Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 marca 202211:05

576 ton – tyle azbestu trzeba usunąć z posesji raciborzan

576 ton – tyle azbestu trzeba usunąć z posesji raciborzan - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Do tej pory w Raciborzu udało się usunąć ponad 61% azbestu. Jest to grubo ponad to, co zakładał program wojewódzki.

Kolejnym punktem posiedzenia komisji były uchwały przygotowane na najbliższą sesję. Radni zajęli się raportem z realizacji Programu Usuwania Azbestu z terenu Miasta Racibórz w latach 2014-2021. Jej przedstawieniem zajęła się Katarzyna Polak, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa.

- Azbest był bardzo często używany w latach 90, jednak ze względu na swe właściwości rakotwórcze został wycofany. Od roku 1997 nie można stosować tego materiału w nowo powstających inwestycjach. Województwo Śląskie przyjęło dokument, obligujący gminy do usuwania azbestu. Uchwała ta ceduje na gminy finansowanie operacji usuwania azbestu. Pierwsze operacje mające na celu jego usunięcie były już udzielane w 2003 roku. W 2009 roku fundusze te zostały zlikwidowane, w związku z czym w roku 2010 usuwanie azbestu nie było dofinansowywane przez gminy. W 2014 został przygotowany program usuwania azbestu i on obowiązuje do dziś. Do tej pory w Raciborzu udało się usunąć ponad 61% azbestu. Jest to grubo ponad to, co zakładał program wojewódzki. Zakładamy, że w obecnym roku uda się usunąć kolejne 30% tego minerału – referowała K. Polak.

Obecnie na terenie miasta znajduje się jeszcze 576 ton azbestu, dokonano natomiast usunięcia 906 ton.

Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa omówiła także uchwałę w sprawie aktualizacji programu usuwania azbestu na terenie miasta Racibórz. – Najwięcej azbestu znajduje się odpowiednio w Sudole, Markowicach i Studziennej. Stale musi być prowadzony monitoring i likwidowane dzikie wysypiska, na których niejednokrotnie właśnie w taki sposób jest utylizowany przez mieszkańców. Nowy program przewiduje trzy graniczne okresy: rok 2022, lata 2023-2027 i lata 2028-2032. Niestety, zasadniczym hamulcem jest koszt odtworzenia pokrycia dachowego, co jest skutkiem drastycznie rosnących cen. Jeśli będzie możliwość skorzystania ze środków z RPO, łącznie ze środkami na odtworzenie pokryć dachowych, wskazane byłoby, aby miasto sięgnęło po te środki – referowała K. Polak.

Głos w dyskusji jako pierwszy zabrał Piotr Klima. – Czy mamy świadomość, jaka była zapadalność w ostatnich dwudziestu latach na azbestozę? To niezwykle niebezpieczna choroba, powodująca nowotwory. Czy wiemy jak zabezpieczeni są pracownicy pracujący przy jego usuwaniu? Czy wiemy jak wygląda sytuacja w dużych zakładach pracy? – dociekał. – Jeśli chodzi o dane na temat zachorowalności nie mamy takich informacji. Trzeba mieć świadomość, że największe zagrożenie nie jest w czasie eksploatacji. Póki płyta azbestowa nie jest uszkodzona to nic się nie dzieje. Prace usuwania azbestu powinny być wykonywane w ściśle określony sposób. Teren prowadzenia operacji powinien być zabezpieczony, podobnie pracownicy. Jeśli chodzi o usuwanie azbestu z zakładów pracy, to w zainteresowaniu prezydenta jest to, co znajduje się na terenie osób fizycznych. Z danych wynika, że ilość azbestu na terenie podmiotów gospodarczych jest stosunkowo mała, 84 ton. Podmioty gospodarcze mają obowiązek zgłaszania azbestu bezpośrednio do marszałka – odparła naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa.

Piotr Klima kontynuował swój wywód. – Czy istnieją jakieś konsekwencje dla osób, które usuwają azbest u siebie w nieprzepisowy sposób, czy ktoś nad tym czuwa? – pytał. – Podstawowymi służbami, które nad tym czuwają to Sanepid i Inspekcja Pracy. Działania może podjąć też straż miejska czy policja. Nie spotkałam się jednak z przypadkiem, że mieszkaniec usuwa azbest samodzielnie. Zwykle zajmuje się tym firma – powiedziała K. Polak.

Uchwałę poddano pod głosowanie. Głosowało dziewięciu radnych – wszyscy byli za.

Autor: (greh), gpiszczan@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 kwietnia 202410:00

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zgodnie z zapowiedzią, od 1 maja multimedialne muzeum w słodowni raciborskiego zamku dostępne będzie dla zwiedzających. Muzeum powstało w ramach wartego ponad 20 mln zł projektu zrealizowanego przez Powiat Raciborski. Nowoczesne ekspozycje prezentują europejski poziom. To jedna z najnowocześniejszych tego typu ekspozycji w Polsce.

Zamek Piastowski
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.