Śląsk szmaragdem Europy

Samorządowcy, rodzice i nauczyciele ze szkół w gminie Krzyżanowice licznie stawili się na spotkanie, inaugurujące projekt Z Europassem do Europy. Impreza odbywała się w Bieńkowicach. Europass to, między innymi, 5 760 godz. zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych.
Z Europassem do Europy to projekt, mający wyrównać szanse edukacyjne dzieci ze wsi i małych miasteczek. Realizuje go gmina Krzyżanowice za pieniądze unijne, a dokładnie z Europejskiego Funduszy Społecznego. O jego zaletach opowiadał zebranym w sali Rege w Bieńkowicach Marek Szafraniec z Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Katowicach. Marek Szafraniec wie o projekcie najwięcej, ponieważ go napisał.
W prezentacji wspierały go dwie panie: emerytowana pracownica WOM Krystyna Dyba oraz Sabina Furgoł z Regionalnego Ośrodka Metodyczno Edukacyjnego Metis z Katowic.
Krystyna Dyba podkreślała, jak ważna jest tożsamość kulturowa, ale również otwartość na innych. To ona przypomniała zebranym, że Śląsk bywa nazywany szmaragdem Europy.
Natomiast Sabina Furgoł zwróciła uwagę obecnym na sali nauczycielom na pułapki, jakie czekają na nich podczas realizacji projektu. – Zajęcia dodatkowe nie mogą być jak lekcje – przekonywała zebranych. – Jeżeli oferta nie będzie atrakcyjna, nikt nie zatrzyma ucznia. A w tym projekcie trzeba rozliczyć się ze wszystkiego, nawet z ilości uczniów na zajęciach. Sabina Furgoł podkreśliła także, jak ważna jest rozmowa z rodzicami o ich dziecku i podkreślanie jego zalet, a nie wad.
Ważną częścią projektu jest zastosowanie w nim metody Web Quest. Tak w bardzo prosty sposób wytłumaczono zebranym jego istotę.– Kiedyś jeden z wykładowców przyszedł na zajęcia i okazało się, że studenci są nieprzygotowani. On tymczasem miał do dyspozycji salę komputerową z Internetem i musiał ich jakoś zająć. Zatem Web Quest to budowanie wiedzy w oparciu o Internet.
Oto kilka szczegółów, dotyczących projektu Z Europassem do Europy
Głównym celem projektu jest zwiększenie szans edukacyjnych uczniów i zapewnienie im w przyszłości równego startu oraz wzmocnienie atrakcyjności i podniesienie jakości oferty edukacyjnej w gminie Krzyżanowice.
Odbiorcy projektu: 800 uczniów z 10 szkół (6 podstawowych i 4 gimnazja) prowadzonych przez gminę Krzyżanowice.
Korzyści dla szkół: wdrażanie programów rozwojowych, podnoszących jakość i atrakcyjność kształcenia, zastosowanie nowoczesnych narzędzi dydaktycznych, wsparcie psychologa i logopedy oraz 5 760 godzin dodatkowych zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych.
Program jest bezpłatny.
Jola Reisch
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany