Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności16 września 202208:35

W RCK szykują paradę teatralna ulicami Raciborza

Reklama
Racibórz:

OFF-ka Ogólnopolski Festiwal Teatralny i 30-lecie Teatru Tetraedr zbliża się coraz większymi krokami.

Już za tydzień, 23 września, o godz. 16.00 ZMYSŁY - wędrowny kabaret liryczny Teatru A3 Kolekcjonerzy Wzruszeń - reż. Dariusz Skibiński - parada teatralna ulicami Raciborza.

ZMYSŁY - WĘDROWNY KABARET LIRYCZNY

Wszechobecne Baby! Kuszące, flirtujące, pociągające, szalejące, wrzeszczące, śpiewające i rozśmieszające – zagadkowo, z przymrużeniem oka, zza trzepotu rzęs uwodzą publiczność „Zmysłowym” surrealistycznym kabaretem lirycznym. Śpiewające Uszy, Stepujące Gałki Oczne, czy Nosem z Gilem i machiną Ust Korali, Dłoń żonglująca słoniem – są barwną, absurdalną i żywą tkanką miejskich działań. Absurd sytuacji idzie pod rękę z Komizmem, a wszystko w barwnej formie wszystkich Zmysłów – stepujących Gałek Ocznych, Wrzeszczących Uszu, Nosa i Pomocnej Dłoni i Mistrza Ceremonii. Spektakl jest zdecydowanie zabawny, bawi widza w każdym wieku.

Zwabia zwykłego przechodnia, zaś widzą wciąga w interakcje, tańce, wspólne śpiewy i niespodzianki. Śpiewamy standardy międzynarodowe, w językach świata – nie boimy się barier językowych. Niezwykłe przedmioty wraz z aktorami przemieszczają się w ciągu dnia ulicami miasta, przystają w parkach, by bawić kabaretowymi zapowiedziami, wokalnymi popisami solo, niespodziankami wyciąganymi z Nosa.

godz. 17.15 CURKO MOJA OGŁOŚ TO* - monodram Magdaleny Drab - RCK RDK

Scenariusz na motywach obrazów Marii Wnęk z kolekcji Bolesława i Liny Nawrockich oraz Leszka Macaka: Magdalena Drab. Muzyka i konsultacja reżyserska: Albert Pyśk.

PREMIERA: 2, 3 WRZEŚNIA 2017
Teatr Zamiast
czas trwania: 50 min.

Spotkanie podczas wernisażu wystawy malarki naiwnej Marii Wnęk staje się przyczynkiem do rozważań na temat relacji społecznych i postrzegania osób z marginesu. Aktorka przyjmuje rolę muzyka, który przy gramofonie poruszającym wielobarwny teatr cieni, odgrywa szum galerii, rozmowy oglądających oraz kolejne obrazy autorki. Dzieła plastyczne zostają przełożone na utwory muzyczne, a Maria Wnęk przemawia ze swoich rewersów w niegramatycznych, dziecinnych monologach pisanych z potrzeby, z chęci podzielenia się bólem czy przeżyciem religijnym. Spektakl stara się zmierzyć z problemem autentyzmu emocji i formalizacji relacji społecznych. Czy ludzie przystający do powszechnie ustalonych norm mają dla swoich jurodiwych współczucie i rzeczywiste pragnienie spotkania czy tylko pogardę pomieszaną z ciekawością? Muzyczna wyprawa w świat sztuki, szaleństwa i skostniałych przekonań - czyich?

"A teraz przemówi Maria Wnęk ze swoich obrazów jak monety dwustronnych. Obrazów namalowanych na dużych papirach, bo na małych nie miała zadowolenia. Na dykcie, siedzisku krzesła, foliówce, torbie z tworzywa sztucznego, kartonie i tym, co było pod ręką, co można było znaleźć na śmietniku. Z obrazów namalowanych farbami z darów dla osób nie całkiem w porządku, niezbyt zrównoważonych i nieprzystosowanych. Przekaże informacje z samej góry, choć wątpliwe i nikt do serca ich sobie nie wziął - tych naglących wiadomości od Marii Wnęk, malarki słynnej po całym świecie albo i nie."

