Raciborska Temida Adriana Szczypińskiego i Wojtka Mitręgi już dostępna w kanale youtube.com

24 miesiące ciężkiej pracy, trzynaście osób przed kamerą, nagrania w dwóch budynkach sądowych, zakładzie karnym, baszcie oraz grodzie w Byczynie, mnóstwo archiwalnych dokumentów i fotografii, ponad 30 osób współpracujących, wiele nieznanych lub mało znanych faktów - to wszystko składa się na pełnometrażowy film dokumentalny "Raciborska Temida". W grudniu była premiera w RCK, dziś na youtube.com
Producentami i autorami scenariusza są Adrian Szczypiński, autor pięciu filmów o historii Raciborza, oraz Wojciech Mitręga, pracownik Archiwum Państwowego w Raciborzu. To już ich druga wspólna produkcja, po ubiegłorocznym filmie o historii kościoła NSPJ. Mitręga odpowiadał za opracowywanie archiwaliów, zaś Szczypiński za całą stronę filmową i techniczną.
Głównym przewodnikiem po historii raciborskiego wymiaru sprawiedliwości jest Paweł Newerla. Oceną kunsztu architektów raciborskiej temidy podzieli się z widzami Sylwester Potocki. O ubiegłorocznych wykopaliskach przy Rynku, gdzie odkryto pochówki skazańców, opowiedzą Romuald Turakiewicz i Marcin Rezner z działu archeologii Muzeum w Raciborzu. Metodologię średniowiecznych procesów czarownic, które były sądzone także w Raciborzu, przybliży Ewa Wawoczny. Do więziennej części filmu twórcy pozyskali aż trzech funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Raciborzu. Były wieloletni dyrektor, płk Tadeusz Korecki oraz por. Artur Cegłowski przybliżą historie buntów osadzonych z lat 80., zaś ppor. Krzysztof Thym opowie o współczesności raciborskiego więzienia. Andrzej Tomczyk, dyrektor szkół Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu, opowie o funkcjonowaniu placówki zarówno w byłej siedzibie Landgerichtu, jak i o nowym zakładzie na Płoni. Historyk Beno Benczew z katowickiego IPN-u skupi się na temacie obecności NKWD i UB na ziemi raciborskiej po 1945 roku. Prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu Jacek Lewicki opowie o przemianach w raciborskim sądownictwie od lat 40. XX wieku do dziś. Najstarszym bohaterem filmu jest obdarzony podziwu godną pamięcią 97-letni Paweł Kołek, oficjalnie najstarszy czynny działkowiec w Polsce, który kierował odgruzowaniem miasta po 1945 roku, przy którym spotkał się z ówczesnym prezydentem Raciborza, Pawłem Lelonkiem. Listę bohaterów zamyka najsłynniejsza sędzia w Polsce, Anna Maria Wesołowska, która 18 listopada 2015 przeprowadziła w raciborskim sądzie edukacyjną symulację rozprawy sądowej z udziałem młodzieży z I LO.
W produkcji "Raciborskiej Temidy" pomogły: Sąd Rejonowy w Raciborzu, Zakład Karny w Raciborzu, Zespoły Kuratorskiej Służby Sądowej w Raciborzu, Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Raciborzu, Archiwum Państwowe w Katowicach, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci, Młodzieży i Rodziny Pomocna Dłoń w Raciborzu, Muzeum w Raciborzu oraz Opolskie Bractwo Rycerskie.
m.naszraciborz.pl TUTAJ
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany