Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności27 lutego 202218:03

Muzyka aniołów - prapremiera utworu Adama Wesołowskiego w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Muzyka aniołów - prapremiera utworu Adama Wesołowskiego w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Do wydarzenia doszło dziś, 27 lutego, w Raciborskim Centrum Kultury podczas koncertu ku czci Niezłomnych. Utwór trwa osiem minut i dwadzieścia sekund - tyle czasu potrzebuje światło na pokonanie dystansu pomiędzy Słońcem a Ziemią. Wykonało go 70 instrumentalistów i chóru Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta. Partie solowe wykonali: Sylwia Ziółkowska (sopran), Jakub Foltak (kontratenor), Stanisław Napierała (tenor), Jakub Szmidt (bas).

Muzyka jest wszechobecną formą ludzkiej ekspresji, językiem uniwersalnym i powszechnie zrozumiałym, choć nierzadko odwołującym się do najbardziej złożonych indywidualnych ludzkich emocji, przeżyć i doświadczeń. Pozwala, jak mawiał W. Hugo „wyrazić to, co nie może być wypowiedziane i co nie może być stłumione”. I wszędzie tam, gdzie wielka sztuka spotyka się z człowiekiem, jego ludzkim doświadczeniem, tam rodzą się rzeczy wielkie. Muzyka jest także zbiorowym zapisem naszej społecznej pamięci, ową Mickiewiczowską „arką przymierza między dawnymi a młodszymi laty”, rodzi się tam, gdzie często zabrakło niedoskonałych lub nieadekwatnych słów, które nie potrafiły opisać rzeczywistości. Tak, jak całe lata nie mogły zostać głośno wypowiedziane w odniesieniu do tych, którzy „szli wyprostowani wśród tych, co na kolanach”.

Jest coś symbolicznego w doborze utworów, które zostały zaprezentowane podczas uroczystego koncertu z okazji odsłonięcia raciborskiego Pomnika Żołnierzy Wyklętych. Niedokończone za życia Mozarta „Requiem” wprost kieruje naszą uwagę ku niedomkniętej, niezakończonej historii Niezłomnych, którzy wciąż w swoich bezimiennych mogiłach czekają na zmartwychwstanie i na domknięcie, zakończenie swojej ziemskiej wędrówki – jest to zarazem bodaj najbardziej znany utwór poświęcony zmarłym. I drugie dzieło, „Muzyka Aniołów”, pełna światła, emocji, przestrzeni, będące swoistym zaproszeniem do refleksji nad ofiarą Niezłomnych, potęgą ich miłości do Ojczyzny, a nade wszystkim dzieło pełne nadziei i wary-wartości tak bliskich Żołnierzom Niezłomnym.

„Muzyka aniołów” została skomponowana dla uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych. Utwór przedstawia anioły światła – Serafinów. Każdy z nas słyszał o Aniołach i Archaniołach, niektórzy potrafią wymienić ich imiona. Wszyscy też wiemy, że mamy swojego Anioła Stróża. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w Niebie panuje hierarchia i że istnieją tzw. Chóry Anielskie. Jednym z nich jest Chór Serafinów – istot stojących najbliżej Boga. Natomiast Anioły i Archanioły pozostają najbliżej ludzi, służąc im i pomagając. W kompozycji Wesołowski zastosował symbolikę, która zobrazowana za pomocą muzyki przenosi nas do świata aniołów. Punktem wyjścia stała się „światłość” jako symbol Boga, ale i niematerialności, życia i radości. Jednostką światłości jest kandela (łac. candela, świeca), której skrót to cd. Skrót ten jest symbolem dwóch dźwięków w muzyce: C i D, zaś dźwięk C jest centrum systemu tonalnego w muzyce. Kompozytor symbolicznie rozpoczyna od najwyższego dźwięku C granego flażoletem przez solistę, by następnie przejęła go orkiestra, po którym pojawia się dźwięk D. W kolejnych taktach utworu wybrzmiewają na przemian w wysokich rejestrach akordy C-dur i D-dur. Świetliste akordy promieniują przez kilkadziesiąt sekund, dochodząc do głównej melodii granej we flażoletach przez solistę. Melodia ta oparta jest w całości na „prędkości światła”. Oznaczana ona jest literką c (dźwięk C), a jej wartość wynosi dokładnie 299 792 458 m/s. Niniejsze cyfry stanowią odległości półtonów pomiędzy dźwiękami, które tworzą główną melodię na dźwiękach: A-G (2), G-E (9), E-G (9), G-D (7), D-F (9), F-Es (2), Es-G (4), G-D (5), D-B (8). Co ciekawe – cała kompozycja trwa dokładnie tyle, ile światłu zajmuje dotarcie od Słoń-ca do Ziemi, tj. 8 minut 20 sekund. Słońce jako symbol Boga (światłości) nadaje rozanielony ton całej kompozycji, jej harmonii, w której często Wesołowski stosuje akordy C-dur i D-dur. Kolejną symboliką utworu jest częste używanie faktury chóralnej, obrazującej Chóry Anielskie. Premierowego wykonania dokona Chór i Orkiestra Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Yaroslava Shemeta, Ukraińca z Charkowa.

Adam Wesołowski to kompozytor, dyrygent, pianista, teoretyk muzyki i manager kultury. Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie kompozycji Edwarda Bogusławskiego i Aleksandra Lasonia oraz w klasie fortepianu Wojciecha Świtały. Jednocześnie studiował teorię muzyki, której absolwentem został dwa lata później. Brał udział w licznych konkursach oraz kursach muzycznych z zakresu kompozycji, dyrygentury, pianistyki, teorii muzyki osiągając liczne nagrody. Został laureatem m.in. I nagrody Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. A. Dvořáka w Czechach (2017) oraz dwukrotnym laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego im. Adama Didura (2000 i 2004). Jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich. Skomponował ponad 50 utworów oraz dokonał aranżacji ponad 100. Są one wykonywane zarówno w Polsce, jak i za granicą na licznych koncertach i festiwalach, m.in.: Festival Pablo Casalsa (Francja), Festiwal im. A. Dvořáka (Czechy), Europejski Festiwal im. Jana Kiepury, czy Szalone Dni Muzyki – La Folle Journée de Varsovie. Kompozycje Adama Wesołowskiego można usłyszeć na dziesiątkach koncertów sezonowych takich zespołów, jak: Filharmonia Narodowa, Orkiestra Sinfonia Varsovia, Orkiestra Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej, German Brass, czy Viener Kammersymphonie, Morphing Chamber Orchestra Vienna. Adam Wesołowski jest autorem hejnałów miast Radzionków i Świętochłowice, hejnału Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w Krynicy oraz Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy Zdroju.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.