Spektakl zrealizowany w ramach programu "Kultugranty" przy wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń. Spektakl nagrodzony GRAND PRIX w Konkursie The Best OFF. Nagroda za spektakl i za osobowość na Festiwalu OFTeN w Ostrowie Wielkopolskim. Nagroda dla najlepszej aktorki na Koszalińskich Spotkaniach Młodych m-teatr.godz. 18.10 BUKS - realizacja filmowo - teatralna na podstawie powieści "Utopek" Leszka Libery - RCK RDK

Reżyseria: Grażyna Tabor,
Występują: Łukasz Czogalik, Anna Jegerska - Michalska, Marcin Franaszek.
Realizacja nagrań filmowych: Paweł Okulowki
Realizacja nagrań dźwiękowych: Mateusz Ulański
Montaż: Łukasz Czogalik

Buks Molenda, wodna istota, utopek, odszczepieniec, wodny chłopiec z wyjątkową zdolnością odradzania się, odpornością na razy i cięgi. Płaci dużą cenę za swoją inność, niedoskonałość, nieokreśloność.
W sposób fotograficzny przeprowadza nas przez dzielnicę Raciborza jaką jest Ostróg. Ostróg z jego osobliwym pejzażem, terytorium osobne, oddzielone rzeką Odrą od reszty świata. Miejsce, gdzie najdłużej utrzymuje się ludność niemiecka. Tam słychać tylko język niemiecki, który musi powoli zaniknąć po latach 70-tych.
Buks jest świadkiem wkroczenia Rosjan wyzwolicieli, demolujących miasto. Untermenschów, którzy z równym zapałem opróżniają beczki z kiszoną kapustą do czysta.
Jest też świadkiem wkroczenia komunistów, którzy burzą stary porządek, wprowadzając absurdalne zakazy i nakazy.
Chłopiec jest tylko świadkiem opisującym świat bez emocji, bez opowiadania się po którejś ze stron, bez deklaracji. Jest pasywny, chce tylko przetrwać.

godz. 19.00 SPOTKANIE Z LESZKIEM LIBERĄ - autorem książki "Utopek". Prowadzenie: Zbyszek Rybka - RCK RDK

godz. 20.00 BLASZANY BĘBENEK* - spektakl Teatru Tetraedr, reż. Grażyna Tabor - RCK RDK

Występują: Agnieszka Rajda, Łukasz Czogalik, Marcin Franaszek, Kuba Tabor. Główny bohater – Oskar − opowiada o swojej „przewlekłej trzyletniości”, poprzez którą prowadzi wnikliwą obserwację świata. Urodzony w latach 30. XX wieku, jest świadkiem historycznych zmian, z których wychwytuje „znaki zwiastujące nieszczęście, które wdziewało coraz większe buty i zamierzało rozsiewać zło”. Używa swojego genialnego głosu jako narzędzia samoobrony. Nie może żyć bez swojego blaszanego bębenka, którym nadaje ton kolejnym wydarzeniom.

godz. 21.00 - 24.00 POTAŃCÓWKA BAŁKAŃSKA* z Kapelą Timingeriu - dawna kawiarnia "Tęczowa" przy ul. Długiej

Rodzinny zespół powstały z potrzeby doświadczania muzyki jako sytuacji w konkretnym miejscu, czasie i kontekście. Muzykowanie jest dla zespołu pretekstem do spotkania, sytuacją żywą i otwartą. Grają i śpiewają żywiołową, prowokującą do tańca interpretację muzyki cygańskiej, bałkańskiej i żydowskiej, tworząc nieskrępowaną atmosferę spotkania i zabawy.

PROGRAM CAŁEGO FESTIWALU

Karnet na cały festiwal 50 zł do nabycia w kasach RCK oraz https://biletyna.pl/event/view/id/272371

* Bilety na poszczególne wydarzenia w cenie 10 zł do nabycia w kasach RCK oraz:
CURKO MOJA OGŁOŚ TO - https://biletyna.pl/event/view/id/272365
BLASZANY BEBENEK - https://biletyna.pl/event/view/id/272366
POTAŃCÓWKA BAŁKAŃSKA - https://biletyna.pl/event/view/id/272382

Honorowane raciborskie karty: "Rodzina+" i "Senior 60+"

Autor: RCK, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 09.12.2022
8 grudnia 202219:13

Nasz Racibórz 09.12.2022

Nasz Racibórz 02.12.2022
8 grudnia 202219:12

Nasz Racibórz 02.12.2022

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.