Co wisi w powietrzu nad Raciborzem? Otwarte spotkanie naukowe ze Śląskim Obserwatorium Geofizycznym w sądzie

30 maja 2025 roku w Sądzie Rejonowym w Raciborzu odbędzie się otwarta konferencja organizowana w ramach projektu badawczego „ACTRIS-PL: Infrastruktura do badania aerozoli, chmur oraz gazów śladowych”. Projekt realizowany jest pod egidą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a jego liderem jest Instytut Geofizyki PAN.
ACTRIS (Aerosol, Clouds and Trace Gases Research Infrastructure) to europejskie konsorcjum naukowe, którego celem jest dostarczanie wysokiej jakości danych o stanie atmosfery oraz rozwój dostępu do zaawansowanych platform badawczych w zakresie środowiska atmosferycznego.
W programie wydarzenia zaplanowano serię wykładów otwartych, podczas których uczestnicy będą mogli poznać działalność Instytutu Geofizyki PAN oraz historię i funkcje Śląskiego Obserwatorium w Raciborzu. Szczególną uwagę poświęcono tematom związanym z pomiarami sejsmologicznymi i monitoringiem jakości powietrza prowadzonym w ramach europejskiej sieci ACTRIS.
Program konferencji:
17:30 – Powitanie i prezentacja Instytutu Geofizyki PAN
17:40 – Historia Śląskiego Obserwatorium w Raciborzu
18:00 – Pomiary sejsmologiczne w Obserwatorium
18:20 – Czym jest europejskie konsorcjum ACTRIS?
18:30 – Skąd czerpiemy informacje o zanieczyszczeniu powietrza – sieć ACTRIS-PL
Wydarzenie skierowane jest do wszystkich zainteresowanych tematyką ochrony środowiska, jakością powietrza, zmianami klimatycznymi oraz działalnością naukową w regionie. Spotkanie ma charakter otwarty, a udział w nim nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Wymagana rejestracja
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany