Delegacja z Opola spotkała się z Kanclerzem Helmutem Kohlem

Historyczne wydarzenie dla Województwa Opolskiego: Kanclerz dr Helmut Kohl otrzymał 18 października 2011, nagrodę specjalną Złote Mosty Dialogu 2010 za jego wybitne zasługi dla polsko-niemieckiego pojednania.
W obecności polskiego ambasadora dr Marka Prawdy, Józef Sebesta, Marszałek Województwa Opolskiego, oraz Ryszard Galla, Poseł na Sejm z ramienia Mniejszości Niemieckiej, ponownie wybrany w wyborach parlamentarnych przed kilkoma dniami, uzyskując bardzo dobry wynik, wręczyli dziś w Ludwigshafen Helmutowi Kohlowi, Kanclerzowi Republiki Federalnej Niemiec w latach 1982 do 1998, nagrodę specjalną „Złote Mosty Dialogu 2010” za jego wybitne zasługi dla polsko-niemieckiego pojednania.
Laudację wygłosił Arcybiskup prof. Alfons Nossol, Biskup Diecezji Opolskiej od 1977 do 2009 roku, wieloletni przyjaciel Kanclerza. Nakreślił czas urzędowania Kanclerza począwszy od jego działalności młodzieżowej jako współzałożyciela Junge Union (organizacja młodzieżowa partii CDU/CSU) w Nadernii-Palatynacie, przez czasy pełnienia funkcji Prezydenta Kraju Związkowego, po powołanie na funkcję Kanclerza Federalnego. Przy czym Nossol podkreślił, iż „zjednoczenie Niemiec” było „punktem kulminacyjnym i ukoronowaniem jego polityki”. Nawiązując do tego Arcybiskup Nossol przypomniał także Mszę Pojednania w Krzyżowej w listopadzie 1989 roku, w której sam miał zaszczyt uczestniczyć. W jego odczuciu msza miała podobnie silną symboliczną wymowę jak uściśnięcie dłoni Helmuta Kohla i François Mitterranda w roku 1984 nad grobami w Verdun.
W swoim przemówieniu Marszałek Sebesta podkreślił także w imieniu Posła Galli, że zasługi Helmuta Kohla dla Opola pozostaną na zawsze w pamięci. Słowami skierowanymi do Helmuta Kohla: „wielcy politycy sprawdzają się w czasach wielkich przełomów, a lata 1989/90 były takimi czasami” Sebesta przypomniał, podobnie jak Nossol wcześniej, Mszę Pojednania w Krzyżowej. Sebesta podkreślił, iż ta msza należy do przeszłości, ale znak pojednania pomiędzy Mazowieckim i Kohlem ma do dziś ogromne znaczenie i jest podstawą polsko-niemieckiego dialogu i współpracy. Sebesta powiedział do Kohla: „Pana wkład był ogromny. W regionie opolskim od tego czasu zachodzi także wielki przełom. Opole jest regionem pojednania i współpracy wszystkich jego mieszkańców, tak bardzo różnorodnych. Region ten wyróżnia otwartość na świat i Europę”.
Kanclerz wyraził swoją radość za, jak to określił, tak wysokie odznaczenie. Oświadczył, iż przyjmuje odznaczenie z wielką przyjemnością. Podkreślił, iż zwłaszcza pamiętając burzliwą wspólną historię Niemców i Polaków, ta polska nagroda jest dla niego szczególnym odznaczeniem, bowiem nie jest czymś oczywistym. Kanclerz podkreślił, iż jest „naturalnie poruszony słowami mojego przyjaciela Alfonsa Nossola”, ale także przede wszystkim poruszony słowami Marszałka. Europa potrzebuje dziś więcej ludzi, którzy w ten sposób, z takim nastawieniem, jak on, Marszałek Województwa Opolskiego, podkreślają znaczenie Europy, którzy w taki sposób jak on z sercem mówią o naszej przyszłości oraz o Europie. Kanclerz Kohl podziękował także na wystosowane zaproszenie do Opola zapewnił, iż „chętnie przyjedzie”.
Na koniec rozmowy delegacja dyskutowała intensywnie z Helmutem Kohlem o sytuacji regionu opolskiego oraz o sytuacji silnie reprezentowanej w tym regionie grupy mniejszości niemieckiej. Kanclerz Kohl napomniał, iż Europa w aktualnej sytuacji wykazać się musi zdolnością do działania oraz przejąć odpowiedzialność za za świat jako całość. Ambasador Prawda uzupełniając powiedział, iż „Polska doznała wiele solidarności ze strony Europy. Polska znacznie się zmieniła dzięki członkostwu w Unii Europejskiej. Także stosunki polsko-niemieckie zasadniczo się zmieniły. W tym wszystkim miał Pan udział, szanowny Panie Kanclerzu, bardzo duży udział. Znaczy to dla mnie wiele, że mogę to tu i dziś Panu powiedzieć, w trakcie polskiego przewodnictwa w Radzie Europy”.
Nagroda specjalna „Złote Mosty Dialogu 2010” została przyznana w ubiegłym roku przez kapitułę Helmutowi Kohlowi oraz pierwszemu demokratycznie wybranemu premierowi Polski, Tadeuszowi Mazowieckiemu (1989 bis 1990). Nagroda przyznawana jest za wybitne osobiste zaangażowanie w polsko-niemieckie pojednanie. Nagroda specjalna „Złote Mosty Dialogu” przyznawana jest w ramach nagrody „Mosty Dialogu” za wyjątkowe zasługi w zachowaniu kulturalnego dziedzictwa Śląska. Nagroda „Mosty Dialogu” oraz nagroda specjalna zostały w roku 2010 po raz pierwszy przyznane przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Helmut Kohl oraz Tadeusz Mazowiecki należą do pierwszych odznaczonych. Nagroda ta ma zachować od zapomnienia historię Śląska Opolskiego i równocześnie promować wielokulturowy region oraz jego otwarte i przyjazne społeczeństwo.
Obok Ambasadora dr Marka Prawdy oraz Arcybiskupa Alfonsa Nossola w skład delegacji wchodzili:
Józef Sebesta, Marszałek Województwa Opolskiego, Współprzewodniczący Kapituły,
Ryszard Galla, Poseł na Sejm RP z ramienia Mniejszości Niemieckiej, Współprzewodniczący Kapituły,
Bernard Gaida, Przewodniczący ZNSSK w Polsce,
Norbert Rasch, Przewodniczący Zarządu TSKNu na Śląsku Opolskim,
Rafał Bartek, Dyrektor Generalny DWPN,
Krzysztof Zyzik Redaktor Naczelny NTO.
dr Przemyslaw Lebzuch, Kierownik Opolskiego Biura Gospodarczego w Niemczech
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany