Od stycznia w Raciborzu więcej obowiązków z segregacją odpadów

Ma to związek z nowelizacją przepisów. Chodzi o odpady ulegające biodegradacji. Kto poniesie koszty?
Nowy obowiązek radni wprowadzili już uchwałą do Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Racibórz. Wynika on z Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów.
- Rozporządzenie weszło w życie 1 lipca 2017 r., jednak - jak tłumaczy raciborski ratusz - umowy na odbieranie lub odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości obowiązujące w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zachowały ważność na czas, na jaki zostały zawarte, jednak nie dłuższy niż do dnia 30 czerwca 2021 r. Miasto Racibórz posiada ważną umowę na „Odbieranie odpadów komunalnych powstających na terenie nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne na terenie miasta Racibórz”, obowiązującą do 31 grudnia 2019 r. Wobec powyższego zachodzi potrzeba wprowadzenia z dniem 1 stycznia 2020 r. odbioru dodatkowej, nie zbieranej do tej pory w sposób selektywny frakcji - odpadów ulegających biodegradacji.
Koszty związane z segregowaniem będą jednak po stronie mieszkańców. - W związku nową uchwałą dotyczącą segregowania śmieci i obowiązkiem segregowania BIO-odpadów zwracam się o zakup i użyczenie wspólnotom i spółdzielniom pojemników na BIO-odpady. Zakup można dokonać z oszczędności na gospodarce odpadami za 2018 rok - interpelował do prezydenta opozycyjny radny Marcin Fica (na zdj.). - Uchwała Nr VIII/127/2019 Rady Miasta Racibórz z dnia 26 czerwca 2019 r. w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właścicieli nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, nie dopuszcza wyposażenia przez Miasto nieruchomości wielolokalowych w pojemniki służące do gromadzenia odpadów ulegających biodegradacji. Wobec powyższego nie przewiduje się w chwili obecnej zakupu takich pojemników - odpowiedział mu wiceprezydent Michał Fita.
Worki na odpady ulegające biodegradacji mają mieć kolor brązowy.
(w)
Komentarze (0)
Dodaj komentarz