Wrocław. Beatyfikacja siostry Marty Rybki z Pawłowa [FOTO]
![Wrocław. Beatyfikacja siostry Marty Rybki z Pawłowa [FOTO] Wrocław. Beatyfikacja siostry Marty Rybki z Pawłowa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](img/archiwum-mini.jpg)
Zdjęcia z sobotniej uroczystości we wrocławskiej katedrze udostępnił nam Hubert Jokiel z rodzinnej wsi pierwszej błogosławionej, wywodzącej się z powiatu raciborskiego. Widoczne na nich przedmioty mają szczególną symbolikę.
W katedrze wrocławskiej, 11.06., odbyła się beatyfikacja 10 sióstr elżbietanek zamordowanych przez żołnierzy Armii Czerwonej w 1945 r. Wśród nich jest siostra M. Melusja (Marta) Rybka, urodzona w 1905 r. w Pawłowie koło Raciborza jako córka Nicolausa i Victorii z domu Kurek. Do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety wstąpiła w 1927 r., a w 1934 złożyła śluby wieczyste. Przez cały czas posługiwała w Nysie (zgromadzenie ma do dziś klasztor w Raciborzu przy kościele pw. św. Mikołaja), pracując m.in. w zakonnym ogrodzie, piekarni oraz wykonując podstawowe prace domowe.
Zginęła tragicznie od strzału w głowę 24 marca 1945 r. Zastrzelił ją sowiecki żołnierz po tym jak chroniła przed gwałtem młodą uczennicę klasztornej szkoły. Jej ciało w kałuży krwi znaleziono trzy dni później w wypalonym budynku zakonu. Pożar zatrzymał się na pokoju s. Marty. Jej ciało przeniesiono do ogrodu Domu św. Elżbiety, gdzie zostały pochowane obok zwłok siostry Sapientii i siostry Felicitas w zbiorowej mogile przyklasztornej przy ul. Słowiańskiej, na której później umieszczono tablicę pamiątkową na krzyżu nagrobnym.
Na zdjęciach widoczny jest kielich mszalny. Służył do sprawowania Mszy świętych w kaplicy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Domu św. Elżbiety w Nysie. Został sprofanowany przez żołnierzy Armii Czerwonej, którzy najpierw używali go podczas posiłków, a następnie wykorzystywany jako cel podczas strzelania. Stąd widzimy w nim liczne ślady po kulach.
Elżbietanki ofiarowały obraz nowych błogosławionych, monstrancję, czerwony ornat, kwiaty oraz dziesięć świec. – Każda z tych świec symbolizuje jedną męczenniczkę, a znak jest bardzo mocny, bo świeca, by być sobą i realizować to, do czego została stworzona, nie wystarczy, że jest. Ona musi płonąć. Wtedy daje światło i ciepło, niestety za cenę swojego życia. Po prostu spala się – to jest takie oczywiste – tłumaczył ks. Kowalski.
Siostra Marta to druga osoba błogosławiona z ziemi raciborskiej. 13 czerwca 1999 r. w Warszawie, w gronie 108 męczenników, papież Jan Paweł II beatyfikował ks. dr. Emila Szramka z Tworkowa. Trwa proces beatyfikacyjny siostry Marii Dulcissimy Hoffmann - Marianki z klasztoru w Raciborzu-Brzeziu oraz świątobliwej Eufemii (Ofki) Piastówny, dominikanki z klasztoru pw. Św. Ducha w Raciborzu.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.