Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 lipca 202210:44

Raport 998. Owady zdominowały strażacki weekend

Raport 998. Owady zdominowały strażacki weekend - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

W trakcie minionego weekendu strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali dwadzieścia osiem interwencji. Sporą część z nich stanowiły zgłoszenia dotyczące usuwania gniazd owadów. Nie brakowało także innych interwencji. Sprawdź szczegóły.

Piątek, 22 lipca 2022

W miniony piątek odnotowano łącznie dziesięć interwencji. Sześć z nich dotyczyło usuwania gniazd niebezpiecznych owadów. Działania te prowadzono w: Raciborzu na ul. Ocickiej i Opawskiej, w Turzu, w Owsiszczach oraz Pawłowie.

Prócz tego odnotowano zgłoszenie dotyczące pożaru samochodu przy ulicy Topolowej w Kuźni Raciborskiej. Doszło do niego o godzinie 16.54. Ze zgłoszenia wynikało, że ogień pojawił się w komorze silnika fiata seicento. Na miejsce skierowano jeden zastęp PSP oraz jeden zastęp OSP. Z ogniem poradził sobie jednak kierujący fiatem, który ugasił go jeszcze przed przybyciem służb. Strażackie działania polegały na sprawdzeniu pojazdu pod kątem ewentualnych zarzewi ognia. W tym celu użyto kamery termowizyjnej. Wartość strat materialnych oszacowana została na kwotę 1 500 złotych.

O godzinie 17.18 jeden zastęp OSP udał się do Nędzy na ulicę Jabłoniową, skąd napłynęło zgłoszenie o wężu na terenie jednej z posesji. Po dojeździe strażaków na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania okazało się, że wspomniany wąż to zaskroniec. Został on schwytany i wypuszczony w bezpiecznym miejscu.

Kolejna interwencja odnotowana została o godzinie 18.57 przy ulicy Sosienkowej w Raciborzu. Do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie o widocznym zadymieniu. Na miejsce skierowano jeden zastęp PSP oraz jeden zastęp ochotników. Po dotarciu pod adres podany w zgłoszeniu okazało się, że winne zadymienia jest rozpalone ognisko, które jednak pozostawało pod dozorem. Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako alarm fałszywy w dobrej wierze.

Ostatnie piątkowe zdarzenie miało miejsce o godzinie 20.56 w Chałupkach przy ulicy Długiej. Ze zgłoszenia wynikało, że nie było kontaktu z lokatorką jednego z domostw. Na miejsce skierowano dwa zastępy OSP. Po dojeździe służb na miejsce udało się nawiązać kontakt z mieszkanką. Jak się okazało, nie wymagała pomocy medycznej. Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako alarm fałszywy w dobrej wierze.

Sobota, 23 lipca 2022

Sobota rozpoczęła się dla strażaków z PSP Racibórz od interwencji o godzinie 6.44 przy ulicy Zamkowej w Raciborzu. Do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie z instalacji wykrywania pożarów w jednym z obiektów chronionych. Na miejsce skierowano trzy zastępy PSP oraz jeden zastęp OSP. Po dojeździe na miejsce i sprawdzeniu pomieszczeń obiektu zagrożenia jednak nie ujawniono. Alarm został więc zakwalifikowany jako fałszywy z instalacji wykrywania.

Kolejne zdarzenie miało miejsce o godzinie 14.38 w Samborowicach. Do akcji zadysponowano dwa zastępy PSP oraz dwa zastępy OSP. Przyczyną interwencji było przechylone drzewo, które oparło się na linii energetycznej. Strażackie działania polegały na jego usunięciu.

W sobotę również nie zabrakło interwencji związanych z usuwaniem gniazd owadów. Działania te prowadzono w Pietrowicach Wielkich, Rzuchowie i Zawadzie Książęcej.

Z kolei o godzinie 17.46 dwa zastępy PSP oraz dwa zastępy OSP pognały do Rzuchowa na ulicę Bukową, skąd napłynęło zgłoszenie o pożarze. W jednym z budynków doszło do zapłonu garnka z olejem. Pożar został co prawda wstępnie ugaszony przez lokatora, ale niestety nie obyło się bez strat. Te oszacowano na kwotę 30 000 złotych, a uszkodzeniu uległo wyposażenie kuchni. Strażackie działania na miejscu zdarzenia polegały na odłączeniu energii elektrycznej w budynku, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy 40-letniemu mężczyźnie, pomiarach atmosfery oraz sprawdzeniu miejsca zdarzenia przy pomocy kamery termowizyjnej.

Kolejna strażacka interwencja odnotowana została o godzinie 20.59 w jednym z budynków wielorodzinnych przy ulicy Długiej w Raciborzu. Ze zgłoszenia, które wpłynęło do Powiatowego Stanowiska Kierowania wynikało, że wyczuwalny jest zapach spalenizny. Na miejsce skierowano dwa zastępy PSP. Po dojeździe strażaków na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania i pomiarów, zagrożenia jednak nie ujawniono.

Praktycznie w tym samym czasie, bo o godzinie 21.05 jeden zastęp PSP oraz jeden zastęp OSP pognały do Turza na ulicę Stawową. Strażackie działania polegały na udzieleniu pomocy bocianowi, który utknął w drabince śniegowej na dachu jednego z budynków. Ptak po wyswobodzeniu został przekazany pod opiekę Pogotowia Leśnego.

Ostatnie sobotnie zdarzenie odnotowano o godzinie 21.16. Jeden zastęp OSP pognał na ulicę Wolności w Budziskach, skąd wpłynęło zawiadomienie o widocznym zadymieniu. Po dojeździe na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania okazało się, że winne interwencji jest pozostające pod dozorem ognisko. Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako alarm fałszywy w dobrej wierze.

Niedziela, 24 lipca 2022

Niedzielna służba była nieco łaskawsza dla strażaków z Reymonta, gdyż pierwszą interwencję odnotowano dopiero o godzinie 12.25. Dwa zastępy PSP pognały na ulicę Eichendorffa w Raciborzu, skąd napłynęło zgłoszenie o konieczności otwarcia mieszkania. Po dojeździe na miejsce podjęto decyzję o siłowym otwarciu drzwi. W mieszkaniu znajdował się starszy mężczyzna, któremu strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy, a po dojeździe zespołu ratownictwa medycznego przekazali pod opiekę załogi karetki pogotowia. Po przebadaniu okazało się jednak, że hospitalizacja mężczyzny nie jest konieczna.

O godzinie 14.51 znaczne siły i środki zadysponowano do Budzisk, gdzie na jednym z pól miało dojść do pożaru. Po dojeździe na miejsce okazało się, że ogniem objęte jest kilka metrów kwadratowych trawy. Ogień ugaszono, a jako prawdopodobną przyczynę podano podpalenie.

Kolejne zdarzenie odnotowane zostało o godzinie 17.12. Jeden zastęp PSP oraz dwa zastępy OSP udały się do Ponięcic. Strażackie działania skupiły się na usunięciu plamy substancji ropopochodnej z jezdni.

O godzinie 17.33 do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło kolejne zgłoszenie z instalacji wykrywania pożarów. Tym razem z Raciborza z ulicy Gamowskiej. Na miejsce skierowano dwa zastępy PSP oraz zaalarmowano kilka jednostek OSP. Na szczęście po dojeździe pierwszych zastępów na miejsce okazało się, że zagrożenie nie występuje, w związku z czym ochotnicy zostali zawróceni do baz.

Także i w niedzielę nie zabrakło interwencji związanych z usuwaniem owadów. Odnotowano dwa takie zdarzenia. O godzinie 14.40 na ulicy Starowiejskiej w Raciborzu oraz o 19.39 na ulicy Leśnej w Kobyli.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202209:20

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Działania prowadzono przy zdarzeniu drogowym, pożarze instalacji elektrycznej, pożarze śmietnika oraz przy usuwaniu gniazd owadów. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202210:28

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
Racibórz:

Plany są co prawda ambitne, ale w tej kadencji nie ruszyła jeszcze budowa nowych bloków komunalnych. Temat stanął na poniedziałkowej komisji budżetu.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.