Stancja dla niepełnosprawnych

Doskonały trening samodzielnego prowadzenia gospodarstwa domowego, zarządzania budżetem oraz dbania o siebie i innych funduje raciborski OPS osobom niepełnosprawnym. Tego wszystkiego uczą się mieszkając w lokalach chronionych. Takich gmina posiada 5 dla 13 lokatorów.
Na terenie naszej gminy znajduje się 5 mieszkań chronionych. Obecnie zamieszkuje w nich 12 lokatorów, w wieku od 25 do 70 lat. Kto może skorzystać z takiego dachu nad głową? – Lokale te przeznaczone są dla osób z orzeczeniem lekarskim o niepełnosprawności. Mieszkają w nich także byli pacjenci szpitali psychiatrycznych – tłumaczy Halina Sacha, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Raciborzu. Mieszkania są dwu i trzy-pokojowe. Dlatego jedna kwatera pomieści kilka osób. – To taka stancja dla niepełnosprawnych – porównuje dyrektor Sacha.
Zazwyczaj po roku lokatorzy znajdują nowe schronienie. Jednym przyznaje się niewielkie mieszkania komunalne, inni trafiają do domów opieki. – Podczas pobytu w mieszkaniach chronionych możemy ocenić, czy dana osoba jest w stanie sama o siebie zadbać, czy też wymaga stałej opieki – wyjaśnia dyrektor OPS. Lokatorów stale odwiedzają pracownicy socjalni. – Mamy także zawartą umowę z Polskim Czerwonym Krzyżem. Ich pracownicy również służą pomocą w opiece nad naszymi podopiecznymi – zapewnia dyrektor.
– Mieszkanie w takich lokalach, to dla tych osób doskonały trening samodzielności i dbania o drugą osobę. Jeśli ktoś z mieszkańców zachoruje, współlokator szybciej powiadomi nas albo pogotowie – argumentuje Sacha. Ponadto osoby mieszkające w takich lokalach nabywają umiejętności gospodarowania budżetem, odpowiedzialności za siebie i swoje leczenie czy dbania o czystość.
Jedni dopłacają do czynszu i mediów, innym gmina refunduje schronienie. – Wszystko zależy od wysokości renty, czy świadczeń jakie otrzymuje dany lokator. Jeśli nie przekroczy 470 zł, za kwaterę nie płaci – mówi Halina Sacha. OPS na ten cel przeznacza około 45 tys. zł rocznie.
(k)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany