Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności17 maja 202221:03

Wiceszef polskiej dyplomacji w Raciborzu. Mowa była o konflikcie w Ukrainie

Wiceszef polskiej dyplomacji w Raciborzu. Mowa była o konflikcie w Ukrainie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Raciborzanin Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych, wziął dziś, 17 maja, udział w panelu dyskusyjnym poświęconym konfliktowi w Ukrainie. Otwarte spotkanie z mieszkańcami odbyło się w Strzesze.

To drugie, jakie zorganizowano z inicjatywy prezydenta Dariusza Polowego. Pierwszym, w lipcu 2010 r., była debata przed wyborami prezydenckimi z udziałem profesorów Andrzeja Zybertowicza i Marka Migalskiego. Dzisiejszą dyskusję zdominował temat konfliktu ukraińsko-rosyjskiego oraz jego skutków, w krótkiej i dłuższej perspektywie.

- Gdyby Rosja miała możliwość, to atakowałaby Polskę i inne kraje - przekonywał wiceminister Jabłoński, podkreślając, że nasz wschodni sąsiad wykazuje wiele słabości, nie tylko militarnych, ale również wewnętrznych. Nie można dziś ustępować, nawet za cenę inflacji i innych perturbacji gospodarczych. - Tę słabość trzeba wykorzystać - dodał wiceminister, przypominając, że dotychczasowe poczynania Rosji (Syria, zajęcie Krymu, wschodniej Ukrainy) uchodziły jej na sucho. Największy kraj dawnego sowieckiego imperium nie spodziewał się jednak takich problemów w wojnie z Ukraińcami, trawiony jest przez układy mafijne i wszystkie patologie państw dyktatorskich. – To nasza historyczna szansa – padło na spotkaniu.

W ocenie P. Jabłońskiego konflikt potrwa długo, Ukraińcom trzeba pomagać, bo walczą także w naszym interesie, stabilnej i bezpiecznej Europy Środkowo-Wschodniej, w której warto inwestować. Postawa Polski i Polaków ukształtuje wzajemne relacje na lata, może setki lat. Przypomniał, że wojna tak naprawdę trwa od 2014 r. czyli zajęcia Krymu, a obserwowana od zeszłego roku presja na wzrost cen gazu była etapem przygotowania do obecnego konfliktu. Jabłoński mówił o negatywnej ocenie działań rządu Węgier, uzależnieniu niemieckiej gospodarki od cen surowców i zgodzie Turcji na wstąpienie do NATO Szwecji i Finlandii. To tylko kwestia czasu, a konkretnie, jak dodał, spełnienia warunków Ankary.

Zapytany przez nas czy konflikt może się rozlać na inne regiony świata, m.in. zagrożone głodem kraje arabskie, wiceminister zapewnił, że to ryzyko zostało w porę dostrzeżone, a efektem są działania, które mają zapobiec negatywnym scenariuszom. W kwestii potencjalnego rozpadu wielonarodowej Rosji i konfliktów wewnętrznych, szczególnie za Uralem, nie wykluczył takiej możliwości, ale uznał, że do takich scenariuszy, o tak dużej tektonice, należy podchodzić z dużą ostrożnością. Chiny w jego opinii bacznie obserwują konflikt, to kraj, który jest cierpliwy, niewątpliwie zależy mu na dostępie do surowców i bez wątpienia inaczej postrzega dziś Rosję niż w lutym, kiedy Putin planował szybkie zajęcie Ukrainy.

Czy istnieją spiski? - zapytaliśmy wiceministra wskazując na epidemię i mnożące się teorie dotyczące jej źródeł. - Spiski są cechą polityki i dyplomacji - padła odpowiedź, ale jednocześnie należy mieć na uwadze skalę takich działań. Wpływanie na globalne procesy jest zdaniem wiceministra ograniczone, a trzeba też mieć na uwadze przypadek i jego rolę w dziejach świata, znacznie większą niż się powszechnie sądzi. Wiceminister dodał, że Rosja finansowała ruchy antyszczepionkowe czy sięgające do segregacji rasowej w USA, bo jej celem zawsze była destabilizacja.

To ciekawe spotkanie trwało około półtorej godziny. Obecnej na nim młodzieży wiceminister, niegdyś olimpijczyk z I LO, radził sięgać po wartościowe lektury, bez których trudno dziś pogłębiać wiedzę o współczesnym świecie.

Autor: (waw), [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 czerwca 202511:43

Pływadło na bis. Jedyna taka flota w Polsce znów na Odrze [FOTO i WIDEO]

Pływadło na bis. Jedyna taka flota w Polsce znów na Odrze [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To już 26. edycja wyjątkowego spływu, którego pomysłodawcą jest Bronisław Piróg, a od lat wspiera go Miasto Racibórz. Pływadło – barwna i niepowtarzalna impreza rzeczna – po raz piąty znalazło się w programie Festiwalu Górnej Odry.

fot. UM, Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 czerwca 202509:21

Cyrk, ogień i serce Don Juana – nowa energia w murach Zamku Piastowskiego

Cyrk, ogień i serce Don Juana – nowa energia w murach Zamku Piastowskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Magiczna noc na raciborskim zamku. W sobotę, 28 czerwca, Zamek Piastowski po raz pierwszy stał się przestrzenią niezwykłego festiwalu „Misteria Piastorum”, łączącego teatr uliczny, ogień i elektroniczne brzmienia. Wydarzenie przyciągnęło tłumy mieszkańców i pokazało, jak średniowieczne mury mogą tętnić współczesną sztuką. Zobaczcie fotorelację Jana Ptaka.

Jan Ptak
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Nasz Racibórz 06.06.2025
5 czerwca 202521:47

Nasz Racibórz 06.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.