Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Strategia dla Raciborza. Odbyły się warsztaty liderów
1 marca odbyły się warsztaty z udziałem prezesów i kierownictwa instytucji, spółek i organów państwowych, szefów formacji mundurowych, służb, inspekcji, przedstawicieli zarządów i właścicieli największych raciborskich firm, prezydentów Raciborza, kierowników jednostek organizacyjnych miasta i przedstawicieli 3-ciego sektora.
Dwugodzinny panel dyskusyjny to drugie, po przeprowadzonych w połowie lutego konsultacjach z mieszkańcami, wydarzenie, które jest pomocne w zidentyfikowaniu potrzeb, wyzwań i oczekiwanych kierunków rozwoju Miasta. Zebrane opinie po zestawieniu ich z innymi informacjami diagnostycznymi – posłużą stworzeniu założeń strategii.
- Nie znaleźliśmy się tutaj przez przypadek. Współtworzymy strategię Raciborza - miasta na dobru którego wszystkim nam zależy. Razem wsiadamy do tego rollercoastera i to od nas zależy którą trasą pojedziemy i jak wysokich wzniesień po drodze doświadczymy. Jako miasto mamy wiele atutów po które musimy sięgnąć, które należy wykorzystać! - zachęcał do aktywnego udziału uczestników spotkania prezydent Raciborza Dariusz Polowy.
Uczestnicy wczorajszego spotkania prowadzonego przez zewnętrznych ekspertów: Marcina Barona i Luka Palmena w trzech rundach odpowiadali na wyzwania, przed którymi stoi Racibórz w perspektywie roku 2030 w zakresie:
• życia społecznego, kultury i spędzania czasu wolnego, edukacji, zdrowia oraz polityki społecznej
• polityki przestrzennej i środowiskowej, transportu i mieszkalnictwa
• rozwoju gospodarczego i rynku pracy
- To wyjątkowo cenne spotkanie. Każdy z państwa wniósł dzisiaj swój bagaż doświadczenia, ekspercką wiedzę, spostrzeżenia i pomysły na rozwój Raciborza. Dziękuję za to zaangażowanie i proszę o więcej. Zachęcam do wypełnienia ankiety, udziału w kolejnych warsztatach i spotkaniach. – tak wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk zwrócił się do obecnych na sali liderów.
W spotkaniu liderów udział wzięli m.in. prezesi i dyrektorzy Zarządu Dróg Wojewódzkich, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Wód Polskich, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, spółek PKP Nieruchomości i PLK, dyrektorzy instytucji powiatowych: Powiatowego Urzędu Pracy i Szpitala Rejonowego, Rektor PWSZ, komendanci i przedstawiciele służb mundurowych, prezesi i właściciele największych raciborskich firm, kierownicy jednostek organizacyjnych miasta oraz przedstawiciele 3-go sektora.
Do współpracy nad tym kluczowym dla Miasta dokumentem w dalszym ciągu zapraszamy chętnych mieszkańców i reprezentantów różnych grup społecznych i środowisk. Przed nami warsztaty branżowe i spotkania w dzielnicach.
Warsztaty branżowe:
Społeczeństwo i życie miasta - 12 kwietnia
Przestrzeń, ekologia, transport, mieszkania - 14 kwietnia
Gospodarka, biznes, nauka - 19 kwietnia
Warsztaty w dzielnicach:
Stara Wieś / Proszowiec / Miedonia / Łąkowa / Wandy / 1-go Maja / Polna / Pomnikowa / Opawska-koniec - 10 marca 2021 r., 17:00, Szkoła Podstawowa nr 15 w Raciborzu
Ocice / Nowe Zagrody - 15 marca 2021 r., 17:00, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Raciborzu Ocicach
Ostróg / Centrum - 17 marca 2021 r., 17:00, Szkoła Podstawowa nr 1 w Raciborzu
Płonia / Obora / Brzezie / Markowice - 22 marca 2021 r., 17:00, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Raciborzu
Sudół / Studzienna - 7 kwietnia 2021 r., 17:00, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Raciborzu
Aby wziąć udział w warsztatach wystarczy się zgłosić wysyłając maila na jestemstrategiem@um.raciborz.pl
Do 8 marca każdy zainteresowany może wypełnić elektroniczną ankietę i w ten sposób podzielić się opinią dotyczącą rozwoju Raciborza oraz pomysłami na przyszłość miasta. Jak dotąd przesłano już 700 formularzy. To duży odzew, ale liczymy na więcej! Wyniki badania ankietowego będą jedną z podstaw definiowania zapisów strategii Raciborza do 2030 r.
Druga połowa roku poświęcona zostanie konsultacjom z: gminami sąsiednimi, regionem oraz urzędami państwowymi. Przeprowadzone zostaną również konsultacje społeczne – podczas których każdy będzie mógł wnieść swoje rekomendacje do projektu dokumentu. Równolegle będzie realizowana ocena oddziaływania planowanych przedsięwzięć na środowisko. U progu zimy skonsultowana strategia będzie przedmiotem obrad Rady Miasta Raciborza.
Po co nam strategia?
Do niedawna Racibórz posługiwał się dokumentem strategicznym obejmującym lata 2013-2020. Obecnie miasto stoi przed nowymi wyzwaniami, z którymi musi się zmierzyć. Rok 2021 to czas opracowania strategii rozwoju miasta na bieżące dziesięciolecie. Prace nad strategią pozwolą uzgodnić kluczowe dla raciborzan kierunki rozwoju. Nowa strategia posłuży również zdobywaniu środków unijnych i rządowych na inwestycje oraz nowatorskie projekty społeczne. Najważniejsze w tworzeniu i wdrażaniu strategii jest zaangażowanie mieszkańców, przedsiębiorców i organizacji społecznych działających w Raciborzu; a także wszystkich miłośników miasta, przyjeżdżających tu do pracy czy aby spędzać wolny czas. Stąd też najczęściej o strategii mówi się jako o najważniejszym dla miasta procesie partycypacyjnym.
Jednak jednocześnie strategia jest oficjalnym dokumentem samorządu miasta. Musi spełniać odpowiednie rygory, aby mogła zostać uchwalona przez radę miasta. Między innymi musi bazować na wiarygodnych danych, pokazywać relacje miasta w większej przestrzeni, definiować czytelne cele – własne i ambitne, jednak zgodne z celami rozwoju regionu i kraju. Każda strategia lokalna w Polsce podlega obowiązkowym konsultacjom społecznym i ocenie oddziaływania na środowisko.
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
Poszukiwana 24-latka wpadła z narkotykami
Raciborscy policjanci zatrzymali 24-latkę, która była poszukiwana nakazem doprowadzenia do zakładu karnego. Ponadto kobieta w miejscu zamieszkania posiadała narkotyki. Teraz grozi jej nawet 10 lat pobytu w więzieniu.
Więcej »Ilu mieszkańców tak naprawdę ma Racibórz?
Do dyspozycji mamy dane Głównego Urzędu Statystycznego, z ewidencji ludności Urzędu Miasta oraz systemu gospodarki odpadami. Te ostatnie często uważa się za najbardziej miarodajne.
Więcej »Policja publikuje zdjęcia podejrzanego o kradzież
Rybniccy śledczy poszukują sprawcę kradzieży. Mężczyzna, którego wizerunek widoczny jest na opublikowanych zdjęciach, jest podejrzewany o kradzież spodni w jednym ze sklepów w galerii handlowej przy ulicy Raciborskiej.
Więcej »Pierwsze Komunie święte w archidiecezji katowickiej w 2021 r.
Zgodnie z zaleceniami Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Katowicach tegoroczne uroczystości pierwszokomunijne w archidiecezji katowickiej powinny przebiegać podobnie, jak to miało miejsce w ubiegłym roku, naznaczonym pandemią koronawirusa. „Korzystamy w tym względzie z doświadczeń wypracowanych w zeszłym roku, stawiając akcent na organizację uroczystości komunijnych w parafii w wymiarze indywidualnym i rodzinnym” - czytamy w kurialnych wskazaniach przesłanych do parafii archidiecezji. Archidiecezja obejmuje parafie w Raciborzu Brzeziu oraz gm. Kornowac.
Więcej »Cena wody w Raciborzu nie zmieni się do roku 2024
Wodociągi Raciborskie utrzymają obecne ceny do maja 2024 roku. Wniosek Wodociągów Raciborskich o utrzymanie obecnych taryf za wodę i ścieki został zatwierdzony przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |