Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności2 stycznia 202011:03

Park Kulturowy Stare Miasto w Raciborzu. Poznajcie szczegóły!

Park Kulturowy Stare Miasto w Raciborzu. Poznajcie szczegóły!  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Racibórz ma szansę być piątym na Śląsku miastem, które wprowadzi park kulturowy - szczególną formę ochrony stworzoną z myślą o ochronie wyróżniających się krajobrazowo terenów z zabytkami nieruchomymi charakterystycznymi dla miejscowej tradycji budowlanej i osadniczej - zapowiada ratusz. 

Na obszarze parku kulturowego ustanowione byłyby zakazy i ograniczenia dotyczące m. in. umieszczania tablic, napisów i ogłoszeń reklamowych, czy form małej architektury. Intencja jest taka, by chronić i eksponować to co najbardziej wartościowe z punktu widzenia dorobku historycznego, architektonicznego i urbanistycznego miasta.

Prace nad utworzeniem parku kulturowego w Raciborzu ruszyły we wrześniu ubiegłego roku. Zaangażowano w nie m.in. Łukasza Konarzewskiego Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który podczas jednego ze spotkań roboczych wskazywał, że Racibórz jest na początku drogi, która w Poznaniu, gdzie udało się wprowadzić park kulturowy zajęła 2 lata. - Walka jest trudna, wymaga niełatwych rozmów m. in. z przedsiębiorcami, ale jest tego warta. To Wasz dom, chciejcie aby był wyjątkowy – zachęcał Łukasz Konarzewski.

W spotkaniu roboczym udział wzięli m. in. dyrektorzy miejskich instytucji kultury i urzędnicy. 19 grudnia 2019 r. Rada Miasta podjęła uchwałę o podjęciu prac nad utworzeniem w Raciborzu parku kulturowego. Zgodnie z wypracowaną propozycją park kulturowy w Raciborzu miałby zostać utworzony na obszarze śródmieścia w obrębie biegu dawnych murów miasta oraz dawnego przedmieścia Bronki. Dzięki niemu starówka zyska na atrakcyjności turystycznej i odsłoni walory architektoniczne oraz historyczne

Jeśli uchwała wejdzie w życie, to w ciągu 12 miesięcy od jej przyjęcia z dachów i elewacji frontowych budynków w miejscach widocznych z poziomu przechodnia od strony przestrzeni publicznych znikną anteny, maszty, klimatyzatory. Uporządkowana zostanie kwestia ogródków gastronomicznych, które zgodnie z zapisami uchwały będą mogły funkcjonować tylko w ramach określonych zasad dotyczących m.in. wysokości i rodzaju ogrodzeń, czy kolorystyki parasoli i markiz – uchwała dopuszcza tylko kolory: biały, brązowy i ich odcienie.

Na mocy uchwały wprowadzony byłby ponadto m.in. zakaz stosowania bilbordów i banerów, zakaz wieszania reklam i szyldów powyżej parteru. Uchwała reguluje także wielkość i ilość reklam, szyldów oraz ich kolorystykę. Szyldy powinny być opracowane w formie ażurowych liter w kolorze czarnym, ciemnobrązowym lub złotym, o wysokości liter nie większej niż 40 cm, umieszczane bezpośrednio na ścianie, bez tła.

W uchwale znajdują się ponadto zapisy dotyczące witryn sklepowych – na mocy uchwały mogłyby być wyklejanie maksymalnie do 20% powierzchni, w sposób estetyczny, nośnikiem o stonowanych kolorach dostosowanych do kolorystyki budynku.

Ostateczną decyzję o utworzeniu, bądź nie – parku kulturowego podejmie Rada Miasta w drodze głosowania nad projektem uchwały, po konsultacjach społecznych i uzgodnieniach z wojewódzkim konserwatorem. Głównym celem podjętych działań jest podwyższenie świadomości oraz współodpowiedzialności wszystkich mieszkańców za publiczną przestrzeń miasta.

Proponowany projekt uchwały ustanawiającej „Park Kulturowy Stare Miasto w Raciborzu” od dzisiaj do 18 marca udostępniony jest na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta oraz wyłożony w Wydziale Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta. W tym czasie w ramach konsultacji społecznych można składać wnioski dotyczące tego projektu, korzystając z załączonego formularza.

Wyciąg z zapisów projektu uchwały dostępnego [tutaj]

