Wieczór Polski w Muzeum

Hymnem Gaude Mater Polonia przywitał chór z Brzezia zebranych w Muzeum na Wieczorze Polskim autorstwa Zbigniewa Ciszka. Spotkanie poświęcono wybitnemu poecie śląskiemu ks. Konstantemu Damrotowi. Młodzież recytowała jego wiersze, a prof. dr hab. Marek przytoczył jego życiorys.
Wieczór Polski w raciborskim Muzeum to już trzecie spotkanie, które w ostatnim czasie zorganizował prezes honorowy Towarzystwa Ziemi Raciborskiej Zbigniew Ciszek. Każde poświęcił innej, wybitnej sylwetce, zasłużonej dla śląskiej ziemi. Przybyli na wieczorki poznali m.in. życie i twórczość Adama Mickiewicza, Norberta Bończyka, a dziś ks. Konstantego Damrota. – O tak zacnych osobach jak Konstanty Damrot nie należy zapominać. Organizując takie spotkania jak dziś przypominamy, ile ta postać znaczy w naszej historii – mówi Zbigniew Ciszek.
Przybyłych na spotkanie przywitał chór mieszany działający przy parafii św. Mateusza i Macieja w Brzeziu, pod batutą Aleksandry Gamrot, który odśpiewał staropolski hymn Gaude Mater Polonia. – Świąteczny czas powoli mija i już pewnie w tym roku nie będzie dane zaśpiewać nam kolędy. Dlatego pozwólcie, że dziś ostatni raz dla was kilka wykonamy – zapowiedziała Aleksandra Gamrot. I wykonali: Dzisiaj w Betlejem, Bóg się rodzi czy Cichą noc.
Po ostatnim kolędowaniu w tym roku przyszedł czas na poezję. Wiersze Konstantego Damrota recytowali uczniowie ZSE, G3, I LO i ZSO z Rudnika oraz poseł Henryk Siedlaczek. On przygotował jeden z najpiękniejszych utworów Damrota - Wieże Piastowskie na Śląsku. Po ich wystąpieniach prof. dr hab. Franciszek Marek opowiedział o życiu i twórczości tego wybitnego poety-patrioty.
Wieczór zakończył się wspólnym odśpiewaniem pieśni Jak długo w sercach naszych.
(k)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany