Wytyczono zdegradowane obszary Raciborza

- Na początku roku przystąpiliśmy do prac nad nowym Gminnym Programem Rewitalizacji (GPR). Jego celem jest wyprowadzenie ze stanu kryzysowego obszarów miasta, w których koncentruje się najwięcej problemów społecznych, ale też gospodarczych, środowiskowych, przestrzenno-funkcjonalnych i technicznych - informuje Urząd Miasta.
- Na początku roku przystąpiliśmy do prac nad nowym Gminnym Programem Rewitalizacji (GPR). Jego celem jest wyprowadzenie ze stanu kryzysowego obszarów miasta, w których koncentruje się najwięcej problemów społecznych, ale też gospodarczych, środowiskowych, przestrzenno-funkcjonalnych i technicznych. Po przeprowadzeniu analizy uwzględniającej szereg wskaźników wytyczyliśmy obszar zdegradowany oraz obszar rewitalizacji w mieście. Oba te określenia mają swoje źródło w Ustawie o rewitalizacji - informuje Urząd Miasta.
Obszar zdegradowany znajduje się w stanie kryzysowym z powodu koncentracji negatywnych zjawisk (głównie społecznych). Natomiast obszar rewitalizacji jest terenem o szczególnym znaczeniu dla miasta. Na nim w pierwszej kolejności realizować będziemy działania rewitalizacyjne.
Obszar rewitalizacji musi znajdować się w obrębie obszaru zdegradowanego (rzadko stanowi jego całość, częściej fragment/fragmenty) i co istotne, nie może być większy niż 20% powierzchni gminy oraz zamieszkały przez więcej niż 30% liczby mieszkańców gminy.
- 18 marca rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu Uchwały Rady Miasta Racibórz w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji na terenie Miasta Racibórz. Chcemy w nich poznać, na ile opinie szerokiego grona mieszkańców pokrywają się z wnioskami płynącymi z danych - informuje magistrat.
Diagnoza na potrzeby wytyczenia obszaru zdegradowanego
ANKIETA
Jedną z form konsultacji jest ankieta, która jest dostępna pod następującym linkiem: ANKIETA. W ankiecie prosimy o wyrażenie zdania na temat zaproponowanego obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji. Wyniki będą omawiane i analizowane wyłącznie zbiorczo, przy zachowaniu pełnej anonimowości respondentów.
SPACER STUDYJNY
Inną formą konsultacji będzie spacer studyjny (badawczy), podczas którego przejdziemy wybranymi ulicami i zakamarkami Raciborza. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą opowiedzieć o swoich inicjatywach, przyjrzeć się miejscom wymagającym szczególnej uwagi i pomóc odkryć raciborskie perełki. Będzie to również okazja, by w luźnej atmosferze porozmawiać o tym, czym jest GPR i jak zapisać w nim swój projekt.
Termin spaceru: czwartek 31.03.2022 r.
Miejsce zbiórki: Ogród Jordanowski
Godzina: 14:00
UWAGI NA FORMULARZU
Poza wyżej wymienionymi formami konsultacji, można również składać uwagi do projektu Uchwały Rady Miasta Racibórz w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji na terenie Miasta Racibórz na załączonym formularzu. Uwagi prosimy przesyłać na adres e-mail: rozwoj@um.raciborz.pl. Urząd Miasta czeka na uwagi do 16 kwietna br.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz