W Raciborzu brak osób z podejrzeniem infekcji koronawirusem

Na oddziale zakaźnym nie przebywa obecnie żadna osoba z podejrzeniem infekcji koronawirusem - informuje nas dyrekcja szpitala z Gamowskiej.
Badania próbek od dwóch pacjentów przyjętych w miniony piątek i sobotę dały wynik ujemny. - Na obecną chwilę nie ma kolejnych hospitalizacji - powiedział nam dyrektor Ryszard Rudnik. Powiatowi inspektorzy sanitarni sprawują bierny nadzór nad osobami, które przebywały w regionach objętych zakażeniami, czują się dobrze, ale obawiają się zachorowania. W Raciborzu to obecnie kilka osób (informacja nieoficjalna). Stacja odsyła do ogólnopolskich statystyk prowadzonych przez Głównego Inspektora Sanitarnego.
W szpitalu na Gamowskiej obowiązują następujące reguły:
1. Wejście na teren szpitala odbywa się tylko głównym wejściem
2. Na dziś, 02.03.2020, utrzymane są przyjęcia planowe
3. Do przyjęć planowanych należy zabrać rzeczy niezbędne na czas hospitalizacji
4. W szpitalu obowiązuje nadal zakaz odwiedzin
5. Po wypisie do domu odbiór pacjenta następuje w izbie przyjęć
Dziś rano resort zdrowia poinformował o pierwszym zarażonym pacjencie z Polski. To mężczyzna, który wrócił z festiwalu karnawałowego z Niemiec. Przebywa na oddziale zakaźnym w Zielonej Górze. - Pacjent jest hospitalizowany i czuje się dobrze. Należy przede wszystkim zachować spokój, na bieżąco śledzić komunikaty i wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia - informuje GIS.
Należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia:
1. Często myć ręce
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Wirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne, promienie UV. Mycie rąk z użyciem wodą z mydłem zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
2. Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką –jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.
3. Zachować bezpieczną odległość
Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę. Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak zakażenie koronawirusem, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa.
4. Unikać dotykania oczu, nosa i ust
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany