Radni mieli nosa. Setki nowych miejsc pracy w Raciborzu

Aktualizacja. Siedem firm, blisko 200 miejsc pracy, 4 570 255,00 zł ze sprzedaży terenu - teren po cukrowni zamienia się w strefę gospodarczą.
Mija dziesięć lat odkąd raciborscy radni podjęli uchwałę w sprawie włączenie raciborskich terenów inwestycyjnych do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Włączenie nastąpiło w czerwcu 2012 r. Dziś widać tego efekty, choć o inicjatorach tej uchwały mało kto już pamięta. To radni ówczesnej kadencji - Franciszek Mandrysz i Andrzej Lepczyński. To oni przekonywali, że Racibórz może być strefą biznesową. Poprzedni i obecny prezydent mogą dzięki temu grzać się w blasku pozyskanych inwestorów.
Pierwsze - zwołane z ich inicjatywy - spotkanie z ówczesnym prezydentem Mirosławem Lenkiem, dotyczące utworzenia w Raciborzu strefy ekonomicznej, odbyło się 2 lutego 2011 r. Podczas sesji Rady Miasta Racibórz 30 marca 2011 r. podjęto uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na włączenie w obszar Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. Podstrefy Jastrzębsko-Żorskiej nieruchomości położonej w Raciborzu w obrębie ulic Komunalnej, Cecylii, Nad Koleją. Tereny, dzięki dotacji unijnej, w dwóch turach uzbrojono. Większość działek sprzedano w poprzedniej kadencji. Dziś na Ostrogu, przy budowanej wschodniej obwodnicy, działa wiele nowych zakładów.
W 2015 r. miasto pozyskało teren po byłej cukrowni. Pierwsze nieruchomości sprzedano już w 2016 r. W obecnej kadencji dokończono sprzedaż terenów. Dochód ze sprzedaży wyniósł 4 570 255 zł. Siedmiu inwestorów zdecydowało się zainwestować tu w nowe hale produkcyjne i magazynowe. Są to firmy:
1. Armex Automatyka Sp. z o.o. – automatyka przemysłowa, produkcja urządzeń mających na celu automatyzację procesów produkcyjnych,
2. Hills Sp. z o.o. – produkcja systemów zabezpieczeń ładunków w tym pasów transportowych i zawiesi pasowych,
3. AMG Railing Sp. z o.o. – spółka jest częścią holenderskiego holdingu AMG Railing Group B.V. specjalizuje się w produkcji balustrad systemowych całoszklanych,
4. Polska Ekologia Sp. z o.o. – producent kompleksowych rozwiązań w branży odnawialnych źródeł energii. Spółka zakupiła teren pod budowę hali magazynowej,
5. Hermon Sp. z o.o. – uważana za jedną z najszybciej rozwijających się firm na rynku części zamiennych. W związku z dynamicznym rozwojem i perspektywami przedsiębiorstwa zakupiła miejski teren na którym zamierza zrealizować inwestycję w postaci budowy hali produkcyjnej,
6. DK Glass Damian Kłosek – obróbka szkła w procesie produkcji m.in. balustrad, drzwi, luster czy kabin prysznicowych,
7. Zakład Masarski Seget Sp. j. – produkcja wyrobów mięsnych.
Na podstawie informacji pozyskanych od inwestorów przewidujemy, że po zakończonym procesie inwestycyjnym na tzw. strefie przy 1 maja funkcjonować będzie od ok. 150 do nawet 200 miejsc pracy. Czterdzieści z nich utworzyła Polska Ekologia – jedna z już funkcjonujących tutaj firm. - Z perspektywy czasu możliwość zagospodarowania tego terenu dla spółki Polska Ekologia jest bardzo korzystna ze względu na to, że mamy dostęp do miejsca, które było wcześniej niezagospodarowane i mogliśmy je zabudować według własnego planu i które spełnia nasze oczekiwania. Dodatkowo korzystna wydaje się lokalizacja ze względu na możliwości połączenia z drogami mającymi powstać w najbliższym czasie, jak choćby połączenie Racibórz-Pszczyna, które ułatwi nam dystrybuowanie naszych produktów - mówi nam Romuald Kalyciok Prezes Zarządu Polka Ekologia Sp. z o.o.
Dzięki tym działaniom miasto Racibórz postrzegane jest jako zdecydowany lider w zakresie przedsiębiorczości i pozyskiwania inwestora. - W ubiegłym roku na zaproszenie Związku Miasta Polskich prezentowaliśmy podczas Forum Rozwoju Lokalnego nasze działania jako przykład dobrych praktyk w samorządzie - informuje magistrat.
Poprzednia kadencja to także strefa dla małych i średnich firm przy ul. Bartka Lasoty, przy linii kolejowej z Raciborza do Markowic, od strony Płoni.
Obecny prezydent Dariusz Polowy idzie śladem poprzednich. Na Ostrogu przy Gospodarczej pozostały jeszcze dwie działki. Strefa przy Bartka Lasoty ma być poszerzona. - Pozyskaliśmy już tereny sąsiadujące z naszymi nieruchomościami. Pracujemy nad nową ofertą dla inwestorów w tej lokalizacji – informuje na stronie magistratu prezydent Dariusz Polowy, który dziś, 20 kwietnia, spotkał się przy ul. 1 Maja z prezesm Polskiej Ekologii Romualdem Kalyciokiem.
O inicjatywie NaM z 2009 r. czytaj Strefa ekonomiczna - czyj to sukces?
Komentarze (0)
Dodaj komentarz