Deptak na Długiej jak rzeka Odra. W tym roku pierwszy milion na starówkę

Modernizacja ulicy Długiej ma kosztować około 3 mln zł. W tym roku ratusz chce wydać pierwszy milion, w kolejnym pozostałe dwa. Prace zaczną się od pl. Ofki Piastówny. Wyższy poziom będzie wyrównany. Zaplanowano nowe oświetlenie. Wygląd arterii nawiąże do Odry. Zobaczcie wizualizacje.
- Poprawa bezpieczeństwa wokół głównego deptaku miasta – zagospodarowanie terenu ul. Długiej w Raciborzu - taka jest oficjalna nazwa zadania zaplanowanego na lata 2018-2020. Dokumentacja jest gotowa. Prace mają ruszyć w IV kwartale. - Przedmiotowe zadanie polegać będzie na przebudowie ulicy Długiej od Rynku do Placu Księżnej Ofki Piastówny. Zakłada się wyburzenie istniejących kwietników, schodów i pochylni. Pozostawiony zostaje pas podwyższenia wzdłuż budynków po stronie północnej ulicy. Na górny poziom ulicy prowadziły będą schody i pochylnie dla osób niepełnosprawnych. Wymienione zostaną latarnie, kosze na śmieci i stojaki na rowery na nowe żeliwne. Wymienione zostaną nawierzchnie - informuje magistrat. Finansowanie inwestycji nastąpi z środków unijnych.
Koncepcję przebudowy ratusz ma wkrótce zaprezentować na swojej stronie. Koncepcja nawiązująca do Odry opisana w punkcie 1.
Koncepcja 1 - Piękna pasterka i książę Raciborza
Inspiracją jest legenda o pięknej pasterce i księciu z Raciborza. Racibor był księciem zamieszkującym piękny gród nad Odrą. Pan władał pięknym i bogatym królestwem. Pewnego dnia, podczas przejażdżki usłyszał śpiew młodej pasterki. Tak poznał piękną Ofkę, z którą postanowił się ożenić. Zamysły księcia pokrzyżował Liczyrzepa. Był to złośliwy stwór, zamieniający się nocą w wilkołaka. Potwór cechował się niezwykłą chciwością, porywał ludzi po to, by służyli mu za niewolników. Nocą wilkołak porwał nieszczęsną Ofkę. Książę wyruszył natychmiast z odsieczą. Drużyna przywiązała koniom dzwonki po to, by chciwy Liczyrzepa wziął je za barany. Podstęp udał się. Potwór został wywiedziony na bagna, a książę uwolnił przerażoną Ofkę i żyli długo i szczęśliwie.
Projektant proponuje pozostać przy obecnym podwyższeniu północnej części ulicy, która ma symbolizować wały, dolna zaś Odrę. Wzdłuż ulicy będą ukryte dzwonki (mosiężne odlewy i odciski w nawierzchni) zawieszone na latarniach, dzięki którym Racibor uwolnił Ofkę. Przechodzień będzie miał za zadanie szukać tych dzwonków. Mają zniknąć obecne schody, kwietniki i pochylnie, a na część górną będą prowadzić nowe, faliste schody przypominające brzeg rzeki. Będą na nich podesty do siedzenia.
Koncepcja 1 pobierz [tutaj]
Koncepcja 2 - dwa ciągi komunikacyjne umożliwiające płynne przejście pomiędzy jednym a drugim, z likwidacją zieleni wysokiej i donic, co otworzy przestrzeń i uwydatni widok pierzei
Koncepcja 2 pobierz [tutaj]
Koncepcja 3 - podobna jest do drugiej. Sprawdź wizualizację
Koncepcja 3 pobierz [tutaj]
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany