Obrazki z centrum Raciborza. Co na to władze?

List do redakcji. Szanowna Redakcjo za Waszym pośrednictwem chcemy nagłośnić i pokazać problem, którego osoby odpowiedzialne za zarządzanie tym terenem nie dostrzegają - czytamy w liście do redakcji.
Do napisania poniższego listu skłoniła mnie sytuacja panująca od strony podwórka przy ul. Eichendorffa /Kościuszki w Raciborzu. Dotyczy ona bałaganu śmieciowego, jaki panuje obecnie w tym miejscu. Około dwóch lat temu pracownicy raciborskiego MZB komisyjnie rozebrali śmietnik, który nie posiadał zadaszenia oraz nie był zamykany, pojemniki ustawiono tymczasowo na otwartym terenie obok piaskownicy i garażu, które stoją tam po dziś dzień. Wspólnoty Mieszkaniowe zarządzające pobliskimi kamienicami w porozumieniu z MZB zobowiązały się do budowy nowego, zadaszonego i zamykanego śmietnika, lecz do dnia dzisiejszego śmietnik nie został postawiony. Miejsce po starym śmietniku to taki rów, w którym lądują wszelkie nieczystości komunalne, budowlane, samochodowe. Śmieci nagminnie są podrzucane z innych posesji ze względu na łatwy dojazd i ciemne podwórko, czego dowodem jest interwencja Straży Miejskiej, która na gorącym uczynku przyłapała podrzucającego. Szanowna Redakcjo za Waszym pośrednictwem chcemy nagłośnić i pokazać problem, którego osoby odpowiedzialne za zarządzanie tym terenem nie dostrzegają - czytamy w liście do redakcji.
Stanowisko Urzędu Miasta
Oburzenie i zniecierpliwienie mieszkańców w obliczu opisanej i udokumentowanej przez nich sytuacji jest całkowicie zrozumiałe. Wskazane podwórko pozostaje w zarządzie wspólnot mieszkaniowych, dlatego to wspólnoty mieszkaniowe, w których zarządzaniu znajduje się zanieczyszczony teren powinny podjąć czynności mające na celu uprzątnięcie terenu.
Mówi o tym ustawa z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach: obowiązkiem właścicieli nieruchomości jest wyposażenie nieruchomości w worki lub pojemniki, przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych, utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym oraz utrzymywanie w odpowiednim stanie sanitarnym i porządkowym miejsc gromadzenia odpadów. Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkiem wielolokalowym, w którym ustanowiono odrębną własność lokalu, obowiązki właściciela nieruchomości wspólnej oraz właściciela lokalu obciążają wspólnotę mieszkaniową albo spółdzielnię mieszkaniową.
Wspólnoty co do zasady powinny podczas spotkań/posiedzeń zarządu uzgodnić zasady utrzymania czystości i porządku na swoim terenie i w obecnej sytuacji podjąć czynności mające na celu jego uprzątnięcie. Rozwiązaniem, które może pomóc wyeliminować problem zaśmiecania podwórka przez osoby z zewnątrz – jest instalacja urządzeń technicznych – takich jak szlabany przy wjeździe na teren.
Straż Miejska, interwencyjne, przyłapując na gorącym uczynku osobę zanieczyszczającą w ten sposób teren ma prawo ukarać mandatem w wysokości do 500 zł lub pouczeniem na mocy art. 145 Kodeksu Wykroczeń.
Jeśli problem wynika z niewiedzy/nieświadomości mieszkańców - informujemy, że widoczne na zdjęciach odpady remontowe, rozbiórkowe, opony nie są odbierane z terenu nieruchomości w ramach gminnego systemu gospodarki odpadami. Właściciele nieruchomości mają możliwość dostarczenia ich do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) zlokalizowanego przy ul. Adamczyka 10 w Raciborzu.
Patrol Straży Miejskiej dziś rano 12.12 – wysłany w teren – przekazał mi informację, że teren jest wysprzątany.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz