Racibórz poza listą miast z rządowym dofinansowaniem na walkę ze smogiem

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) aż 33 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast znajduje się w naszym kraju. Polski rząd postanowił wypowiedzieć wojnę niskiej emisji i stworzyć listę gmin, które wesprze finansowo w walce ze smogiem. Radna Anna Szukalska na listopadowej sesji rady miejskiej pytała prezydenta, dlaczego Racibórz nie starał się o dofinansowanie i czy istnieje jeszcze taka możliwość. - Cieszymy się, że nie jesteśmy na tej liście - odparł Mirosław Lenk.
Ocenił, że jeśli już państwo pomaga komuś w walce ze smogiem, powinno robić to sprawiedliwie i po równo. - Uważam, że polityka polegająca na obiecywaniu pomocy finansowej którejkolwiek gminie jest zła. Problem niskiej emisji dotyczy nas wszystkich, nie można sprowadzać go do 33 polskich miast - nie krył prezydent, dodając, że nie powinno się również faworyzować ośrodków miejskich w południa Polski. - Jeśli istnieje możliwość przekazania środków finansowych na programy dotyczące ograniczenia niskiej emisji, powinno się je dzielić uczciwie - stwierdził Mirosław Lenk, zwracając uwagę na to, że w zestawieniu miast uprawnionych do uzyskania rządowej pomocy jest co najmniej jedno, które nie podjęło jeszcze żadnych działań w zakresie walki ze smogiem. - Dla nas to krzywdzące, ponieważ politykę anstysmogową prowadzimy od kilkunastu lat, a od jakiegoś czasu nasze działania są intensywne - przekonywał prezydent.
Miasta, które otrzymają dofinansowanie na wprowadzenie w życie programów antysmogowych: Żywiec, Pszczyna, Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka, Godów, Kraków, Skawina, Nowy Sącz, Niepołomice, Tuchów, Knurów, Zabrze, Katowice, Wadowice, Nowa Ruda, Gliwice, Proszowice, Brzeziny, Bielsko-Biała, Zduńska Wola, Kędzierzyn-Koźle, Rawa Mazowiecka, Sosnowiec, Nakło, Kalisz, Dąbrowa Górnicza, Tychy, Zakopane, Tomaszów Mazowiecki, Jarosław, Żory.
(wk)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany