Od dzwonka do dzwonka - ratusz pochwalił się wizualizacjami nowej ulicy Długiej

Rewitalizacja rusza w tym roku, zakończy się w przyszłym. Będą dzwonki, nowe nawierzchnie, nowe latarnie i nowy wygląd podwyższenia, które stanie się równe na całej długości. Całość ma obrazować legendę O pięknej pasterce i księciu z Raciborza i nawiązywać do rzeki Odry.
- Ideą przebudowy ulicy jest zwizualizowanie legendy “O pięknej pasterce i księciu z Raciborza” wedle której, książę Racibor władający grodem nad Odrą podczas jednej ze swoich przejażdżek zakochał się w pięknej Ofce. Plany młodych co do ożenku pokrzyżować miał złośliwy potwór – wilkołak Liczyrzepa, uprowadzając nocą ukochaną Racibora. Książę ruszając konno z odsieczą zastosował podstęp. Przywiązał koniom dzwonki, licząc na to, że Liczyrzepa weźmie je za barany. Plan się powiódł. Przerażoną Ofkę udało się uwolnić. Zakochani wzięli ślub i żyli długo i szczęśliwie. Jako, że legenda opowiada o zdarzeniach w grodzie nad Odrą, zdecydowano o pozostawieniu obecnego układu podwyższenia północnej części ulicy. Symbolizować będzie ona nadodrzańskie wały, natomiast niższa część ulicy rzekę Odrę. Wzdłuż całej Długiej ukryte w różnych miejscach zostaną dzwonki w formie mosiężnych odlewów i odcisków w nawierzchni, zawieszone na latarniach. Zadaniem pieszego będzie odszukanie wszystkich dzwonków. Informować o całym założeniu będą tablice zlokalizowane na początku i końcu ulicy - informuje rzecznik Urzędu Miasta.
Dokumentacja jest gotowa. Wkrótce przetarg. Prace mają ruszyć w IV kwartale od strony pl. Ofki Piastówny. - Przedmiotowe zadanie zakłada wyburzenie istniejących kwietników, schodów i pochylni. Pozostawiony zostaje pas podwyższenia wzdłuż budynków po stronie północnej ulicy. Na górny poziom ulicy prowadziły będą schody i pochylnie dla osób niepełnosprawnych. Wymienione zostaną latarnie, kosze na śmieci i stojaki na rowery na nowe żeliwne. Wymienione zostaną nawierzchnie - informuje magistrat. Szacowana wartość inwestycji: 2 820 574 zł. Wnioskowana wartość dofinansowania w ramach RPO WŚ 2014-2020: 1 268 110 zł
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany