Zastosowanie robotów spawalniczych w przemyśle

Rozwój zautomatyzowanych rozwiązań w zakresie spawania łukowego jest w dalszym ciągu napędzany przez wymóg uzyskania wyższej jakości produktu, produktywności i obniżenia kosztów. W rezultacie zrobotyzowane procesy spawalnicze oferują atrakcyjne rozwiązania alternatywne w stosunku do tradycyjnej obsługi ręcznej i twardej automatyzacji.
Nadejście spawania zrobotyzowanego
Pierwsze zrobotyzowane rozwiązania spawalnicze pojawiły się w branży spawalniczej w latach 60. XX wieku. Robot spawalniczy HCR pozwala spawaczom nie tylko zautomatyzować procesy, ale nawet zaprogramować systemy, które dynamicznie rozwiązują złożone problemy. Zmniejsza to również wiele zagrożeń związanych ze spawaniem o wysokim stopniu złożoności dla spawaczy. Robotyka pomogła przemysłowi zwiększyć wydajność pracowników spawalniczych, wprowadzając nowoczesny zestaw umiejętności do tradycyjnego zawodu.
Roboty pomagają wykonywać szybkie, powtarzalne prace, dzięki czemu spawacze mogą skupić się na zadaniach zorientowanych na szczegóły. To znacznie zwiększyło wydajność przemysłu spawalniczego i zakres potencjalnych projektów o wysokiej złożoności.
Jak działa zrobotyzowane spawanie?
Robot spawalniczy HCR posiada ramię, które może poruszać się w trzech wymiarach w przypadku wersji prostoliniowych i w większej liczbie płaszczyzn w przypadku wersji przegubowych. Podajnik drutu przesyła drut wypełniający do robota, gdy jest on potrzebny do wykonania zadania spawalniczego. Wysokotemperaturowy palnik na końcu ramienia topi metal, aby umożliwić proces spawania. Ponieważ temperatury sięgają tysięcy stopni, wykorzystanie robotów do tego procesu zapewnia większe bezpieczeństwo ludzi.
Narzędzie w zrobotyzowanym ramieniu nagrzewa się, aby stopić metal i połączyć pożądane elementy. W razie potrzeby podajnik drutu dostarcza więcej metalowego drutu do ramienia i palnika. W oczekiwaniu na kolejne części do spawania ramię przenosi palnik do czyszczenia, aby wyczyścić wszelkie odpryski metalu z ramienia, które mogłyby zestalić się w miejscu bez tego procesu.
Typy zrobotyzowanego spawania
Jednym z najbardziej powszechnych rodzajów zrobotyzowanego spawania jest proces łukowy. W tej metodzie łuk elektryczny wytwarza ekstremalne ciepło, które topi metal. Stopiony metal łączy części, a po schłodzeniu zestala się w stabilne połączenie. Gdy projekt wymaga dużej ilości precyzyjnie połączonych metali, spawanie łukowe jest idealnym rozwiązaniem. Gdy projekty wymagają obróbki cieplnej lub obniżenia kosztów, roboty spawalnicze HCR mogą stosować zgrzewanie oporowe.
Podczas tego procesu prąd elektryczny tworzy jeziorko stopionego metalu, który przepływa pomiędzy dwoma metalowymi podstawami. Ten stopiony metal łączy ze sobą kawałki metalu. Niektóre materiały są odporne na działanie prądu elektrycznego, co wyklucza je z innych form spawania. Taka sytuacja często występuje w przemyśle motoryzacyjnym przy łączeniu części karoserii samochodowej. Aby przezwyciężyć ten problem, zrobotyzowane zgrzewarki stosują odmianę zgrzewania oporowego w celu połączenia pary cienkich blach w jednym miejscu.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.