Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 sierpnia 202215:57

Jakie suplementy wspomogą Twoją pamięć i koncentrację?

Reklama
Polska:

Zdolność do koncentracji, skupiania uwagi i zapamiętywania wielu informacji jest niezwykle cenna – nie tylko w pracy, ale również w życiu codziennym czy na treningu. Bardzo często na efektywność tych umiejętności ma wpływ nasz sposób żywienia – ze szczególnym wskazaniem na konkretne witaminy i minerały, których brak powodować może rozdrażnienie i trudności w zapamiętywaniu konkretnych informacji. Na szczęście na rynku dostępny jest szereg suplementów, które docelowo mają wspierać Twoją pamięć i koncentrację. Na które z nich warto zwrócić uwagę i jakie składniki są szczególnie cenne?

Czym jest pamięć?

W tym kontekście pamięć rozumiana jest jako zdolność do magazynowania i odtwarzania zebranych informacji. To niezwykle ważna umiejętność, ułatwiająca nam pracę, tworzenie relacji i życie w społeczeństwie. 

Pamięć utrwalana jest magazynowana w szarych komórkach kory mózgowej, w tzw. engramach (czyli cząsteczkach białkowych). W ich odbieraniu i magazynowaniu bierze udział cały ośrodkowy układ nerwowy, który engramy „przekształca” w pamięć długotrwałą. Każda informacja i każdy bodziec, który dociera do OUN powoduje reakcje w sieci neuronalnej. Oczywiście część z nich traktowana jest jako zbędna, przez co jest „wydalana” przez systemy neuronów, a część zostaje na dłużej. Specjaliści sugerują, że proces czyszczenia i segregowania informacji jako „zbędne” i „ważne” zachodzi najlepiej podczas snu. 

Czym jest koncentracja?

Koncentracja to zjawisko, oparte na skupieniu i ześrodkowaniu uwagi, którą następnie nakierujemy na określoną czynność, myśl czy sytuację. Zachodzi ona zarówno w środowisku świadomym – czyli wtedy, gdy docelowo rozwiązujemy problem lub wykonujemy złożoną czynność, wymagającą nakierowania uwagi (np. wykonanie złożonego ćwiczenia) – jak i w sposób nieświadomy. W tym drugim przypadku zachodzi samoistnie, bez woli i podczas percepcji danej sytuacji czy zjawiska. 

Temat koncentracji jest niezwykle interesujący i „gorący” w środowisku naukowym, dlatego od lat powstają metody i techniki, które mają za zadanie ją wspierać. W tym obszarze wymienia się m.in. spożywanie kofeiny czy zażywanie aromaterapii, opartej na naturalnych olejkach eterycznych. 

Na ratunek suplementy

Na rynku dostępne są suplementy (https://gymsanctuary.com/kategoria-produktu/pamiec-i-koncentracja/), których skład powstał wyłącznie w celu poprawy zarówno pamięci, jak i koncentracji. Bez względu na rodzaj produktu, zwróć uwagę na jego skład, który jest podstawą efektywności danego supla. 

W kwestii witamin, zwróć uwagę na obecność:

  • Witaminy z grupy B – ze szczególnym wskazaniem na witaminę B6 i B12. Obie witaminy mają kluczową rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. Niedobór tej pierwszej powodować może przedwczesne starzenie komórek oraz gorsze samopoczucie (dzieje się tak dlatego, że witamina B6 wspomaga syntezę tryptofanu, z którego powstaje serotonina). Dodatkowo badania wykazały, że spożywanie witaminy B12 zmniejsza ilość skurczów mózgu, które mogą być głównym prowodyrem problemów z zapamiętywaniem. Dodatkowo witamina B1 odgrywa bardzo ważną rolę w procesie przekazywania impulsów nerwowych. 
  • Witaminę E. Najnowsze badania wskazują, że związki chemiczne, które wchodzą w skład witaminy E mogą ograniczać ryzyko występowania choroby Alzheimera. Dodatkowo witamina ta bezpośrednio pomaga w transporcie tlenu do naszego mózgu, wspierając tym samym jego pracę. 
  • Witaminę D. Niewiele osób wie, że witamina D pełni niezwykle ważną rolę w procesie zapamiętywania i uczenia nowych umiejętności. Okazuje się bowiem, że niedobór tej witaminy może negatywnie wpływać na wszystkie, złożone funkcje poznawcze. 

W kwestii minerałów, zwróć uwagę na obecność:

  • Żelaza. Co ciekawe – zarówno jego nadmiar, jak i niedobór może być przyczyną pogarszającej się pamięci. Docelowo bowiem mózg potrzebuje żelaza do funkcjonowania, ale jednocześnie, podczas starzenia, narząd ten ma zdolność do gromadzenia się nadmiaru minerału. Zbyt dużo żelaza w organizmie może być związany z zaburzeniami funkcji poznawczych – w tym z pogarszającą się pamięcią, która docelowo prowadzi do demencji starczej. Dodatkowo gorsze zaopatrywanie organizmu w tlen (co ściśle związane jest z główną właściwością żelaza), może doprowadzić do znacznego spadku koncentracji.
  • Magnezu. Ten pozytywnie wpływa na funkcjonowanie naszych szarych komórek. 
  • Potasu. Elektrolit odgrywa bardzo ważną rolę w kontekście procesów poznawczych, m.in. wspierając pracę mózgu. 
  • Cynku. Cynk chroni układ nerwowy przed wolnymi rodnikami, a więc – przed starzeniem.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport27 stycznia 202300:20

Siatkarski rollercoaster emocji w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO]

Siatkarski rollercoaster emocji w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W czwartkowy (26.01.) wieczór parkiet hali sportowej przy Łąkowej płonął od emocji. W kolejny meczu grupy mistrzowskiej I ligi śląskiej siatkówki zespół KS Racibórz podejmował Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa. Siatkarze obu ekip zafundowali licznie zgromadzonym kibicom prawdziwy rollercoaster emocji.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności27 stycznia 202308:49

Muzealne spotkania z zabytkami - GOTYK

Muzealne spotkania z zabytkami - GOTYK - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Marek Krakowski
Reklama
Sport28 stycznia 202321:10

HLPN. Sobota z futsalem w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO]

HLPN. Sobota z futsalem w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Rozgrywki Halowej Ligi Piłki Nożnej zmierzają powoli ku ostatecznej fazie. Dziś (28.01.), w hali OSiR przy Łąkowej rozegrano kolejne spotkania. Stoczono cztery pojedynki II ligi oraz jeden ligi I. Sprawdź wyniki, zobacz zdjęcia i wideo.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport28 stycznia 202300:19

Lider z Raciborza nie zdobył Olimpii [FOTO i WIDEO]

Lider z Raciborza nie zdobył Olimpii [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątkowy (27.01.) wieczór w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu rozegrano zaległe spotkanie I kolejki finału A II ligi koszykówki kobiet. Lider, czyli RKK AZS Racibórz podejmował zamykającą tabelę Olimpię Wodzisław Śląski.

(greh)
Sport27 stycznia 202308:55

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Sport28 stycznia 202322:48

Siatkarze z Raciborza bez punktów w Bobrownikach

Siatkarze z Raciborza bez punktów w Bobrownikach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. FB/Klub Siatkarski Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Nasz Racibórz 23.12.2022
8 stycznia 202316:07

Nasz Racibórz 23.12.2022

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.