Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności16 grudnia 202008:45

Ruszyły infolinia i strona internetowa poświęcone szczepieniom

Ruszyły infolinia i strona internetowa poświęcone szczepieniom  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Informacje o szczepieniach przeciw COVID-19 dostępne są pod numerem 989 i na stronie internetowej www.gov.pl/web/szczepimysie. Zainteresowani mogą dzięki nim znaleźć odpowiedź m.in. na pytanie, kto, kiedy i gdzie może się zaszczepić.

Od wtorku działa strona poświęcona szczepieniom https://www.gov.pl/web/szczepimysie. Można na niej znaleźć informacje o tym, kto, kiedy i gdzie może się zaszczepić, poznać procedurę szczepień krok po kroku i odpowiedź na pytanie, dlaczego warto to zrobić. Dostępny na niej jest też Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19.

Internauci mogą również zapoznać się z historią szczepionek. Dowiedzieć się o pierwszych próbach szczepień, które podjęto już w średniowieczu w Azji i o przełomie w ich rozwoju i dacie 14 maja 1796 r., gdy podano ośmioletniemu Jamesowi Phippsowi szczepionkę przeciw ospie.

Dementowane są na niej nieprawdziwe informacje o szczepionce, chociażby takie, że może ona wpływać na ludzki genom, a koronawirus mutuje tak szybko, że nie da się wyprodukować skutecznego antidotum.

W środę uruchomiono specjalną infolinię pod numerem 989. Ma ona funkcjonować w dwóch etapach. Na początku udzielać ogólnej informacji o szczepieniach, a po 15 stycznia za jej pośrednictwem będzie można umawiać się konkretne terminy. Uwzględnione jednak będzie zapowiadane pierwszeństwo w ich przyjmowaniu przez kolejne grupy zawodowe i społeczne. W pierwszej kolejności szczepieniom poddany ma być personel medyczny, pracownicy sanepidu i domów pomocy społecznej, a po nich nauczyciele, żołnierze i seniorzy z domów opieki. Szczepienia będą bezpłatne i dobrowolne.(PAP)

Sutkowski: potrzebujemy rozbudowanej i solidnej kampanii informacyjnej o szczepieniach

Potrzebujemy rozbudowanej, solidnej i skierowanej do wielu grup kampanii informacyjnej o szczepieniach przeciwko COVID-19 – powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Dodał, że nawet wśród lekarzy jest spora grupa nieprzekonanych.

Sutkowski, wskazując mocne punkty Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, wymienił m.in. zmodyfikowanie wymagań dla przychodni, co pozwala na wsparcie tych większych przez mniejsze, a co za tym idzie, zbliża szczepionki do miejsca zamieszkania obywatela.

W jego ocenie ważne jest również to, że ustalono cztery rodzaje podstawowych punktów szczepień, a także oparcie całego procesu na jednolitym zakupie w ramach Unii Europejskiej. Za słuszne uznał również uczynienie odpowiedzialną za dystrybucję szczepionek Agencję Rezerw Materiałowych.

"Jest wiele dobrych stron tej strategii. Wśród rzeczy do dopracowania wymieniamy jako lekarze rodzinni m.in. konieczność przetestowania systemu sprawozdawczego. Narzędzie to musi być niezawodne, system nie może się w trakcie procesu szczepień +wieszać+. Naszym zdaniem warto do minimum ograniczyć też tzw. papierologię, żeby wszystko szło sprawnie, było mocno zinformatyzowane" – wskazał Sutkowski.

Za istotne uznał przeniesienie nauczycieli do grupy, która ma być szczepiona jako jedna z pierwszych. Wyraził przekonanie, że np. w II etapie powinni być uwzględnieni m.in. sportowcy, trenerzy, działacze sportowi, politycy czy urzędnicy, czyli wszyscy ludzie, którzy spotykają się z wieloma innymi osobami w swojej codziennej działalności i aktywności.

