Racibórz. Pracodawcy coraz częściej sięgają po Ukraińców

653 oświadczeń o powierzeniu pracy obywatelowi Ukrainy odnotował do końca lipca raciborski Powiatowy Urząd Pracy. W całym zeszłym roku było ich 990. Na budowach, w sklepach, lokalach gastronomicznych coraz częściej słychać ukraińską mowę, w Krakowie wydawana jest ukraińska gazeta, a Rybnik organizuje dla migrantów ze wschodu spotkania integracyjne.
Rybnickie Stowarzyszenie 17., przy współpracy tamtejszego Powiatowego Urzędu Pracy, Urzędu Miasta oraz Ośrodka Pomocy Społecznej w ramach Klubu Ukraińskiego zapoznaje Ukraińców z planem miasta i powiatu rybnickiego, komunikacją miejską, placówkami kulturalnymi, a także pomóc im w poszukiwaniu ofert pracy, załatwianiu meldunku, numeru pesel czy świadczeń pomocowych. Rybnik, Wodzisław Śląski czy Pszczyna to miasta, gdzie rejestruje się po kilka tysięcy oświadczeń o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy. Znacznie mniej jest Białorusinów czy Mołdawian. - W sąsiednich miastach regionu zjawisko ściągania pracowników z Ukrainy ma większą skalę niż w naszym powiecie - mówi Mirosław Ruszkiewicz, dyrektor PUP Racibórz. Liczby pokazują jednak, że i u nas skala zjawiska rośnie, choć w PUP zastrzegają, że oświadczenia odnotowane w Raciborzu nie świadczą, że te osoby są zatrudnione na naszym terenie.
W Mc Donald's, na budowach, w restauracjach czy marketach coraz częściej słyszymy język ukraiński. Zatrudniają ich również duże firmy w naszym regionie. Z jednej strony ukraińskie ręce ratują niedobory na lokalnym rynku, z drugiej słychać o problemach z przystosowaniem do naszych wymogów w kwestii kultury pracy i wydajności. - Wymagają dodatkowych szkoleń i przypilnowania - mówi nam przedstawiciel jednej z dużych spółek. Wielu Ukraińców traktuje Polskę jako przystanek w drodze na Zachód, głównie do Niemiec. Niektórzy jednak decydują się zostać. To dlatego Kraków, Wrocław czy Rybnik podejmują działania na rzecz integracji z lokalnym środowiskiem.
Potwierdzają to cytowane przez Rzeczpospolitą badania pracowni ARC Rynek i Opinie. Wynika z nich, że co czwarty Ukrainiec kupił w Polsce samochód, 5 proc. nabyło w ostatnich latach nieruchomość, a 45 proc. planuje to uczynić w przyszłości korzystając z polskich kredytów. Ocenia się, że Ukraińcy są jednym z impulsów polskiego rozwoju gospodarczego.
Czy Racibórz podejmie działania integracyjne oraz promocyjne, mające pokazać nasze miasto jako miejsce zatrudnienia i osiedlenia? - Obserwujemy poczynania innych samorządów - mówi prezydent Mirosław Lenk, dla którego to delikatne kwestie i wymagające szerszych konsultacji społecznych. Na razie więc oficjalnie mamy partnerskie samorządy na Ukrainie - miasto Tysmenicę a powiat Horiszni Pławni (dawny Komsomolsk). Te kontakty zdominowała wymiana kulturalna, a ostatnio również społeczna. Grupę Ukraińców gościło
Stowarzyszenie Artystyczno- Społeczne Pracownia Przyszłości. Wspólnych działań samorządu oraz pracodawców na razie nie ma, choć coraz częściej słychać głosy, że trzeba nad tematem usiąść.
(waw)
Jak zatrudniani są Ukraińcy?
Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi jest składane przez podmiot powierzający wykonywanie pracy w celu wpisu oświadczenia do ewidencji oświadczeń - informuje Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu. Oświadczenie wpisane przez PUP do ewidencji oświadczeń uprawnia cudzoziemca do wykonywania pracy bez obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, jeżeli praca wykonywana jest na warunkach określonych w tym oświadczeniu prze okres 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Pracodawca składa oświadczenie w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na siedzibę lub miejsce pobytu stałego - przy zatrudnianiu obywateli Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej lub Ukrainy.
W okresie od 01.01.2018 r. do końca lipca 2018 r. w PUP Racibóz zostało zarejestrowanych 680 oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Głównie dla obywateli :
Ukrainy 653 oświadczeń (990 w 2017)
Białorusi 25 (23 w 2017)
Mołdawii 2 (4 w 2017)
Łącznie w 2017 r. zarejestrowano 1017 oświadczeń.
Ukraińcy najczęściej trafiają do sektorów – budowlany ( brukarz, pracownik budowlany, robotnik drogowo- mostowy), transport (kierowca samochodu ciężarowego C+E ), gastronomia (kucharz, pomoc kuchenna, pracownik restauracji) oraz do opieki nad osobami starszymi.
Poza tym wydawane są zezwolenia na pracę sezonową przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym w sektorach: rolnictwo, ogrodnictwo czy turystyka, w ramach działalności uznanych za sezonowe określonych w rozporządzeniu. Do końca lipca tego roku wydano 53 zezwolenia dla obywateli Ukrainy.
opr. (waw)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany