Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 marca 201822:41

ACHTUNG- PANZER! Zapory przeciwczołgowe w Raciborzu i okolicy

ACHTUNG- PANZER! Zapory przeciwczołgowe w Raciborzu i okolicy  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Śladami wojny. Wiele razy jadąc autem czy rowerem po Raciborzu lub okolicach mijacie ślady wojny. Nieraz pewnie widzicie tajemnicze obiekty, wystające z ziemi, nie wiedząc czym są i do czego służyły. Na pozór to nic nie znaczące „żelastwo” kryje jednak kawałek historii - czytamy w nowym tekście Stowarzyszenia Odra 1945.

Na przykład przed mostem na kanale Ulga widnieją stalowe elementy. Są to pozostałości po zaporach przeciwczołgowych, które postaramy się krótko Wam opisać. W latach trzydziestych ubiegłego wieku Niemcy docenili znaczenie broni pancernej na ówczesnym polu walki. Zgodnie z koncepcją „blitzkriegu” pomysłu H. Guderiana, zaczęto przygotowywać się do wojny. Polegać ona miała głównie na wykonywaniu ataków za pomocą dużych związków pancernych. Jednocześnie kierowano się logiką mówiącą o tym, że jeżeli czołgi uznaje się za jedne z najważniejszych i skutecznych narzędzi do prowadzenia wojny, to należy też znaleźć skuteczną formę obrony przed nimi. Można było zrobić to na różne sposoby. Jednym z nich był szlaban forteczny, zwany też przeciwczołgowym.

Te zapory przeciwpancerne budowano głównie w okresie międzywojennym i na początku wojny (do roku 1940). Stosowano kilka wariantów. Najczęściej była to szyna kolejowa, mocowana pomiędzy mocnymi widełkami. Stosowano również szlabany przeciwczołgowe, obracające się w płaszczyźnie poziomej. Szlaban naciągano w pozycji otwartej za pomocą mechanizmu sprężynowego i blokowano zapadką. Aby szybko zamknąć zaporę w razie potrzeby, zapadkę zwalniano specjalnym kluczem. Taki szlaban z powodzeniem zatrzymywał każdy ówczesny pojazd pancerny .Czołgi były wtedy stosunkowo lekkie i niezaradne. W późniejszych latach stawiano zapory żelbetonowe. Powodem był rozwój broni pancernej i oszczędności na stali we wszystkich armiach.

Gdzie stawiano tego typu zapory? Głównie przy mostach, drogach przejazdowych, granicy i innych ważnych strategicznie obiektach. Wszędzie tam, gdzie mogły spowolnić lub uniemożliwić wdarcie się wrogich jednostek zmotoryzowanych. Pobocza przy zaporach zabezpieczano dodatkowo barierami z szyn kolejowych lub słupami betonowymi, do których nierzadko montowano inne metalowe elementy. Przeciągano też liny stalowe w celu zatrzymania wrogiego sprzętu pancernego chociaż na chwilę. Stawał się wtedy łatwym celem dla armaty lub innej broni przeciwpancernej.

W naszych okolicach również znaleźć można pozostałości takich zapór. Przy wiadukcie kolejowym w Nędzy stoi prawie kompletny szlaban. Niestety remont jaki ma tam obecnie miejsce spowodował, iż szlaban został wykopany. Pozostawiony na poboczu zostanie prawdopodobnie zniszczony. W Ciechowicach przy ruinie mostu zachowały się jeszcze spore fragmenty zapory. W Raciborzu natomiast przed kanałem Ulgi ostały się jedynie metalowe podpory. Te stalowe obiekty są niemymi świadkami mrocznej historii regionu, którego tragedia minionej wojny nie ominęła.

Stowarzyszenie Odra 1945

Autor: Stowarzyszenie Odra 1945, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności4 maja 202421:23

Tragiczny wypadek w rejonie Bohumina [WIDEO]

Tragiczny wypadek w rejonie Bohumina [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Jedna osoba zginęła dziś, 04.05., na autostradzie D1 w Czechach, tuż przed granicą z Polską w rejonie Bohumina. Do zdarzenia doszło około godz. 8.35. Objazdy skierowano na DK 78 przez Chałupki i Zabełków. Spowodowało to ogromne korki.

red., fot. HZS Moravskoslezského kraje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności4 maja 202413:32

Cyprzanowska OSP świętuje 140-lecie. Na urodziny dostała nowy wóz bojowy

Cyprzanowska OSP świętuje 140-lecie. Na urodziny dostała nowy wóz bojowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

W 2015 r. strażacy z Cyprzanowa świętowali 110-lecie, a dziś, po dziewięciu latach, 140-lecie. Stało się tak dzięki odkryciu dh. Brunona Stojera. Dotarł do dokumentu przesuwającego pierwszą wzmiankę o strażakach we wsi na 1884 r.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Reklama
Sport4 maja 202423:33

Unia wróciła na Srebrną. Derbowa potyczka trzymała w napięciu [FOTO]

Unia wróciła na Srebrną. Derbowa potyczka trzymała w napięciu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Racibórz:

Sporo kibiców mogło dziś, 04.05., podziwiać w akcji ekipy Unii Racibórz i LKS Krzyżanowice na odnowionym obiekcie przy ulicy Srebrnej. Raciborzanie rozegrali na tym obiekcie pierwszy mecz po prawie 960 dniach rozbratu z własnym boiskiem.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności5 maja 202409:46

Stuprocentowy awans do Mistrzostw Polski

Stuprocentowy awans do Mistrzostw Polski - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama
Aktualności3 maja 202417:23

Radosna patriotyczna majówka w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Radosna patriotyczna majówka w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Niech się święci 3 maja! Raciborzanie tłumnie, przy pięknej pogodzie, obchodzą patriotyczne święto.

Jan Ptak
Sport4 maja 202409:33

Piłkarska majówka w Bojanowie [FOTO]

Piłkarska majówka w Bojanowie [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Nina Perek
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Sport5 maja 202419:19

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Weekend nie poskąpił piłkarskich emocji. Postarali się o nie piłkarze od III ligi do C klasy Podokręgu Racibórz. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.