Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności8 sierpnia 202214:08

W pobliżu grabu zrośniętego z sosną. Botaniczny spacer z biblioteką w Arboretum

W pobliżu grabu zrośniętego z sosną. Botaniczny spacer z biblioteką w Arboretum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W upalne popołudnie 4 sierpnia raciborska biblioteka wraz z Arboretum Bramy Morawskiej zaprosiły mieszkańców Raciborza na spacer botaniczny. Grupie spacerowiczów towarzyszyła tłumaczka języka migowego, dzięki czemu także osoby niesłyszące mogły w pełni uczestniczyć w wydarzeniu.

Przewodnikiem po Arboretum, które jest częścią lasu Obora, była Dyrektor Arboretum Bramy Morawskiej Elżbieta Skrzymowska. Miejsce to jest dosyć często odwiedzane przez Raciborzan, ale nie wszyscy wiedzą, jak ciekawe gatunki roślin tam występują i jakie są ich uwarunkowania historyczno-środowiskowe.

Trasa spaceru biegła przez grąd, który zajmuje największą część Arboretum. Tworzą go takie gatunki drzew jak dąb bezszypułkowy, dąb szypułkowy i grab. Dodatkowo na drodze rosły lipy, brzozy i buki. Przy każdym napotkanym gatunku spacerowicze otrzymali garść informacji i ciekawostek. O tej porze roku roślinność runa jest bardzo uboga i niestety dominuje w niej niecierpek drobnokwiatowy - który jest rośliną inwazyjną i należy go usuwać, co też wszyscy chętnie uczynili. Na tzw. pożytecznych grządkach uczestnicy spaceru podziwiali byliny miododajne, które stanowią pokarm dla pszczół i trzmieli, a przy budkach dla owadów dowiedzieli się, w jakim celu, dla kogo oraz jak prawidłowo zakłada się tzw. hotele dla owadów. Kolekcję roślin polskich w Zaczarowanym Ogrodzie oglądano już indywidualnie.

Swoje bogactwo gatunkowe Arboretum zawdzięcza położeniu w pobliżu Bramy Morawskiej, przez którą prowadzi korytarz ekologiczny będący szlakiem migracji wielu gatunków z bardziej południowych i południowo-wschodnich rejonów Europy. Teren Arboretum nie był nigdy wylesiony, dlatego przyroda kształtująca się tu od wieków podlegała zarówno wpływom działalności człowieka, jak i naturalnym procesom biologicznym. Spacer botaniczny był wyjątkową okazją, aby poznać różnorodność gatunkową raciborskiego lasu.

Spacer botaniczny z udziałem tłumacza języka migowego zrealizowano w ramach projektu „ŁĄCZY NAS BIBLIOTEKA” dofinansowanego ze środków konkursu BLISKO Narodowego Centrum Kultury. Arboretum Bramy Morawskiej jest partnerem projektu.

Autor: Biblioteka Racibórz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 kwietnia 202410:00

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zgodnie z zapowiedzią, od 1 maja multimedialne muzeum w słodowni raciborskiego zamku dostępne będzie dla zwiedzających. Muzeum powstało w ramach wartego ponad 20 mln zł projektu zrealizowanego przez Powiat Raciborski. Nowoczesne ekspozycje prezentują europejski poziom. To jedna z najnowocześniejszych tego typu ekspozycji w Polsce.

Zamek Piastowski
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.