Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności27 lutego 202218:03

Muzyka aniołów - prapremiera utworu Adama Wesołowskiego w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Muzyka aniołów - prapremiera utworu Adama Wesołowskiego w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Do wydarzenia doszło dziś, 27 lutego, w Raciborskim Centrum Kultury podczas koncertu ku czci Niezłomnych. Utwór trwa osiem minut i dwadzieścia sekund - tyle czasu potrzebuje światło na pokonanie dystansu pomiędzy Słońcem a Ziemią. Wykonało go 70 instrumentalistów i chóru Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta. Partie solowe wykonali: Sylwia Ziółkowska (sopran), Jakub Foltak (kontratenor), Stanisław Napierała (tenor), Jakub Szmidt (bas).

Muzyka jest wszechobecną formą ludzkiej ekspresji, językiem uniwersalnym i powszechnie zrozumiałym, choć nierzadko odwołującym się do najbardziej złożonych indywidualnych ludzkich emocji, przeżyć i doświadczeń. Pozwala, jak mawiał W. Hugo „wyrazić to, co nie może być wypowiedziane i co nie może być stłumione”. I wszędzie tam, gdzie wielka sztuka spotyka się z człowiekiem, jego ludzkim doświadczeniem, tam rodzą się rzeczy wielkie. Muzyka jest także zbiorowym zapisem naszej społecznej pamięci, ową Mickiewiczowską „arką przymierza między dawnymi a młodszymi laty”, rodzi się tam, gdzie często zabrakło niedoskonałych lub nieadekwatnych słów, które nie potrafiły opisać rzeczywistości. Tak, jak całe lata nie mogły zostać głośno wypowiedziane w odniesieniu do tych, którzy „szli wyprostowani wśród tych, co na kolanach”.

Jest coś symbolicznego w doborze utworów, które zostały zaprezentowane podczas uroczystego koncertu z okazji odsłonięcia raciborskiego Pomnika Żołnierzy Wyklętych. Niedokończone za życia Mozarta „Requiem” wprost kieruje naszą uwagę ku niedomkniętej, niezakończonej historii Niezłomnych, którzy wciąż w swoich bezimiennych mogiłach czekają na zmartwychwstanie i na domknięcie, zakończenie swojej ziemskiej wędrówki – jest to zarazem bodaj najbardziej znany utwór poświęcony zmarłym. I drugie dzieło, „Muzyka Aniołów”, pełna światła, emocji, przestrzeni, będące swoistym zaproszeniem do refleksji nad ofiarą Niezłomnych, potęgą ich miłości do Ojczyzny, a nade wszystkim dzieło pełne nadziei i wary-wartości tak bliskich Żołnierzom Niezłomnym.

„Muzyka aniołów” została skomponowana dla uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych. Utwór przedstawia anioły światła – Serafinów. Każdy z nas słyszał o Aniołach i Archaniołach, niektórzy potrafią wymienić ich imiona. Wszyscy też wiemy, że mamy swojego Anioła Stróża. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w Niebie panuje hierarchia i że istnieją tzw. Chóry Anielskie. Jednym z nich jest Chór Serafinów – istot stojących najbliżej Boga. Natomiast Anioły i Archanioły pozostają najbliżej ludzi, służąc im i pomagając. W kompozycji Wesołowski zastosował symbolikę, która zobrazowana za pomocą muzyki przenosi nas do świata aniołów. Punktem wyjścia stała się „światłość” jako symbol Boga, ale i niematerialności, życia i radości. Jednostką światłości jest kandela (łac. candela, świeca), której skrót to cd. Skrót ten jest symbolem dwóch dźwięków w muzyce: C i D, zaś dźwięk C jest centrum systemu tonalnego w muzyce. Kompozytor symbolicznie rozpoczyna od najwyższego dźwięku C granego flażoletem przez solistę, by następnie przejęła go orkiestra, po którym pojawia się dźwięk D. W kolejnych taktach utworu wybrzmiewają na przemian w wysokich rejestrach akordy C-dur i D-dur. Świetliste akordy promieniują przez kilkadziesiąt sekund, dochodząc do głównej melodii granej we flażoletach przez solistę. Melodia ta oparta jest w całości na „prędkości światła”. Oznaczana ona jest literką c (dźwięk C), a jej wartość wynosi dokładnie 299 792 458 m/s. Niniejsze cyfry stanowią odległości półtonów pomiędzy dźwiękami, które tworzą główną melodię na dźwiękach: A-G (2), G-E (9), E-G (9), G-D (7), D-F (9), F-Es (2), Es-G (4), G-D (5), D-B (8). Co ciekawe – cała kompozycja trwa dokładnie tyle, ile światłu zajmuje dotarcie od Słoń-ca do Ziemi, tj. 8 minut 20 sekund. Słońce jako symbol Boga (światłości) nadaje rozanielony ton całej kompozycji, jej harmonii, w której często Wesołowski stosuje akordy C-dur i D-dur. Kolejną symboliką utworu jest częste używanie faktury chóralnej, obrazującej Chóry Anielskie. Premierowego wykonania dokona Chór i Orkiestra Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Yaroslava Shemeta, Ukraińca z Charkowa.

Adam Wesołowski to kompozytor, dyrygent, pianista, teoretyk muzyki i manager kultury. Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie kompozycji Edwarda Bogusławskiego i Aleksandra Lasonia oraz w klasie fortepianu Wojciecha Świtały. Jednocześnie studiował teorię muzyki, której absolwentem został dwa lata później. Brał udział w licznych konkursach oraz kursach muzycznych z zakresu kompozycji, dyrygentury, pianistyki, teorii muzyki osiągając liczne nagrody. Został laureatem m.in. I nagrody Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. A. Dvořáka w Czechach (2017) oraz dwukrotnym laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego im. Adama Didura (2000 i 2004). Jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich. Skomponował ponad 50 utworów oraz dokonał aranżacji ponad 100. Są one wykonywane zarówno w Polsce, jak i za granicą na licznych koncertach i festiwalach, m.in.: Festival Pablo Casalsa (Francja), Festiwal im. A. Dvořáka (Czechy), Europejski Festiwal im. Jana Kiepury, czy Szalone Dni Muzyki – La Folle Journée de Varsovie. Kompozycje Adama Wesołowskiego można usłyszeć na dziesiątkach koncertów sezonowych takich zespołów, jak: Filharmonia Narodowa, Orkiestra Sinfonia Varsovia, Orkiestra Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej, German Brass, czy Viener Kammersymphonie, Morphing Chamber Orchestra Vienna. Adam Wesołowski jest autorem hejnałów miast Radzionków i Świętochłowice, hejnału Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w Krynicy oraz Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy Zdroju.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności7 sierpnia 202219:30

Miejski autobus w rowie na Ocicach [FOTO]

Miejski autobus w rowie na Ocicach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
fot. FB 112 Racibórz, Czytelnicy
Reklama
Aktualności7 sierpnia 202216:34

List do redakcji: Oprócz estetyki ta inwestycja niczego nie wnosi

List do redakcji: Oprócz estetyki ta inwestycja niczego nie wnosi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
28
Racibórz:

Takie jest zdanie naszego Czytelnika. - Według mnie, poza barierkami i oświetleniem, nic się nie zmieniło, aby poprawić bezpieczeństwo - pisze do redakcji p. Jan. Inwestycja na skrzyżowaniu Ogrodowa-Miarki-Słowackiego kosztowała ponad 642 tys. zł. Jaka jest wasza opinia w tej sprawie? Poniżej ankieta.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności6 sierpnia 202207:28

Cztery drogi w Raciborzu do przebudowy

Cztery drogi w Raciborzu do przebudowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
red., fot. archiwum redakcji/M. Dmowski
Reklama
Aktualności8 sierpnia 202209:17

Plama długa na dziewięć kilometrów. Co było przyczyną?

Plama długa na dziewięć kilometrów. Co było przyczyną? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Strażacy z Raciborza praktycznie od samego rana w akcji. Już przed godziną 6 rozpoczęli działania związane z neutralizacją sporych rozmiarów plamy, która ciągnęła się na długości ponad dziewięciu kilometrów!

red.
Reklama
Reklama
Aktualności8 sierpnia 202210:21

Raport 998. Wołanie o pomoc z balkonu przy Kossaka

Raport 998. Wołanie o pomoc z balkonu przy Kossaka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W okresie od 5 do 8 sierpnia strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP nie mogli narzekać na brak pracy. Odnotowano bowiem dwadzieścia interwencji. Prawie połowę z nich stanowiły działania związane z usuwaniem gniazd owadów. Sprawdź szczegóły interwencji.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Aktualności7 sierpnia 202219:11

Muzyczna podróż po świecie na ryneczku w Krzanowicach

Muzyczna podróż po świecie na ryneczku w Krzanowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Plenerowy koncert letni na pięknie odnowionym ryneczku w Krzanowicach zgromadził sporą publiczność.

(waw)
Aktualności7 sierpnia 202219:41

Milion złotych dla pałacu w Sławikowie w zasięgu ręki. Pomóżcie je zdobyć!

Milion złotych dla pałacu w Sławikowie w zasięgu ręki. Pomóżcie je zdobyć! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

- Mamy ogromną prośbę, abyście przyłączyli się do zabawy - konkursu, w którym możemy zdobyć 1 000 000 złotych na zabezpieczenie naszej perły architektury - apeluje fundacja Gniazdo, która opiekuje się zabytkiem.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności7 sierpnia 202216:12

Papież polskiej ornitologii na Łężczoku. Rezerwat z dużą szansą na status parku narodowego [WIDEO]

Papież polskiej ornitologii na Łężczoku. Rezerwat z dużą szansą na status parku narodowego [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

- Rezerwat zasługuje na najwyższą formę ochrony, czyli park narodowy – przekonuje dr Andrzej Grzegorz Kruszewicz, polski ornitolog, podróżnik, dyrektor warszawskiego zoo, autor i tłumacz wielu publikacji z zakresu ornitologii. Wczoraj i dziś gościł na ziemi raciborskiej.

red.
Aktualności7 sierpnia 202208:49

Widoki dawnego Raciborza na wystawie w Muzeum

Widoki dawnego Raciborza na wystawie w Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Muzeum w Raciborzu
Kultura i edukacja7 sierpnia 202221:46

Od Claptona przez Whitney Houston po Bruno Marsa - Joanna Skowyra&Przyjaciele w parku M. Roth

Od Claptona przez Whitney Houston po Bruno Marsa - Joanna Skowyra&Przyjaciele w parku M. Roth - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Utalentowana raciborska wokalistka jazzowa, instruktor śpiewu i emisji głosu w Raciborskim Centrum Kultury, występująca ostatnio na raciborskich scenach z Silesian Jazz Daughters, tym razem solo podczas letniego koncertu RCK.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Biznes6 sierpnia 202222:57

Letni Teatr na Schodach w Raciborzu - Łysa Śpiewaczka

Letni Teatr na Schodach w Raciborzu - Łysa Śpiewaczka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 6 sierpnia, raciborska Biblioteka zaprosiła na drugi w tym sezonie występ na scenie Letniego Teatru na Schodach. Tym razem znany raciborzanom Teatr Wodzisławskiej Ulicy wystąpił ze spektaklem Łysa Śpiewaczka na podstawie sztuki Eugène Ionesco.

Jan Ptak
Styl życia7 sierpnia 202209:37

Raciborskie dzieje zapisane w pocztówkach – zawrotna kariera pewnego ujęcia

Raciborskie dzieje zapisane w pocztówkach – zawrotna kariera pewnego ujęcia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Widok na dzisiejszą ulicę Kościuszki na wysokości skrzyżowania z ul. Wandy i Rostka był na przełomie XIX i XX wieku wykorzystywany przez wielu wydawców i to na różne, artystyczne sposoby. Pokazuje jednak niezbyt reprezentacyjny fragment miasta, wtedy i dziś. Dlaczego więc zrobił taką karierę?

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Aktualności8 sierpnia 202212:58

Zmarł związany z Raciborzem wybitny tenor prof. Eugeniusz Sąsiadek

Zmarł związany z Raciborzem wybitny tenor prof. Eugeniusz Sąsiadek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Prof. Eugeniusz Sąsiadek (na zdj. z lewej), nim związał się ze stolicą Dolnego Śląska mieszkał w Raciborzu, w kamienicy przy Staszica. Wspólnie ze swym przyjacielem i kolegą ze szkolnej ławy, Stanisławem Gałońskim, odwiedził po raz ostatni Racibórz w 2015 roku. Uczestniczyli wówczas w jubileuszu 70-lecia I LO.

red.
Sport8 sierpnia 202208:33

Klub Siatkarski Racibórz z nowym trenerem

Klub Siatkarski Racibórz z nowym trenerem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. FB/Klub Siatkarski Racibórz
Kultura i edukacja6 sierpnia 202222:31

Letnie koncerty na bulwarach. Piec Duo

Letnie koncerty na bulwarach. Piec Duo - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Jan Ptak, źródło: WCK
Reklama
Reklama
Aktualności8 sierpnia 202209:30

Pożar ścierniska w Czechach. Polscy strażacy na ratunek

Pożar ścierniska w Czechach. Polscy strażacy na ratunek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Zdarzenie miało miejsce w piątek, 5 sierpnia. Ze zgłoszenia wynikało, że w rejonie Rudyszwałdu doszło do silnego zadymienia.

red., fot. Janusz Tlon
Reklama
Sport7 sierpnia 202220:14

Wakacje w kajaku – czyli spływ wieczorową porą z Raciborza do Dziergowic

Wakacje w kajaku – czyli spływ wieczorową porą z Raciborza do Dziergowic - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W ramach akcji Wakacje w powiecie Powiatowe Centrum Sportu z Raciborza zaprosiło już trzeci raz miłośników wodnej rekreacji na spływ kajakowy na trasie Racibórz – Dziergowice.

materiał nadesłany - Powiatowe Centrum Sportu
Kultura i edukacja7 sierpnia 202220:26

Wystrzałowe wakacje w Tworkowie z PCS

Wystrzałowe wakacje w Tworkowie z PCS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/PCS
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport7 sierpnia 202214:53

Łucznictwo i dart. Ćwicz celność z PCS

Łucznictwo i dart. Ćwicz celność z PCS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. pexels.com/vedanti
Aktualności8 sierpnia 202210:21

11. odsłona Narodowego Czytania 2022 niebawem na zamku

11. odsłona Narodowego Czytania 2022 niebawem na zamku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Zamek Piastowski, fot. arch.
Reklama
Biznes8 sierpnia 202210:15

Ruszył nabór na misję gospodarczą do Egiptu

Ruszył nabór na misję gospodarczą do Egiptu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnera
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Nasz Racibórz 15.07.2022
14 lipca 202221:04

Nasz Racibórz 15.07.2022

Nasz Racibórz 08.07.2022
14 lipca 202219:50

Nasz Racibórz 08.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.