Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności18 stycznia 202014:34

Odra odkrywa swoje tajemnice. Odnalazły się stojaki na rowery

Odra odkrywa swoje tajemnice. Odnalazły się stojaki na rowery  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Jakby ktoś się zastanawiał, gdzie znikają betonowe stojaki na rowery, które powinny stać przy ławkach w parku zamkowym - to znajdzie je na dnie rzeki - pisze Dawid Kukiełka, pokazując na zdjęciach, że wody w tzw. Odrze miejskiej jest coraz mniej. 

Na wysokości mostu kolejowego oraz Zamkowego można znaleźć pozostałości konstrukcji wysadzonych w powietrze w 1945 roku. Koryto zalegają śmieci, w tym odpady wielkogabarytowe. - Wybrałem się na wycieczkę rowerową i jak zobaczyłem, że stan rzeki na miejskim odcinku ciągle się obniża, to się za głowę złapałem. Na odcinku pomiędzy mostem kolejowym a mostem Zamkowym można dosłownie w kaloszach chodzić. Przy moście kolejowym jeden z głównych przepływów pomiędzy przęsłami, gdzie zawsze przepływają kajaki, można przekroczyć. Ponadto w parku Zamkowym pod kładką, Odra odkrywa swoje tajemnice. Jakby ktoś się zastanawiał, gdzie znikają betonowe stojaki na rowery, które powinny stać przy ławkach w parku zamkowym - to znajdzie je na dnie rzeki. (Na zdjęciu 21a zrobiłem zestawienie 2 fotografii). Dziwi mnie też fakt, że stan rzeki na wodowskazie Racibórz - Miedonia wynosi rzekomo 138 cm i to jest wpis z 17.01.2020. A jak widać na zdjęciach stan wody jest jeszcze niższy niż latem. Zestawiłem zdjęcie z 17 stycznia ze zdjęciem z 5 lipca 2019, gdzie wskaźniki stanu wody w Raciborzu - Miedoni wskazywały 87 cm - pisze Dawid Kukiełka, który w zeszłym roku był jednym z inicjatorów akcji sprzątania rzeki.

Z powodu niskiego stanu rzeki tegoroczne Pływadło ma startować na Uldze, w rejonie dzielnicy Obora. - Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach informuje, iż niski stan wód w Odrze Miejskiej spowodowany jest przede wszystkim przez utrzymującą się niżówką hydrologiczą. Suche lato, w zasadzie bezdeszczowa jesień i bezśnieżna miniona zima wywarły istotny wpływ na zasób wód, również w korycie rzeki Odry. Gdyby występowały typowe o tej porze roku opady atmosferyczne, stan wód w Odrze na odcinku miejskim kształtowałby się w sposób typowy i miarodajny, zaś niżówka nie byłaby odczuwalna, zważając również na prowadzone prace budowlane zbiornika Racibórz Dolny. W wyniku zaawansowania realizacji przedmiotowej inwestycji Odra Miejska od czerwca br. jest zasilana przepływem przez tzw. Upust do Odry Miejskiej (UdOM) – jeden z bardzo istotnych obiektów hydrotechnicznych powstającego zbiornika Racibórz Dolny. Zadaniem obiektu jest zaopatrzenie w wodę Odry Miejskiej na odcinku od zapory czołowej zbiornika, w której Upust został zlokalizowany, do połączenia Odry Miejskiej z kanałem ulgi w okolicach Miedoni. Połączenie Upustu z korytem Odry w czaszy zbiornika umożliwia kanał dopływowy, zaś z korytem Odry Miejskiej – kanał odpływowy. Zlokalizowane w czaszy zbiornika pierwotne (wobec inwestycji) koryto rzeki, które prowadzi wody do Upustu nagromadziło znaczącą ilość namułów i odkładów, które lokalnie redukują przepływ wód. Aby usprawnić dopływ wód do Upustu realizowane są właśnie prace bagrownicze, pogłębiające koryto, zapowiedziane w dniu 10 października w czasie wydarzeń na placu budowy. Ich wykonanie powinno przynieść znaczący, satysfakcjonujący wzrost przepływu w Odrze Miejskiej poniżej Upustu, jeśli nie będzie się utrzymywać niżówka hydrologiczna. Reasumując zatem należy zważyć, iż generalne prace, związane z realizacją budowy zbiornika Racibórz Dolny w chwili obecnej nie wywierają bezpośredniego wpływu na poziom wód w korycie Odry Miejskiej. Prowadzone jest bagrowanie newralgicznych miejsc limitujących przepływ w korycie rzeki Odry w czaszy zbiornika, co wydajnie poprawi sytuację stanu wód w Odrze Miejskiej, jednak będzie to zależne od ilości opadów atmosferycznych. W niedalekiej przyszłości, po zakończeniu realizacji inwestycji możliwe będzie spiętrzenie wody za sprawą pracy Budowli Przelewowo-Spustowej i skierowanie jej przez Upust do Odry Miejskiej, zgodnie z instrukcją eksploatacji zbiornika - to oficjalne stanowisko instytucji odpowiedzialnej za stan rzeki.

Autor: Dawid Kukiełka, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności8 lipca 202514:13

Spotkanie z bliskimi. Otwarte drzwi Dziennego Domu Pomocy Społecznej [FOTO i WIDEO]

Spotkanie z bliskimi. Otwarte drzwi Dziennego Domu Pomocy Społecznej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 08.07, w Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy pl. Wolności odbyło się wydarzenie pod hasłem „Spotkanie z bliskimi”. Inicjatywa połączyła dwa istotne cele – umożliwienie odwiedzin rodzin podopiecznych oraz otwarcie drzwi placówki dla mieszkańców, którzy chcieli bliżej poznać jej codzienną działalność. 

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.