Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 lipca 202208:23

Na wieżę tworkowskiego zamku wróciły zegary

Na wieżę tworkowskiego zamku wróciły zegary - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Krzyżanowice:

Dawna siedziba Reiswitzów, Eichendorffów i rodu von Saurma-Jeltsch ma coraz więcej atrakcji dla turystów.

Cztery nowe zegary, z tarczami wzorowanymi na tych sprzed wojny, widocznych na zachowanych pocztówkach, zamontowano 19 lipca. Sfinansowali je sponsorzy oraz gmina, a inicjatorem przedsięwzięcia był przewodniczący Rady Gminy, Brunon Chrzibek. - Poza kosztownymi pracami wewnątrz istotne są również takie historyczne detale - podkreśla wójt Grzegorz Utracki.

Ruiny zamku wraz z wieżą widokową udostępniane są dla zwiedzających od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00 - 19.00. Ostatnie wejście na wieżę widokową do 18.45

Ruiny stanowią zabytek wpisany do Rejestru Zabytków Województwa Śląskiego. Geneza obiektu sięga średniowiecza, a najstarsze części obecnej bryły pochodzą z renesansowej budowli z II połowy XVI wieku. Dzisiejszy, neorenesansowy charakter zamku nadała mu przebudowa rozpoczęta w 1860 r. przez słynnego architekta Carla Heydenreicha. W styczniu 1931 r. wybuchł w pałacu pożar, który strawił prawie cały budynek. Pałac nie został odbudowany. Od tego czasu obiekt był zaniedbywany przez powojennych właścicieli, co z roku na rok powodowało pogarszanie się jego stanu technicznego. Od 2004 r. właścicielem zabytku jest Gminy Krzyżanowice, która do 2017 r. prowadziła bieżące prace konserwatorskie i porządkowe na ruinach oraz pielęgnację zieleni.

Włodarzom bardzo zależało na bezpiecznym i kompleksowym udostępnieniu obiektu zwiedzającym. W 2017 r. Gmina Krzyżanowice pozyskała w partnerstwie z Czeską Gminą środki z Unii Europejskiej w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej, na przeprowadzenie prac umożliwiających kompleksowe udostępnienie zabytkowych ruin dla mieszkańców i turystów. W zakres prac wchodziło m.in. odgruzowanie, rekonstrukcja murów i nadproży wykonanie żelbetowych konstrukcji dachu wozowni i wieży oraz stalowej klatki schodowej, jak też uporządkowanie i zagospodarowanie terenu wokół ruin. W trakcie prac wywieziono 200 aut ciężarowych gruzu.

Obiekt oficjalnie otwarto latem 2020 r. W pierwszy weekend otwarcia odwiedziło go ponad 2000 osób. W lipcu zeszłego roku podpisano umowę na dalszy zakres prac warty ponad 2,1 mln zł. Zakres zadania obejmuje m.in.: zaaranżowanie w pomieszczeniu dawnej wozowni sali na cele kulturalno – widowiskowe i społeczne; wydzielenie w skrzydle północno-wschodnim pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i pomocniczych dla obsługi funkcji kulturalnej i społecznej obiektu, zamknięcie obiektu poprzez montaż stolarki okiennej i drzwiowej.

Dziś odtworzony i zabezpieczony obiekt oferuje odwiedzającym podróż do czasów szlacheckich rodów Eichendorffów i Reisewitzów. Dawne krużganki, arkady i korytarze pozwalają na własnej skórze doświadczyć trwającej od XIII w. historii tego miejsca. Pałacowa wozownia jest miejscem organizacji wydarzeń kulturalnych i tematycznych. Z wieży widokowej rozpościera się wspaniały widok na miejscowość i sąsiednie tereny. Włączona została do szlaku wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia o nazwie "Silesianka".


Autor: red., [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 lipca 202513:47

Gołębie na cenzurowanym. Mieszkańcy rynku oczekują działań, prezydent stawia na edukację

Gołębie na cenzurowanym. Mieszkańcy rynku oczekują działań, prezydent stawia na edukację - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Racibórz:

Presja ze strony mieszkańców raciborskiego rynku w sprawie rosnącej populacji gołębi narasta. Z każdym miesiącem przybywa ptaków, a wraz z nimi – problemów związanych z zanieczyszczeniem przestrzeni publicznej. Prezydent Jacek Wojciechowicz zapowiada interwencję, jednak w pierwszej kolejności stawia na działania informacyjne.

red., fot. arch. Qbik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.