- Na terenie Parku ustala się zakaz lokalizacji anten, masztów, klimatyzatorów oraz innych urządzeń technicznych na elewacjach frontowych i na dachach budynków w miejscach widocznych z poziomu przechodnia od strony przestrzeni publicznych. - W przypadku zmiany kolorystyki budynku na terenie Parku gdy wymagane odrębnymi przepisami prawa badania historyczne lub konserwatorskie pozwalają określić pierwotną kolorystykę elewacji, należy ją przywrócić.
- Na terenie Parku ustala się zakaz wprowadzania "umeblowania" ulicznego takiego jak: blaszane pawilony handlowe i tymczasowe kioski wolnostojące, z zastrzeżeniem zapisów § 6 i § 7:
§ 6. Na terenie Parku dopuszcza się lokalizację tymczasowych obiektów takich jak: kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej, ogródki gastronomiczne / kawiarniane, pawilony wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne oraz inne przekrycia o samodzielnej ażurowej konstrukcji, instalowane jako okolicznościowe urządzenia przestrzeni publicznej wyłącznie na czas trwania wystawy, pokazu lub imprezy, z zachowaniem ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
§ 7. Na terenie Parku dopuszcza się funkcjonowanie ogródków gastronomicznych przynależnych do lokali, służących wyłącznie jako miejsce konsumpcji potraw i napojów, przy czym:
1) zakazuje się ogradzania ogródków gastronomicznych wyższymi ogrodzeniami niż 100 cm, stałego, pełnego zadaszenia ogródków oraz ustawiania ich na podestach wyższych niż 15 cm, z zastrzeżeniem pkt 3 i 4;
2) dopuszcza się jedynie niskie, ażurowe ogrodzenia ogródków gastronomicznych, nie wyższe niż 100 cm, na których zakazuje się umieszczania reklam i bannerów, z zastrzeżeniem pkt 3 i 4;
3) dopuszcza się stosowanie zamkniętych obiektów gastronomicznych o przeziernych ścianach (szkło) oraz niewidocznej konstrukcji zapewniającej bezpieczeństwo i komfort użytkowników w sezonie jesienno-zimowym (to jest od 1 listopada do 31 marca każdego roku), o kształcie zbliżonym do prostopadłościanu i maksymalnej wysokości wynoszącej 315 cm mierzone po zewnętrznym obrysie od nawierzchni rynku;
4) dopuszcza się stosowanie przeźroczystych przegród jako ochrony przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi w sezonie wiosenno-letnim (to jest 1 kwietnia do 31 października każdego roku);
5) obowiązuje kolorystyka parasoli, markiz oraz innych zadaszeń i przykryć stosowanych w ogródkach gastronomicznych oraz napisów, znaków (logo) na lambrekinach parasoli i markiz określona w załączniku Nr 2 do uchwały. Napisy i inne elementy plastyczne mogą być lokowane wyłącznie na lambrekinach parasoli i markiz, przy czym wysokość napisu nie może przekraczać 15 cm.

Rozdział 3.
Działania reklamowe
§ 8. 1. Na terenie Parku ustala się zakaz umieszczania reklam z wyjątkiem szyldów z nazwami sklepów i firm, które powinny być montowane jedynie w pasie parteru (będącej strefą handlu), do linii gzymsu nad częścią handlową, jako szyldy informujące i wizytówki danej firmy. Mogą one obejmować tylko te firmy, które prowadzą działalność w danym budynku.
2. Szyldy powinny być opracowane w formie ażurowych liter w kolorze czarnym, ciemnobrązowym lub złotym, o wysokości liter nie większej niż 40 cm, umieszczane bezpośrednio na ścianie, bez tła, za wyjątkiem szyldów wspornikowych, o których mowa w pkt. 4.
3. Szyldy powinny być dostosowane wielkością, krojem liternictwa, formą, materiałem i kolorystyką do barwy i charakteru elewacji oraz do innych szyldów.
4. Zaleca się stosowanie szyldów wspornikowych, w tym wykonanych w metaloplastyce.
§ 9. 1. Na terenie Parku lokalizacja szyldów na budynku powinna być uporządkowana, o ujednoliconych gabarytach. Jeżeli na elewacji budynku jest więcej szyldów to powinny one być uporządkowane według jednej osi - linii horyzontalnej lub wertykalnej. Dopuszcza się jeden szyld dla jednej firmy.
2. Szyldy nie mogą zdominować zabytkowej zabudowy i muszą uwzględniać charakter i funkcję obiektu.
3. Montaż szyldów nie może uszkodzić i zasłonić istniejących detali architektonicznych.
§ 10. Na terenie Parku ustala się zakaz stosowania bilbordów i banerów (za wyjątkiem remontowanych budynków, w trakcie prowadzenia tych prac), lawet z reklamami, tablic wolnostojących, potykaczy oraz wyświetlaczy LED.
§ 11. Na terenie Parku ustala się zakaz umieszczania reklam na słupach oświetleniowych i trakcyjnych, za wyjątkiem tablic z informacjami dotyczącymi obsługi ruchu turystycznego i drogowego, na elementach małej architektury i wystroju architektonicznego (ogrodzenia, daszki, balustrady, osłony), na balkonach, oknach, częściach elewacji, w sposób zasłaniający detale architektoniczne i zaburzający kompozycję elewacji.
§ 12. Na terenie Parku ustala się zakaz umieszczania na elewacjach budynków chorągwi, chorągiewek, proporczyków i banerów oraz innych nośników informacji handlowej i wizualnej, za wyjątkiem budynków instytucji, na których jest to dopuszczalne na podstawie przepisów odrębnych, oraz w trakcie trwania imprez.
§ 13. Na terenie Parku w witrynach wewnątrz budynku dopuszcza się stawianie lub wywieszanie reklam nie przekraczających 20% powierzchni. Witryny mogą być wyklejanie maksymalnie do 20% powierzchni, w sposób estetyczny, nośnikiem o stonowanych kolorach  dostosowanych do kolorystyki budynku.
§ 14. Przepisy o szyldach nie dotyczą organów administracji publicznej, urzędów i innych podmiotów w zakresie, w którym ich szyldy są uregulowane odrębnymi przepisami.

Wniosek do projektu uchwały [tutaj]

Autor: (waw), UM, fot. Mosquidron - foto i video z lotu komara, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 lipca 202513:47

Gołębie na cenzurowanym. Mieszkańcy rynku oczekują działań, prezydent stawia na edukację

Gołębie na cenzurowanym. Mieszkańcy rynku oczekują działań, prezydent stawia na edukację - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Presja ze strony mieszkańców raciborskiego rynku w sprawie rosnącej populacji gołębi narasta. Z każdym miesiącem przybywa ptaków, a wraz z nimi – problemów związanych z zanieczyszczeniem przestrzeni publicznej. Prezydent Jacek Wojciechowicz zapowiada interwencję, jednak w pierwszej kolejności stawia na działania informacyjne.

red., fot. arch. Qbik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.