Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 marca 201719:55

Raciborska Temida Adriana Szczypińskiego i Wojtka Mitręgi już dostępna w kanale youtube.com

Raciborska Temida Adriana Szczypińskiego i Wojtka Mitręgi już dostępna w kanale youtube.com - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

24 miesiące ciężkiej pracy, trzynaście osób przed kamerą, nagrania w dwóch budynkach sądowych, zakładzie karnym, baszcie oraz grodzie w Byczynie, mnóstwo archiwalnych dokumentów i fotografii, ponad 30 osób współpracujących, wiele nieznanych lub mało znanych faktów - to wszystko składa się na pełnometrażowy film dokumentalny "Raciborska Temida". W grudniu była premiera w RCK, dziś na youtube.com 

Producentami i autorami scenariusza są Adrian Szczypiński, autor pięciu filmów o historii Raciborza, oraz Wojciech Mitręga, pracownik Archiwum Państwowego w Raciborzu. To już ich druga wspólna produkcja, po ubiegłorocznym filmie o historii kościoła NSPJ. Mitręga odpowiadał za opracowywanie archiwaliów, zaś Szczypiński za całą stronę filmową i techniczną.

Głównym przewodnikiem po historii raciborskiego wymiaru sprawiedliwości jest Paweł Newerla. Oceną kunsztu architektów raciborskiej temidy podzieli się z widzami Sylwester Potocki. O ubiegłorocznych wykopaliskach przy Rynku, gdzie odkryto pochówki skazańców, opowiedzą Romuald Turakiewicz i Marcin Rezner z działu archeologii Muzeum w Raciborzu. Metodologię średniowiecznych procesów czarownic, które były sądzone także w Raciborzu, przybliży Ewa Wawoczny. Do więziennej części filmu twórcy pozyskali aż trzech funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Raciborzu. Były wieloletni dyrektor, płk Tadeusz Korecki oraz por. Artur Cegłowski przybliżą historie buntów osadzonych z lat 80., zaś ppor. Krzysztof Thym opowie o współczesności raciborskiego więzienia. Andrzej Tomczyk, dyrektor szkół Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu, opowie o funkcjonowaniu placówki zarówno w byłej siedzibie Landgerichtu, jak i o nowym zakładzie na Płoni. Historyk Beno Benczew z katowickiego IPN-u skupi się na temacie obecności NKWD i UB na ziemi raciborskiej po 1945 roku. Prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu Jacek Lewicki opowie o przemianach w raciborskim sądownictwie od lat 40. XX wieku do dziś. Najstarszym bohaterem filmu jest obdarzony podziwu godną pamięcią 97-letni Paweł Kołek, oficjalnie najstarszy czynny działkowiec w Polsce, który kierował odgruzowaniem miasta po 1945 roku, przy którym spotkał się z ówczesnym prezydentem Raciborza, Pawłem Lelonkiem. Listę bohaterów zamyka najsłynniejsza sędzia w Polsce, Anna Maria Wesołowska, która 18 listopada 2015 przeprowadziła w raciborskim sądzie edukacyjną symulację rozprawy sądowej z udziałem młodzieży z I LO.

W produkcji "Raciborskiej Temidy" pomogły: Sąd Rejonowy w Raciborzu, Zakład Karny w Raciborzu, Zespoły Kuratorskiej Służby Sądowej w Raciborzu, Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Raciborzu, Archiwum Państwowe w Katowicach, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci, Młodzieży i Rodziny Pomocna Dłoń w Raciborzu, Muzeum w Raciborzu oraz Opolskie Bractwo Rycerskie.

m.naszraciborz.pl TUTAJ

 

Autor: ,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:
Zobacz film

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.