Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 maja 202013:31

Kredyt a pożyczka – czym się różnią? Sprawdź!

Kredyt a pożyczka – czym się różnią? Sprawdź! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Kredyt a pożyczka, to dwa odrębne sposoby finansowania, choć wiele osób używa tych słów zamiennie. Choć jedno i drugie oznacza dług, który będziemy musieli uregulować, to nie są to pojęcia tożsame. Nim udamy się do banku lub firmy pożyczkowej po zastrzyk gotówki, warto poznać różnicę między kredytem a pożyczką i wybrać ten produkt, który lepiej odpowiada naszym potrzebom.

Kredyt a pożyczka: podstawa prawna

Główna różnica pomiędzy kredytem a pożyczką polega na tym, że zgodnie z ustawą Prawo bankowe, kredytów mogą udzielać jedynie banki. O pożyczkę możemy starać się zarówno w banku (bank ma prawo oferować pożyczki pod warunkiem, że udziela ich z własnych środków), jak i w instytucji pozabankowej. Pożyczki może udzielić nam także osoba prywatna, o ile jest właścicielem pożyczanych środków pieniężnych czy rzeczy.

Podstawą prawną udzielania pożyczek jest przede wszystkim Kodeks cywilny, zaś podstawą udzielania kredytów wspomniane już Prawo bankowe. Istotnym aktem prawnym dla obu tych instrumentów finansowych jest również Ustawa o kredycie konsumenckim.

Pożyczka a kredyt: różne formy umowy

Zgodnie z art. 720, ust. 1 Kodeksu cywilnego „Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości”.

Istotny jest również fakt, że jeśli wartość pożyczki przekracza 1000 złotych, to sporządzona umowa musi mieć formę pisemną (ustne umówienie się pomiędzy stronami nie wystarczy).

Mamy tutaj do czynienia z kolejną istotną różnicą pomiędzy pożyczką a kredytem. Co do zasady umowa kredytowa zawsze ma formę pisemną, przy umowie pożyczki, to jak jaką będzie mieć ona formę związane jest z tym, ile środków planujemy pożyczyć.

Ponadto, w ramach kredytu ubiegać możemy się jedynie o przyznanie określonej kwoty pieniędzy. Z kolei pożyczyć możemy również rzeczy pod warunkiem, że są one oznaczone, co do gatunku. Co istotne, w świetle obowiązujących przepisów, nie każdy przedmiot możemy pożyczyć. Umowa pożyczki ma prawo dotyczyć rzeczy posiadających cechy charakterystyczne dla większej zbiorowości. Tym samym, możemy pożyczyć określone grupy produktów jak np. paliwo, ale już nie rzeczy oznaczone, co do tożsamości, mających pewne charakterystyczne właściwości. W praktyce oznacza to, że umowa pożyczki, której przedmiotem jest np. samochód o określonym numerze rejestracyjnym czy konkretny model komputera, nie będzie miała mocy prawnej.

To jak powinna wyglądać umowa kredytowa precyzuje wspomniana już ustawa Prawo bankowe. Zgodnie z art. 69 ust. 1 „Przez umowę kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu”. Ponadto, umowa kredytowa zawsze (pod rygorem nieważności) musi mieć formę pisemną. Przypomnijmy, że w przypadku pożyczki to czy umowa będzie mieć charakter ustny czy pisemny zależało od kwoty pożyczki i od indywidualnych ustaleń pomiędzy stronami.

Co więcej, Prawo bankowe ściśle określa również to, co musi zawierać umowa kredytu. W umowie kredytowej obowiązkowo powinny zostać uregulowane takie kwestie jak: strony umowy, kwota i waluta kredytu, cel na jaki kredyt został udzielony oraz termin spłaty kredytu i zasady dotyczące jego uregulowania. Podkreślmy, że tak, jak to na ile zostanie nam udzielona pożyczka (niezależnie od tego czy pożyczamy rzeczy czy pieniądze) nie musi być z góry określone, tak w przypadku kredytu, termin zwrotu długu musi być zawsze znany.

W umowie kredytowej musi znaleźć się także wysokość oprocentowania kredytu, zasady zmiany tego oprocentowania, sposób zabezpieczenia kredytu, zakres uprawnień instytucji finansowej związanych z monitorowaniem tego, jak kredytobiorca korzysta z przyznanego kredytu. Bank ma prawo przyjrzeć się również temu, jak kredyt jest spłacany i kontrolować terminowe wywiązywanie się kredytobiorcy z wynikających z umowy zobowiązań.

Ostatnie kwestie którym powinniśmy przyjrzeć się jako potencjalni kredytobiorcy to wysokość prowizji (jeśli będziemy musieli ją uiścić) i zasady na jakich mogą być dokonywane wszelkie zmiany w umowie (oraz to czy będą się one dla nas wiązały z dodatkowymi kosztami).

Kredyt a pożyczka: cel finansowania

Niezależnie od tego czy mówimy o pożyczce dla firm na start czy o pożyczce dla małych firm, przedsiębiorca, który jest zainteresowany zewnętrznymi źródłami finansowania, nie musi wskazywać konkretnego celu na jaki przeznaczy przyznane środki, a pożyczkodawca nie jest uprawniony do zweryfikowania tego, jak zostały one wydane.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku kredytu, umowa kredytu jest umową celową, co oznacza, że otrzymane w ramach kredytu środku muszą zostać spożytkowane na konkretny, wskazany w umowie kredytowej cel. W sytuacji, w której kredytobiorca będzie zarządzał tymi środkami niezgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem, bank ma prawo wezwać go do natychmiastowej spłaty całej pożyczonej kwoty (wraz z odsetkami).

Pożyczka a kredyt: koszty

To z jakimi opłatami będziemy wiązać się pożyczka dla firm, a z jakimi kredyt, zależy przede wszystkim od instytucji do jakiej udamy się po finansowe wsparcie. W przypadku pożyczki od osoby prywatnej, w zależności od ustaleń i stosunków pomiędzy stronami, pożyczka może być udzielona nam nieodpłatnie. Wzięcie kredytu zawsze jest płatne, gdyż bank oczekuje wynagrodzenia za sam fakt, że pieniądze nam pożyczy. Tym wynagrodzeniem są zazwyczaj odsetki, które spłacamy wraz z samym kredytem.

Podsumowując, nim odpowiemy sobie na pytanie, kredyt czy pożyczka, zapoznajmy się ze wszystkim różnicami pomiędzy tymi pojęciami. Kredyt jest zazwyczaj bardziej sformalizowany, musimy spełnić zdecydowanie więcej warunków, by go otrzymać. Konieczne będzie także wskazanie tego na co planujemy go przeznaczyć. Pożyczka w instytucji pozabankowej to o wiele mniej formalności, możliwość dowolnego dysponowania przyznanymi środkami i szybsza decyzja kredytowa.

Autor: Artykuł sponsorowany, marcelina@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 maja 202421:06

XVI Bieg bez Granic i piłkarski turniej drużyn mundurowych [FOTO]

XVI Bieg bez Granic i piłkarski turniej drużyn mundurowych [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dwa sportowe wydarzenia w ramach I I Memoriału im. asp. Michała Kędzierskiego (03.05.) w obiektywie Jana Ptaka.

Jan Ptak
Reklama
Aktualności2 maja 202410:31

Osłabiona kobieta potrzebowała pomocy

Osłabiona kobieta potrzebowała pomocy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 maja 202417:23

Radosna patriotyczna majówka w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Radosna patriotyczna majówka w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Niech się święci 3 maja! Raciborzanie tłumnie, przy pięknej pogodzie, obchodzą patriotyczne święto.

Jan Ptak
Reklama
Aktualności4 maja 202413:32

Cyprzanowska OSP świętuje 140-lecie. Na urodziny dostała nowy wóz bojowy

Cyprzanowska OSP świętuje 140-lecie. Na urodziny dostała nowy wóz bojowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

W 2015 r. strażacy z Cyprzanowa świętowali 110-lecie, a dziś, po dziewięciu latach, 140-lecie. Stało się tak dzięki odkryciu dh. Brunona Stojera. Dotarł do dokumentu przesuwającego pierwszą wzmiankę o strażakach we wsi na 1884 r.

Grzegorz Wawoczny
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport2 maja 202400:08

Choć wiceliderowi się postawili, to punktów nie zdobyli [FOTO]

Choć wiceliderowi się postawili, to punktów nie zdobyli [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W meczu piątej kolejki III ligi wojewódzkiej juniorów, rozegranym, 01.05., naprzeciw siebie stanęły zespoły Unii Racibórz i Orła Palowice. Emocji nie brakowało. Pod dostatkiem było także goli, których w spotkaniu padło aż dziewięć.

(greh)
Reklama
Sport4 maja 202409:33

Piłkarska majówka w Bojanowie [FOTO]

Piłkarska majówka w Bojanowie [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Nina Perek
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.