Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 października 202208:50

Opozycja pyta o pensję i oświadczenie naczelnika miejskiej oświaty. Prezydent odpowiada

Opozycja pyta o pensję i oświadczenie naczelnika miejskiej oświaty. Prezydent odpowiada - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Interpelacja skierowana na ręce prezydenta Dariusza Polowego ma m.in. związek z niedawnym kandydowaniem Krzysztofa Żychskiego na stanowisko prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Nowoczesna.

Interpelacja klubu radnych Razem dla Raciborza

Na podstawie art. 24 ust.3 ustawy o samorządzie gminnym składamy interpelację dotyczącą zatrudnienia Pana Krzysztofa Żychskiego na stanowisku Naczelnika Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta Racibórz.

Pan Krzysztof Żychski zajmuje stanowisko Naczelnika Wydziału Edukacji od kwietnia 2019 roku. Zatrudnienie na tak odpowiedzialnym stanowisku osoby bez jakiegokolwiek przygotowania merytorycznego i całkowitego braku doświadczenia w zakresie zarządzania oświatą budziło zdziwienie oraz wywoływało wiele kontrowersji i pytań mieszkańców.

Wartym podkreślenia jest fakt, że Naczelnik Wydziału Edukacji zarządza blisko 1/3 budżetu miasta, współpracuje z wieloma dyrektorami placówek oświatowych mając decydujący wpływ na bieżące funkcjonowanie miejskiej oświaty, a równocześnie kieruje Wydziałem Edukacji.

Podczas wielu publicznych wystąpień Pana Prezydenta mogliśmy się dowiedzieć, że Pan Krzysztof Żychski jest właściwą osobą na zajmowanym stanowisku, którą darzy Pan pełnym zaufaniem. Wobec tego ze zdziwieniem przyjęliśmy informację, że Pan Naczelnik nie otrzymał pełnego zakresu upoważnień, w tym do wydawania decyzji administracyjnych.

Wydawać by się mogło, że ta niby drobna, nieistotna kwestia nie ma znaczenia, ale po głębszym zastanowieniu się jak i analizie przepisów prawnych okazuje się, że ma jednak istotną wagę w kontekście składanych oświadczeń majątkowych. W nawiązaniu do tego ostatniego, zastanawiającym jest fakt zwolnienia Pana Żychskiego z obowiązku składania przedmiotowego dokumentu (poprzedni pracownik zatrudniony na tym stanowisku takowe oświadczenie składał) tak samo jak pozostała część kadry kierowniczej zatrudnionej w urzędzie miasta i podległych urzędowi instytucji.

Ponadto, z informacji medialnych można się dowiedzieć, że Pan Krzysztof Żychski prowadzi działalność gospodarczą, co może mieć wpływ na realizację zadań w ramach Jego umowę o pracę.

Z jeszcze większym zdziwieniem i zastanowieniem przyjęliśmy informację, że ten niezastąpiony Naczelnik zamierza zmienić miejsce pracy i chce zostać prezesem raciborskiej spółdzielni mieszkaniowej oraz wspólnie z Panem Prezydentem prowadzi kampanię wyborczą wśród spółdzielców. Powyższe miało niewątpliwy wpływ na powagę i prestiż obu stanowisk.

Interpelację składamy w dobrze pojętym interesie społecznym, w trosce o uzyskanie pewności, że realizacja 1/3 budżetu Miasta oraz bieżące zarządzanie raciborską oświatą powierzono w ręce odpowiedzialnej i odpowiednio opłacanej osoby, która traktuje swoje stanowisko jako służbę dla dobra miejscowej wspólnoty, będąc w pełni zaangażowanym, a nie trampolinę do kolejnych stanowisk i akcji wyborczych. Oczekujemy pełnego zaangażowania w sprawy oświatowe szczególnie, gdy Wydział Edukacji Kultury i Sportu został podzielony na dwa osobne tj., Wydział Edukacji oraz Wydział Promocji, Kultury, Turystyki i Sportu, którym zarządza inny Naczelnik.

Tymczasem zobaczyć można było zaangażowanie Pana Naczelnika Żychskiego w sprawy związane m.in. z budową boiska, budową lodowiska, rozbudowy aquaparku. Czy to są działania, którymi winien zajmować się osobiście Naczelnik Edukacji?

Wobec tego wnosimy o odpowiedź Pana Prezydenta na następujące pytania dotyczące zatrudnienia Pana Krzysztofa Żychskiego na stanowisku Naczelnika Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta Racibórz:
1) czy posiada, tak jak poprzednik zatrudniony na tym stanowisku, upoważnienie do wydawania decyzji administracyjnych?
2) czy i w jakim zakresie jest upoważniony do dysponowania budżetem miasta?
3) czy składa oświadczenie majątkowe na podstawie ustawy o samorządzie gminnym lub o pracownikach samorządowych?
4) czy i kiedy poinformował pracodawcę o prowadzeniu działalności gospodarczej oraz czy aktualnie prowadzi działalność gospodarczą?
5) czy w związku z poszukiwaniem innego miejsca pracy złożył na Pana ręce rezygnację z dotychczas zajmowanego stanowiska pracy bądź Pan wypowiedział dotychczasowy stosunek pracy wiążący Naczelnika z Urzędem Miasta Racibórz.

Aktualnie Pan Żychski pozostaje na zajmowanym stanowisku co można by rzec jest pokłosiem Jego niepowodzenia w wyborach prezesa spółdzielni. Trudno zatem nie odnieść wrażenia, że popularność samorządowa jest dla Naczelnika trampoliną do m.in. politycznej kariery, bo absolutnie nie sądzimy, że do pozyskania znacznie lepiej płatnej posady. Jeśli to ostatnie jest jednak tym co kierowało Panem Żychskim jesteśmy skłonni wystąpić do Pana z wnioskiem o zwiększenie Jego wynagrodzenia. Aby zatem zapewnić transparentność działania w tak drażliwej kwestii jak wynagrodzenie pracownika, które pochodzi ze środków publicznych budżetu naszego Miasta, wnioskujemy o podanie wysokości wynagrodzenia Pana Krzysztofa Żychskiego, od początku zatrudnienia w Urzędzie Miasta Racibórz do dnia złożenia naszej interpelacji. Powyższe dane proszę przedstawić zgodnie z zawartymi umowami o pracę w rozbiciu na poszczególne składniki wynagrodzenia, uwzględniając dodatki specjalne i powód ich przyznania, wysokość przyznanych nagród i premii z podaniem szczególnych osiągnięć będących przyczyną przyznania nagrody lub premii oraz podając wysokość łącznie uzyskanych w danym roku przychodów.

Na koniec pragniemy dodać, że interpelujemy chcąc zrozumieć Pana pokerowe postępowanie jako gospodarza Miasta i Kierownika Urzędu Miasta w sprawie Pana Krzysztofa Żychskiego, którego Pan promuje jako osobę niezbędną, wyjątkową w zarządzaniu oświatą, obdarzoną wielkim Pana zaufaniem, a równocześnie Pan nie tylko aprobował, ale wręcz promował jako kandydata na prezesa SM „Nowoczesna", w kampanii, w której Naczelnik brał udział, co wiązało się z ewentualną utratą tego pracownika.

Odpowiedź prezydenta Dariusza Polowego
Odpowiadając na interpelację zgłoszoną na sesji Rady Miasta Racibórz w dniu 28 września 2022 r. dotyczącą zatrudnienia Pana Krzysztofa Żychskiego na stanowisku Naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Racibórz przypominam, iż do zakresu działania rady należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.

Niezależność Prezydenta Miasta przejawia się m.in. poprzez prowadzenie własnej polityki kadrowej i płacowej. Tezę tę potwierdzają również przepisy prawa pracy – pracodawcą w stosunku do naczelników jest bowiem nie Rada Miasta, lecz kierownik urzędu gminy, czyli – w przedmiotowej sprawie Prezydent Miasta, będący kierownikiem Urzędu Miasta Racibórz.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności23 lutego 202411:54

Kluczowy menedżer ma odejść z Eko-Okien

Kluczowy menedżer ma odejść z Eko-Okien - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Forumbranzowe.com
Reklama
Aktualności21 lutego 202420:54

Dariusz Polowy zaprezentował kandydatów swojego komitetu

Dariusz Polowy zaprezentował kandydatów swojego komitetu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
127
red., fot. w, materiały KWW Silny Racibórz
Aktualności23 lutego 202412:15

Pięć zastępów w akcji przy Mickiewicza [FOTO]

Pięć zastępów w akcji przy Mickiewicza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Cztery zastępy PSP i jeden zastęp OSP zostały zadysponowane w piątek, 23.02., do obiektu handlowego przy ulicy Mickiewicza w Raciborzu. Co było przyczyną interwencji?

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.02.2024
23 lutego 202409:04

Nasz Racibórz 23.02.2024

Nasz Racibórz 16.02.2024
15 lutego 202423:16

Nasz Racibórz 16.02.2024

Nasz Racibórz 09.02.2024
9 lutego 202409:27

Nasz Racibórz 09.02.2024

Nasz Racibórz 02.02.2024
2 lutego 202410:02

Nasz Racibórz 02.02.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.