Maciej Pastwa podziękował uczniom SP1 za pomoc w budowie szkoły w Nepalu

Dziś, w Szkole Podstawowej numer 1 na Ostrogu gościł Maciej Pastwa, który zbudował szkołę w Nepalu, po tym, jak w kwietniu 2015 roku kraj ten ucierpiał w wyniku trzęsienia ziemi. Wraz z Sylwią Jędernalik zaprezentował uczniom raciborskiej placówki efekty zbiórki funduszy, podczas której uczniowie SP1 zebrali 12 137,33 złotych.
Trzęsienie ziemi nawiedziło Nepal w kwietniu 2015 roku. Zginęło wtedy wiele ludzi, ogrom budynków został uszkodzonych, a jeszcze więcej całkowicie zniszczonych. Wśród tych ostatnich znalazła się szkoła w wiosce Bakhrang-6 w Nepalu. Wtedy też Maciej Pastwa podjął udaną próbę zebrania pieniędzy na budowę nowej szkoły. Raciborska placówka chętnie włączyła się w tę zbiórkę. Uczniowie podczas specjalnych akcji zdołali zebrać ponad dwanaście tysięcy złotych.
Obecnie szkoła w Nepalu jest już gotowa. Uczęszcza do niej około 250 uczniów. Budowa zajęła ponad dwa lata, i nie należała do łatwych. Samo oczekiwanie na zezwolenie trwało ponad 160 dni. Ostatecznie, po dwóch latach realizacji projektu przy współpracy z poznańskim stowarzyszeniem „Lepszy świat” udało się osiągnąć założony cel.
Budowa szkoły w Nepalu zakończyła się 2 czerwca 20174 roku, po siedmiu miesiącach prac budowlanych. Jej powierzchnia to sześćset metrów kwadratowych. Wyposażona jest w osiem sal lekcyjnych, gdzie naukę pobierać może ponad 250 uczniów. Nepalska szkoła posiada telewizor, możliwość połączenia z Internetem. - Dzień otwarcia nowej placówki był jednym z najpiękniejszych dni w naszym życiu – powiedział w czasie prezentacji Maciej Pastwa.
Podsumowując, do budowy szkoły zużyto: 44 km prętów stalowych, 54 tysiące cegieł, 106 ton cementu, 267 metrów sześciennych piasku, 176 metrów sześciennych łupnia. Do Bakhrang przyjechało aż 196 traktorów, które przetransportowały 686 ton materiałów budowlanych. Całkowity koszt projektu wyniósł 420 tysięcy złotych.
Podczas poniedziałkowej prezentacji uczniowie raciborskiej SP1 mieli okazję zapoznać się także ze stylem życia w Nepalu, dowiedzieli się także, czym najczęściej zajmują się ludzie tam mieszkający. Zaproszeni goście pokazali także wiele ciekawych przedmiotów z tamtej strony świata.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany