Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 października 202208:50

Opozycja pyta o pensję i oświadczenie naczelnika miejskiej oświaty. Prezydent odpowiada

Reklama
Racibórz:

Interpelacja skierowana na ręce prezydenta Dariusza Polowego ma m.in. związek z niedawnym kandydowaniem Krzysztofa Żychskiego na stanowisko prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Nowoczesna.

Interpelacja klubu radnych Razem dla Raciborza

Na podstawie art. 24 ust.3 ustawy o samorządzie gminnym składamy interpelację dotyczącą zatrudnienia Pana Krzysztofa Żychskiego na stanowisku Naczelnika Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta Racibórz.

Pan Krzysztof Żychski zajmuje stanowisko Naczelnika Wydziału Edukacji od kwietnia 2019 roku. Zatrudnienie na tak odpowiedzialnym stanowisku osoby bez jakiegokolwiek przygotowania merytorycznego i całkowitego braku doświadczenia w zakresie zarządzania oświatą budziło zdziwienie oraz wywoływało wiele kontrowersji i pytań mieszkańców.

Wartym podkreślenia jest fakt, że Naczelnik Wydziału Edukacji zarządza blisko 1/3 budżetu miasta, współpracuje z wieloma dyrektorami placówek oświatowych mając decydujący wpływ na bieżące funkcjonowanie miejskiej oświaty, a równocześnie kieruje Wydziałem Edukacji.

Podczas wielu publicznych wystąpień Pana Prezydenta mogliśmy się dowiedzieć, że Pan Krzysztof Żychski jest właściwą osobą na zajmowanym stanowisku, którą darzy Pan pełnym zaufaniem. Wobec tego ze zdziwieniem przyjęliśmy informację, że Pan Naczelnik nie otrzymał pełnego zakresu upoważnień, w tym do wydawania decyzji administracyjnych.

Wydawać by się mogło, że ta niby drobna, nieistotna kwestia nie ma znaczenia, ale po głębszym zastanowieniu się jak i analizie przepisów prawnych okazuje się, że ma jednak istotną wagę w kontekście składanych oświadczeń majątkowych. W nawiązaniu do tego ostatniego, zastanawiającym jest fakt zwolnienia Pana Żychskiego z obowiązku składania przedmiotowego dokumentu (poprzedni pracownik zatrudniony na tym stanowisku takowe oświadczenie składał) tak samo jak pozostała część kadry kierowniczej zatrudnionej w urzędzie miasta i podległych urzędowi instytucji.

Ponadto, z informacji medialnych można się dowiedzieć, że Pan Krzysztof Żychski prowadzi działalność gospodarczą, co może mieć wpływ na realizację zadań w ramach Jego umowę o pracę.

Z jeszcze większym zdziwieniem i zastanowieniem przyjęliśmy informację, że ten niezastąpiony Naczelnik zamierza zmienić miejsce pracy i chce zostać prezesem raciborskiej spółdzielni mieszkaniowej oraz wspólnie z Panem Prezydentem prowadzi kampanię wyborczą wśród spółdzielców. Powyższe miało niewątpliwy wpływ na powagę i prestiż obu stanowisk.

Interpelację składamy w dobrze pojętym interesie społecznym, w trosce o uzyskanie pewności, że realizacja 1/3 budżetu Miasta oraz bieżące zarządzanie raciborską oświatą powierzono w ręce odpowiedzialnej i odpowiednio opłacanej osoby, która traktuje swoje stanowisko jako służbę dla dobra miejscowej wspólnoty, będąc w pełni zaangażowanym, a nie trampolinę do kolejnych stanowisk i akcji wyborczych. Oczekujemy pełnego zaangażowania w sprawy oświatowe szczególnie, gdy Wydział Edukacji Kultury i Sportu został podzielony na dwa osobne tj., Wydział Edukacji oraz Wydział Promocji, Kultury, Turystyki i Sportu, którym zarządza inny Naczelnik.

Tymczasem zobaczyć można było zaangażowanie Pana Naczelnika Żychskiego w sprawy związane m.in. z budową boiska, budową lodowiska, rozbudowy aquaparku. Czy to są działania, którymi winien zajmować się osobiście Naczelnik Edukacji?

Wobec tego wnosimy o odpowiedź Pana Prezydenta na następujące pytania dotyczące zatrudnienia Pana Krzysztofa Żychskiego na stanowisku Naczelnika Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta Racibórz:
1) czy posiada, tak jak poprzednik zatrudniony na tym stanowisku, upoważnienie do wydawania decyzji administracyjnych?
2) czy i w jakim zakresie jest upoważniony do dysponowania budżetem miasta?
3) czy składa oświadczenie majątkowe na podstawie ustawy o samorządzie gminnym lub o pracownikach samorządowych?
4) czy i kiedy poinformował pracodawcę o prowadzeniu działalności gospodarczej oraz czy aktualnie prowadzi działalność gospodarczą?
5) czy w związku z poszukiwaniem innego miejsca pracy złożył na Pana ręce rezygnację z dotychczas zajmowanego stanowiska pracy bądź Pan wypowiedział dotychczasowy stosunek pracy wiążący Naczelnika z Urzędem Miasta Racibórz.

Aktualnie Pan Żychski pozostaje na zajmowanym stanowisku co można by rzec jest pokłosiem Jego niepowodzenia w wyborach prezesa spółdzielni. Trudno zatem nie odnieść wrażenia, że popularność samorządowa jest dla Naczelnika trampoliną do m.in. politycznej kariery, bo absolutnie nie sądzimy, że do pozyskania znacznie lepiej płatnej posady. Jeśli to ostatnie jest jednak tym co kierowało Panem Żychskim jesteśmy skłonni wystąpić do Pana z wnioskiem o zwiększenie Jego wynagrodzenia. Aby zatem zapewnić transparentność działania w tak drażliwej kwestii jak wynagrodzenie pracownika, które pochodzi ze środków publicznych budżetu naszego Miasta, wnioskujemy o podanie wysokości wynagrodzenia Pana Krzysztofa Żychskiego, od początku zatrudnienia w Urzędzie Miasta Racibórz do dnia złożenia naszej interpelacji. Powyższe dane proszę przedstawić zgodnie z zawartymi umowami o pracę w rozbiciu na poszczególne składniki wynagrodzenia, uwzględniając dodatki specjalne i powód ich przyznania, wysokość przyznanych nagród i premii z podaniem szczególnych osiągnięć będących przyczyną przyznania nagrody lub premii oraz podając wysokość łącznie uzyskanych w danym roku przychodów.

Na koniec pragniemy dodać, że interpelujemy chcąc zrozumieć Pana pokerowe postępowanie jako gospodarza Miasta i Kierownika Urzędu Miasta w sprawie Pana Krzysztofa Żychskiego, którego Pan promuje jako osobę niezbędną, wyjątkową w zarządzaniu oświatą, obdarzoną wielkim Pana zaufaniem, a równocześnie Pan nie tylko aprobował, ale wręcz promował jako kandydata na prezesa SM „Nowoczesna", w kampanii, w której Naczelnik brał udział, co wiązało się z ewentualną utratą tego pracownika.

Odpowiedź prezydenta Dariusza Polowego
Odpowiadając na interpelację zgłoszoną na sesji Rady Miasta Racibórz w dniu 28 września 2022 r. dotyczącą zatrudnienia Pana Krzysztofa Żychskiego na stanowisku Naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Racibórz przypominam, iż do zakresu działania rady należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.

Niezależność Prezydenta Miasta przejawia się m.in. poprzez prowadzenie własnej polityki kadrowej i płacowej. Tezę tę potwierdzają również przepisy prawa pracy – pracodawcą w stosunku do naczelników jest bowiem nie Rada Miasta, lecz kierownik urzędu gminy, czyli – w przedmiotowej sprawie Prezydent Miasta, będący kierownikiem Urzędu Miasta Racibórz.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności6 lutego 202309:39

Nowa Wioska doczekała się średniego wozu bojowego

Nowa Wioska doczekała się średniego wozu bojowego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/UG Krzyżanowice
Aktualności4 lutego 202310:12

Podano datę ingresu nowego biskupa gliwickiego

Podano datę ingresu nowego biskupa gliwickiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. diecezja gliwicka
Reklama
Sport5 lutego 202320:57

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Sportowe weekendowe emocje za nami. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Aktualności4 lutego 202309:34

Wakacje.pl z zarzutami Prezesa UOKiK za mylące ceny

Wakacje.pl z zarzutami Prezesa UOKiK za mylące ceny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., fot. pixabay.com/tookapic
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.