750 lat Studziennej

Licząca sobie blisko 1300 mieszkańców Studzienna świętuje dziś swoje 750-lecie. Na skwerku przy szkole odsłonięto pamiątkowy obelisk, a potem przez dzielnicę przeszedł barwny korowód.
Uroczystość odsłonięcia obelisku zgromadziła kilkuset mieszkańców. Obecny był też prezydent Mirosław Lenk, miejscowi radni miejscy Roman Wałach i Eugeniusz Wyglenda, radny powiatowy Marceli Klimanek, na co dzień również mieszkaniec Studziennej, poseł Henryk Siedlaczek oraz proboszcz ks. Jan Szywalski. Przypomniano historię osady, po raz pierwszy wzmiankowanej w dokumencie księcia Władysława opolsko-raciborskiego na rzecz klasztoru dominikanów w Raciborzu. Przeszłość nauczycielką przyszłości - takie motto wyryto na obelisku. Całość uświetnił wystrzał armatni przygotowany przez Raciborskie Bractwo Kurkowe.
Zanim ruszył korowód, prezydent i radni przecięli wstęgę kończąc formalnie trwający od kilku miesięcy remont ulicy Krętej. - Nie zrobiono co prawda chodników, ale mamy nadzieję, że prezydent o tym nie zapomni i miasto znajdzie na to pieniądze - mówił radny Wałach. Chwilę potem na czele z orkiestrą i bractwem rycerskim miejscowe przedszkolaki, uczniowie, zaproszeni goście i mieszkańcy przeszli na boisku LKS-u, gdzie zorganizowano festyn.
Obchody 750-lecia trwały już od czwartku. Mieszkańcy mieli okazję wysłuchać prelekcji Piotra Sputa o historii Śląska (dwa ostatnie zdjęcia w galerii) oraz Pawła Newerli o dziejach Raciborza. W sobotę odbył się koncert muzyki klasycznej. Wystąpili: Sabina Olbrich - sopran, solistka Opery Śląskiej w Bytomiu, Zbigniew Słomian – skrzypce, Kwartet Bramy Morawskiej, Chór im. Eichendrorffa dorosłych i dziecięcy. W programie były utwory: J.S.Bacha, W. A. Mozarta, C. Francka, J. Cacciniego, A. L. Webbera, A. Piazzoli, C. Saint-Saensa, F. Nowowiejskiego i innych kompozytorów.
We wtorek rano na portalu naszraciborz.pl telewizyjna relacja z obchodów w programie Raciborskiej Telewizji Kablowej.
(w)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany