Wojewoda śląski: powiększenie oddziału zakaźnego w Raciborzu zasadne, ale niezwykle trudne

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek odpowiedział na pismo radnych z Raciborza w sprawie powiększenia oddziału zakaźnego przy ul. Gamowskiej, co umożliwiłoby przywrócenie reszty szpitala do normalnego działalności. Temat pilotuje radny Piotr Klima.
Pismo do wojewody śląskiego w grudniu wysłał radny Piotr Klima, szef komisji gospodarki miejskiej.
- W odpowiedzi na pismo Pana Piotra Klimy z dnia 20 grudnia 2021 r. oraz Radnych Rady Miasta Racibórz z dnia 21 grudnia 20201 r., uprzejmie informuję, że działania Państwa na rzecz Szpitala Rejonowego im. Józefa Rostka w Raciborzu zasługują na uznanie. Jednocześnie przypominam, że Szpital Rejonowy obecnie prowadzi działalność w formie hybrydowej, zabezpieczając pacjentów zarażonych wirusem SARS-Co V-2, jak również utrzymując działalność stacjonarną oraz ambulatoryjną dla pacjentów niezarażonych SARS-Co V-2.
W związku z dynamiczną sytuacją epidemiologiczną organy administracji państwowej zobowiązane są do podejmowania adekwatnych działań, związanych z przeciwdziałaniem epidemii i wynikających z aktualnych potrzeb zdrowotnych także mieszkańców województwa śląskiego. Wydawane podmiotom leczniczym polecenia odpowiednio przez Ministra Zdrowia lub Wojewodów stanowią podstawę do finansowania przez właściwy Oddział Wojewódzki NFZ świadczeń dla pacjentów w związku ze stanem epidemii i nie wynikają wprost z podpisanej z NFZ umowy.
Czytaj: Nie wierzymy, że powiedział to wojewoda śląski! Radny Klima pisze do Katowic
Nadmieniam, że w aktualnej sytuacji epidemiologicznej propozycja rozbudowy oddziału obserwacyjno-zakaźnego, funkcjonującego w strukturze Szpitala Rejonowego im. Józefa Rostka w Raciborzu, a w konsekwencji zwiększenie liczby łóżek na oddziale obserwacyjno-zakaźnym wydaje się zasadne. Jednak trwałe zwiększenie ilości łóżek w takim oddziale, może - po ustaniu trwającej obecnie epidemii wywołanej wirusem SARSCo V-2 - spowodować trudności w prawidłowym wykorzystaniu powstałych zasobów, w szczególności w związku z możliwym brakiem utrzymania optymalnego poziomu obłożenia takiego oddziału, a w ślad za tym satysfakcjonującego poziomu finansowania.
Nie bez znaczenia jest także fakt, że zwiększenie bazy łóżkowej zawsze wiąże się z koniecznością zabezpieczenia przez podmiot leczniczy zwiększonej liczby personelu medycznego - zarówno pielęgniarskiego jak lekarskiego, co w obecnych czasach braku takich zasobów może być niezwykle trudne.
Zaznaczyć należy, że kwestie rozbudowy jak również zmiany struktury organizacyjnej oddziału obserwacyjno-zakaźnego leżą po stronie Dyrekcji placówki oraz jej organu tworzącego - zmiany takie muszą bowiem znaleźć odzwierciedlenie w dokumentach szpitala (statut i regulamin organizacyjny), a następnie powinny zostać zgłoszone do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą prowadzonego przez wojewodę.
Odrębną natomiast kwestią, która leży w gestii wojewody i wynika z przepisów szczególnych, wydanych na okoliczność trwającej epidemii jest wydawanie poleceń podmiotom leczniczym w zakresie zapewnienia opieki dla pacjentów z CO VID-19. Działania te mają charakter wyłącznie doraźny i ściśle związane są z potrzebami zdrowotnymi pacjentów wynikającymi z trwającej epidemii koronawirusa - napisał wojewoda Wieczorek.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz