Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności27 maja 202022:57

List do redakcji. Nauczyciele raciborskich szkół w sprawie wstrzymanych wypłat nadgodzin

List do redakcji. Nauczyciele raciborskich szkół w sprawie wstrzymanych wypłat nadgodzin - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Oświata to nie prywatny folwark, a pieniędzmi publicznymi trzeba umieć zarządzać. To również nie biznes, w którym liczą się jedynie cyfry. Skończcie z przedstawianiem nauczyciela jako jednostki stanowiącej obciążenie dla budżetu, bo taka właśnie retoryka płynie z Batorego od początku Waszych rządów - czytamy w liście raciborskich nauczycieli.

Racibórz 27.05.2020

11 marca br. Minister Edukacji Narodowej zawiesił zajęcia edukacyjne w placówkach oświatowych w całej Polsce. Wszyscy zostaliśmy postawieni przed nie lada wyzwaniem – jak z dnia na dzień przenieść pracę, która polega na nieustannym żywym kontakcie z drugim człowiekiem na łącza internetowe? Bez bezpośredniego kontaktu z dziećmi, obserwowania ich emocji, wspierania i motywowania. Poszły w ruch prywatne, nauczycielskie laptopy, internetowe pakiety (nie zawsze nieograniczone, a więc wymagające uzupełnienia z własnej kieszeni), telefony, kamerki. Nauczyciele we własnym zakresie przeszli przyspieszony kurs posługiwania się nowoczesnymi technologiami – webinary, tutoriale, kursy on-line. Dzięki naszym wspaniałym Uczniom oraz ich Rodzicom, którzy od początku wspomagali nas (i czynią to nadal), ruszyła machina nauczania zdalnego i – o dziwo – zaczęła całkiem dobrze funkcjonować. My, nauczyciele, chcielibyśmy zapewnić, że dostrzegamy wysiłek Rodziców i Uczniów i chylimy czoła przed ogromem pracy, którą wykonali, bardzo pomagając nam w sprawnym wdrożeniu nowego sposobu nauczania. Dzięki tej współpracy mogliśmy się jakoś odnaleźć w niecodziennych okolicznościach. Wielu z nas jest również rodzicami i wiemy, jak to jest.

Pierwsze tygodnie w internetowej szkole były dla wszystkich niełatwe, ponieważ dostosowanie się do nowych warunków zawsze pochłania mnóstwo energii. Nauczyciele dostali zalecenie od swoich dyrektorów, że mają, tak jak dotychczas, realizować godziny ujęte w planie lekcji. Większość z nas, oprócz obowiązującego pensum, realizuje również rozmaite zajęcia dodatkowe, które są tzw. godzinami ponadwymiarowymi. Są to godziny dydaktyczno-wyrównawcze dla uczniów z problemami w nauce, zajęcia w ramach zindywidualizowanej ścieżki nauczania, zajęcia rewalidacyjne i dodatkowe dla obcokrajowców. Wszystkie te godziny to forma pomocy zalecona przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną na podstawie opinii. Jak ważne i potrzebne są te zajęcia wiedzą rodzice i dzieci, które tej pomocy potrzebują.

Chcielibyśmy teraz naświetlić sposób, w jaki Prezydent Miasta Racibórz oraz Naczelnik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu postanowili wykorzystać obecną sytuację, żeby poszukać oszczędności w oświacie. Postanowili przy tym zignorować prawa pracownicze oraz wszystkie zalecenia Ministra Edukacji Narodowej, które były na bieżąco przedstawiane w komunikatach na konferencjach prasowych z udziałem Ministra Dariusza Piontkowskiego. Minister Edukacji, na konferencji z dnia 22 kwietnia zaznaczył wyraźnie, że – cyt. „Nauczyciel, który pracuje zdalnie, na odległość, zasługuje na wynagrodzenie tak samo, jak każdy inny pracownik wykonujący pracę zdalną. (…) Jeżeli nauczyciel pracuje np. z kilkunastoma klasami i ma, jak w tradycyjnej szkole, więcej zajęć niż pensum, wówczas należą mu się tzw. godziny ponadwymiarowe i wynagrodzenia za te godziny ponadwymiarowe. Bo wykonuje więcej pracy niż ta, która była przewidziana w jego pensum podstawowym”. I dalej: „Niepokoi, że organy prowadzące wymagają dodatkowych zaświadczeń i materiałów, że nauczyciel wykonał swoją pracę. W tradycyjnej szkole wystarczy wpisać temat do dziennika, więc takie próby biurokratyzowania pracy szkoły są zbędne”.

Niestety, powyższe zalecenia co do funkcjonowania szkół w czasie pandemii nie wystarczają lokalnym władzom, które znów podejrzewają nauczycieli, że nie pracują jak należy. A jak należy pracować zdalnie? Jeśli ktokolwiek to wie, to na pewno raczej praktykujący nauczyciel, a nie naczelnik ani prezydent, który nigdy w szkole nie pracował. Chcielibyśmy wreszcie, zamiast szczucia i podejrzeń, usłyszeć konkretne wskazówki, jak powinna zostać przeprowadzona lekcja, która usatysfakcjonowałaby Pana Naczelnika i nie pozostawiła wątpliwości, że nauczyciel pracował więcej, niż zazwyczaj (bo tak to na co dzień wygląda, gdy uczy kilka, a nawet kilkanaście klas!)? Obawiamy się jednak, że nie otrzymamy odpowiedzi na to pytanie, chociażby z tego względu, że panowie, którzy próbują zawiadować raciborską oświatą zwyczajnie się na niej nie znają, co pokazali już wielokrotnie podczas debat na temat planów likwidowania klas sportowych (co już im się udało) i zamykania szkół.

Po wyborze K. Żychskiego na stanowisko naczelnika oświaty Prezydent Dariusz Polowy powiedział w mediach, że jego nowy podwładny: „ będzie kładł nacisk na jakość kształcenia w raciborskich placówkach, a za cel działań edukacyjnych stawia dobro dziecka” (wypowiedź ta ukazała się na portalu „Nasz Racibórz” dn. 01.03.2019). Coś się zmieniło, panie Prezydencie? Panie Naczelniku? Bo jeśli nie zapłacicie nauczycielom za uczciwie wypracowane nadgodziny, wykonane de facto z polecenia dyrektorów szkół, którzy są bezpośrednimi pracodawcami nauczycieli, to tych zajęć po prostu nie będzie i ucierpią na tym dzieci. Co Wami kieruje? Trudno uwierzyć, że to czysta ekonomia, gdy szkoły od prawie 2,5 miesiąca stoją, generując oszczędności. Może to kara za niesubordynację nauczycieli podczas zeszłorocznego strajku, taka mała zemsta? Przypominamy więc, że każda grupa zawodowa ma zagwarantowane prawo do strajku.

Podsumowując z przykrością stwierdzamy - i chcemy, żeby dowiedzieli się o tym wszyscy zainteresowani - że nasze wysiłki, użyczanie własnego sprzętu, Internetu, zwiększone rachunki za prąd i praca, często po kilkanaście godzin na dobę przy komputerze, przy zaniedbywaniu własnych rodzin, jakkolwiek docenione i maksymalnie wsparte przez Rodziców i Uczniów, a nawet Ministra Edukacji, zostały całkowicie zdyskredytowane przez organ prowadzący w naszym mieście. Pan Prezydent Dariusz Polowy pod koniec kwietnia zatrzymał wypłatę (wypracowanych już!) nadgodzin, nie komentując w żaden sposób swojej decyzji i nie uprzedzając o niej. Prezydent i Naczelnik WEKiS nie stosują się do wyraźnych zaleceń Ministra Edukacji Narodowej, już drugi miesiąc blokując nauczycielom należne wypłaty przepracowanych nadgodzin, nie podając podstawy prawnej swoich działań i pozostawiając je bez słowa wyjaśnienia i komentarza.

Dopuszczono do tego, że dyrektorzy i nauczyciele są zdezorientowani – bo (zgodnie z zaleceniami MEN), nadgodziny powinny być normalnie wypracowane i udokumentowane, zajęcia powinny odbywać się zgodnie z planem, bo planu nikt nie zmienił. Zgodnie z obowiązującym prawem podstawą do niewypłacenia musiałby być zmieniony wrześniowy przydział godzin, co nie miało miejsca. Taka zmiana niesie za sobą zmianę arkusza organizacyjnego w środku roku szkolnego, co zagraża realizacji siatki godzin a to, w świetle obowiązujących przepisów, jest niedopuszczalne, co również podkreśla szef MEN.

Co będzie następne, Panie Prezydencie? Może wyśle Pan naczelnika, żeby odwiedzał dzieci w domach i przeprowadzał wywiady, czy podoba im się, jak pracują nauczyciele? I to będzie podstawą do zapłacenia bądź nie zapłacenia im wypłat? Może założy Pan każdemu nauczycielowi teczkę, jak to już bywało w niechlubnych czasach? Poziom absurdu działań organu prowadzącego raciborskie podstawówki sięgnął już chyba zenitu.

Zdecydujcie się, postanówcie coś, przestańcie wodzić za nos i dezorientować dyrektorów, nauczycieli, rodziców i uczniów. To my – nauczyciele pod kierownictwem dyrektorów, przy wsparciu i współpracy rodziców - wzięliśmy na siebie ciężar organizacji i przeprowadzenia całego procesu nauczania zdalnego. Przynajmniej nam nie przeszkadzajcie i zapłaćcie za naszą pracę, która – zapewniamy – wykracza daleko poza osławione 40 godzin.

Oświata to nie prywatny folwark, a pieniędzmi publicznymi trzeba umieć zarządzać. To również nie biznes, w którym liczą się jedynie cyfry. Skończcie z przedstawianiem nauczyciela jako jednostki stanowiącej obciążenie dla budżetu, bo taka właśnie retoryka płynie z Batorego od początku Waszych rządów. Wciąż próbujecie przedstawiać nas i naszą pracę w niekorzystnym świetle, powodując nieustanną falę hejtu. Dlaczego tak bardzo zależy Wam na tym, żeby prowokować nauczycieli, szkalować ich w oczach społeczeństwa, wmawiając opinii publicznej, że żyjemy z ich podatków i powinniśmy chyba pracować pro bono? Należy pamiętać, że kto uczy braku okazywania szacunku do innych, sam nie może na niego liczyć. Rzeczywistość wygląda jednak tak, że to my na co dzień pracujemy z dziećmi i młodzieżą - to praca jak każda inna i jak za każdą inną należy się za nią wynagrodzenie. Ciekawi jesteśmy, czy takiej dyskusji podlegają również nadgodziny i dodatki pracowników magistratu – wszak Urząd Miasta od początku epidemii również zamknięty jest dla petentów.

Ponieważ dotychczasowe ogromne wysiłki naszych pracodawców – dyrektorów - nie przyniosły spodziewanych efektów, a wielogodzinne rozmowy z Prezydentem i Naczelnikiem WEKiS nie doprowadziły do żadnych konstruktywnych wniosków ani działań, postanawiamy nadać sprawie szerszy rozgłos.

nauczyciele raciborskich szkół podstawowych

Autor: List do redakcji, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności26 marca 202409:45

Wózek widłowy zmiażdżył podudzie pracownika

Wózek widłowy zmiażdżył podudzie pracownika - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności27 marca 202410:26

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE]

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
37
Racibórz:

Zielone Płuca Ostroga to projekt, który w 2021 r. poparło ponad 3,5 tysiąca mieszkańców Raciborza. W kwietniu 2024 r. kończy się pierwszy etap tego projektu. Raciborzanie będą mogli odpocząć przy tężni, która powstaje przy zbiegu ulic Książęcej i Elżbiety.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 marca 202409:36

Jazda na zderzaku zakończona kolizją

Jazda na zderzaku zakończona kolizją - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Aktualności27 marca 202414:47

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO]

Konwencja programowa PiS do powiatu. Pięć konkretów [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Poseł Paweł Jabłoński oraz kandydaci PiS do Rady Powiatu Raciborskiego przedstawili dziś, 27.03., na Rynku swoje najważniejsze założenia programowe na kadencję 2024-2029.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 marca 202422:16

Pamiętaj o konfesjonale. Przedświąteczna spowiedź w raciborskich parafiach

Pamiętaj o konfesjonale. Przedświąteczna spowiedź w raciborskich parafiach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych w wielu domach już na ostatniej prostej. Raciborskie parafie zachęcają w tym czasie do skorzystania z sakramentu pokuty.

opr. J.P.
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności26 marca 202423:13

Raciborskie samorządy dostały wsparcie na drogi dojazdowe do gruntów rolnych

Raciborskie samorządy dostały wsparcie na drogi dojazdowe do gruntów rolnych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

Wręczono kolejne umowy na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych w naszym regionie. Do gmin z subregionów centralnego i zachodniego trafi łącznie ok. 8 mln zł. Pieniądze otrzymały: Pietrowice Wielkie, Kornowac, Racibórz i Powiat Raciborski.

ŚlUM
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Nasz Racibórz 15.03.2024
14 marca 202421:35

Nasz Racibórz 15.03.2024

Nasz Racibórz 08.03.2024
7 marca 202423:50

Nasz Racibórz 08.03.2024

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.