Dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków odwiedził ziemię raciborską

Przedstawiciele utworzonego w kwietniu 2022 r. przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków zwiedzali, 9 i 10 sierpnia, zabytki Raciborza i ościennych gmin.
- Wizyta została zorganizowana w celu zapoznania Instytutu z zabytkami w naszej okolicy i z potrzebami, jakie wiążą się z ich utrzymaniem i konserwacją. Gości przywitał i zapoznał wstępnie z problemami miasta zastępca prezydenta Miasta Dominik Konieczny - informuje magistrat.
Dyrektor Instytutu dr Michał Laszczkowski wraz z pracownicą Anną Bartosiak odwiedzili między innymi Muzeum w Raciborzu, gdzie rozmawiali z dyrektorem Romualdem Turakiewiczem o możliwościach rozwoju. Ten oprócz Muzeum pokazał im także zespół średniowiecznych fortyfikacji. Oglądali także efekt konserwacji Kolumny Maryjnej oraz zapoznali się z problematyką ochrony i opieki nad zabytkiem architektury chłopskiej – spichlerzem w Sudole. W asyście ks. Mariana Obruśnika zwiedzili kościoły pw. Św. Jakuba i Farny. Delegaci wizytowali także na Zamku Piastowskim oraz mieli okazję zjeść obiad przygotowany przez członków Stowarzyszenia Drengowie znad Górnej Odry w rekonstrukcji średniowiecznego grodu przy Arboretum Bramy Morawskiej, gdzie potkali się z dyrektor Arboretum Elżbietą Skrzymowską. Poza Raciborzem przedstawiciele Instytutu oglądali pocysterski zespół klasztorno-pałacowy w Rudach, ruiny pałacu w Sławikowie, zespół pałacowo-parkowy w Krowiarkach, trwałą ruinę pałacu w Tworkowie oraz pałac w Chałupkach. Rozmawiali z przedstawicielami lokalnych władz.
Goście wspólnie z towarzyszącą im w wizycie Marią Olejarnik starali się spojrzeć na Raciborszczyznę jako na teren przeznaczony do integralnego, wspólnego rozwoju w zakresie utrzymania zabytków jako atrakcji turystycznych. Zastanawiano się nad koncepcjami utworzenia szlaku pałaców na ziemi raciborskiej, który wpisałby się w romantyzm poezji Josefa Eichendorffa, a także nad wyeksponowaniem raciborskiego średniowiecza poprzez lepszą ekspozycję i promocję zachowanego dziedzictwa materialnego z tych czasów. Rozmawiano również o potrzebach ciągłej dokumentacji i prowadzenia pogłębionych badań nad historią i zabytkami.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz