wejścia na pokład samolotu to najłagodniejsza kara, jaka może spotkać autora głupich żartów i nieodpowiedzialnego zachowania się na terenie lotniska.

ŚlOSG
Aktualności1 lipca 202211:22

Wakacyjna weekendowa przygoda z raciborskim grodem

Wakacyjna weekendowa przygoda z raciborskim grodem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wojowie po wielkiej bitwie co prawda opuścili już Racibórz, ale pozostał gród przy Markowickiej, który będzie można zwiedzać w wakacyjne weekendy. O atrakcje zadbali Drengowie znad Górnej Odry.

red.
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.07.2022
1 lipca 202218:55

Nasz Racibórz 01.07.2022

Nasz Racibórz 24.06.2022
1 lipca 202218:52

Nasz Racibórz 24.06.2022

Nasz Racibórz 17.06.2022
22 czerwca 202219:38

Nasz Racibórz 17.06.2022

Nasz Racibórz 10.06.2022
22 czerwca 202219:37

Nasz Racibórz 10.06.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.