Jako zupełnie kluczowe dr Sutkowski uznał przeprowadzenie rozbudowanej i solidnej kampanii informacyjnej o szczepieniach. "W tej mierze mamy do wykonania ogromną pracę. Mówię to z bólem serca, ale także trzeba dotrzeć do medyków i przedstawicieli służby zdrowia, gdyż nawet w tych zawodach nie wszyscy są jeszcze przekonani do szczepień. Wiele osób jest zdziwionych, że to już. Niektórzy sądzili, że będziemy na to czekali dłużej i teraz biją się z myślami. Boję się trochę tego, że będziemy się szczepili +po polsku+, czyli patrząc jeden na drugiego. Na zasadzie – jak zaszczepi się sąsiad i nic mu nie będzie, to później zaszczepię się ja. Przed nami wielka praca informacyjna. Trzeba dotrzeć z wiedzą do różnych grup obywateli, do tego bardzo szybko. Nie stawiam zarzutu, że w tej strategii tego nie ma, ale w mojej ocenie infolinia nie załatwi sprawy. Trzeba znaleźć autorytety, ludzi poważanych w każdym środowisku i starać się za ich pośrednictwem docierać do obywateli" – powiedział PAP dr Sutkowski. (PAP) Tomasz Więcławski twi/ joz/

Dworczyk: pierwsze szczepionki na Covid-19 trafią do Polski na przełomie grudnia i stycznia

Posiedzenie Europejskiej Agencji Leków odbędzie się 21 grudnia, wcześniej niż planowano; jeśli szczepionka na Covid-19 zostanie dopuszczona do użytku, pierwsza partia trafi do Polski na przełomie grudnia stycznia - mówił we wtorek na antenie TVP Info szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk poinformował, że odpowiedzialna za zatwierdzanie szczepionek w UE Europejska Agencja Leków 21 grudnia planuje nadzwyczajne posiedzenie dotyczące zatwierdzenia szczepionki przeciw Covid-19. Wcześniej informowano, że posiedzenie w tej sprawie odbędzie się 29 grudnia.

"Jeśli werdykt będzie pozytywny, to kilka dni później szczepionka ma szansę być dopuszczona do użytkowania na terenie Unii Europejskiej, co oznacza, że jeśli producent się wywiąże z deklaracji, otrzymamy tę szczepionkę na przełomie grudnia i stycznia" - mówił minister. Zastrzegł jednak, że wciąż nie ma gwarancji, jaka dokładnie liczba szczepionek początkowo trafi do Polski.

Pełnomocnik rządu ds. programu szczepień podkreślił też, że szczepionka, aby zostać dopuszczona do użytkowania musi przejść cykl badań. "Najpierw jest testowana na zwierzętach, potem są prowadzone testy na ludziach, następnie te wszystkie badania oceniane są przez zespoły ekspertów, lekarzy i wtedy następuje to formalne zatwierdzenie, w przypadku Unii robi to Europejska Agencja Leków" - wyjaśniał. Zaznaczył też, że produkt, który wzbudza wątpliwości nie jest dopuszczany do użytku.

Według szefa KPRM, zrozumiałe są obawy dotyczące bezpieczeństwa szczepionki na Covid-19. "Mimo, że w szybkim tempie ta szczepionka została opracowana i jest produkowana, to posiada opinię ekspertów i gwarancje bezpieczeństwa" - wskazywał.

Zaznaczył jednak, że jak w przypadku każdego lekarstwa, tu także mogą pojawić się powikłania, ale - przekonywał - prawdopodobieństwo ewentualnych powikłań jest niewielkie, szczególnie w porównaniu z konsekwencjami zakażenia się koronawirusem. "O wiele groźniejsze jest ryzyko zachorowania na Covid-19 niż przyjęcie tej szczepionki" - przekonywał.

Dworczyk zapewnił też, że powstanie specjalny fundusz kompensacyjny, z którego w ramach Skarbu Państwa wypłacane będą odszkodowania w przypadku ewentualnych powikłań. "W ciągu najbliższych dni przedstawimy projekt ustawy, który będzie regulował utworzenie takiego funduszu i ewentualne korzystanie z niego" - zapowiedział.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że rząd przyjął Narodowy Program Szczepień. Podał, że Polska obecnie ma zakontraktowane ponad 60 mln dawek szczepionki od 6 firm, które jako pierwsze przedstawiły swoją dokumentację do akceptacji przed odpowiednie agencje medyczne. (PAP) Monika Zdziera

Autor: Klaudia Torchała tor/ joz/, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.