Stan przedrzucawkowy w ciąży i jego konsekwencje

Stan przedrzucawkowy występujący w ciąży stanowi zagrożenie nie tylko dla przyszłej matki, ale i dla płodu, a jego najpoważniejszym następstwem jest zwykle rzucawka. Ta, w skrajnym przypadku, może doprowadzić nawet do śmierci ciężarnej. Warto zatem dowiedzieć się, jakie są przyczyny oraz objawy tego stanu, a także, czym charakteryzuje się jego leczenie.
Stan przedrzucawkowy występujący w ciąży stanowi zagrożenie nie tylko dla przyszłej matki, ale i dla płodu, a jego najpoważniejszym następstwem jest zwykle rzucawka. Ta, w skrajnym przypadku, może doprowadzić nawet do śmierci ciężarnej. Warto zatem dowiedzieć się, jakie są przyczyny oraz objawy tego stanu, a także, czym charakteryzuje się jego leczenie.
Próba definicji
Stan przedrzucawkowy przeważnie pojawia się u ciężarnej już po upływie dwudziestego tygodnia ciąży, może jednak dać o sobie znać także w pierwszych dniach połogu. Choć prowadzone są intensywne badania im poświęcone, przyczyny stanu przedrzucawkowego nie są do końca znane. Najczęściej wspomina się w tym kontekście o chorobach o charakterze przewlekłym, w tym między innymi o cukrzycy, nadciśnieniu tętniczym oraz o chorobach nerek. Stan ten bywa też powiązany z toczniem rumieniowatym układowym oraz z zespołem antyfosfolipidowym. Winny może być też wiek pacjentki, co przy tym szczególnie charakterystyczne, stan przerzucawkowy pojawia się częściej nie tylko u tych pacjentek, które ukończyły już 35 lat, ale i u tych, które nie mają jeszcze lat osiemnastu. Bardziej narażone są ciężarne noszące ciąże mnogie oraz te, które w czasie ciąży zmagają się ze stanami zapalnymi, w tym zwłaszcza z infekcjami dróg moczowych. Doszukujemy się także związku schorzenia z niedoborami żywieniowymi, w tym zwłaszcza z tymi, które występują w odniesieniu do wapnia oraz witamin C oraz E.
Jeśli nie podejmie się odpowiednio szybko właściwego leczenia, należy liczyć się najpierw z zaostrzeniem stanu przedrzucawkowego, a następnie z coraz bardziej negatywnymi objawami. Tu wskazuje się przede wszystkim na wyjątkowo uciążliwy skąpomocz, mogą jednak pojawić się także zaburzenia odnoszące się do ośrodkowego układu nerwowego i narządu wzroku. Pacjentki uskarżają się także na ból brzucha i duszności. Jak już wspomniano, w przypadkach skrajnych może dojść także do rzucawki. Należy odnotować, że jeśli w przebiegu stanu przedrzucawkowego mamy do czynienia z drganiami, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Jeśli drgawki nie są wywołane z inną przyczyną, zwykle oznacza to, że dochodzi do rzucawki.
Jak się leczy stan przedrzucawkowy?
Jeśli przebieg stanu przedrzucawkowego jest lekki, zwykle lekarz ogranicza się do obniżenia ciśnienia tętniczego. Przeważnie pomaga wtedy ograniczenie stresu i bardziej spokojny tryb życia. Lekarz jest w stanie również przepisać odpowiednie leki. Gdy zbliża się już termin porodu, można dążyć do jego przyspieszenia. Jeśli jednak choroba ma cięższy przebieg, najlepszym rozwiązaniem wydaje się być hospitalizacja pacjentki. Jeśli jej życie jest zagrożone, a jednocześnie płód jest już na tyle rozwinięty, że ma szansę na przeżycie poza matczynym łonem, lekarze zwykle podejmują decyzję o wcześniejszym porodzie decydując się na cesarskie cięcie. Kontakt z lekarzem powinien nastąpić, gdy pojawiają się bóle głowy i zaburzenia widzenia, nie można też lekceważyć objawów schorzenia, jeśli ciężarna dodatkowo zmaga się z chorobą nerek. Na decyzję o szybszym porodzie może też wpłynąć podejrzenie odklejenia się łożyska.
Dowiedz się więcej na stronie Forum Ginekologiczne: https://www.forumginekologiczne.pl/artykul/stan-przedrzucawkowy-w-ciazy-co-to-takiego/22593
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany