Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności27 października 201611:14

Wszyscy oddychamy tym samym... Konferencja Raciborskiego Alarmu Smogowego

Reklama
Racibórz: Przedstawiciele RSS Nasze Miasto oraz Raciborskiego Alarmu Smogowego (RAS) Dawid Wacławczyk, Zbigniew Wieczorek i Piotr Dominiak zorganizowali dziś na raciborskiej przystani konferencję prasową, która dotyczyła problemu, z którym mieszkańcy wielu polskich miast stykają się w okresie zimowym. Mowa o smogu, który choć powodowany przez spalanie przez względnie niewielu nieodpowiednich materiałów w piecach centralnego ogrzewania, truje praktycznie wszystkich.

- Problem smogu jest problemem niezwykle ważnym. Chcemy uświadomić mieszkańcom, jak jest źle oraz zwrócić uwagę na to, że tylko dzięki wspólnemu wysiłkowi mieszkańców, mediów i urzędników możemy postarać się o rozwiązanie. W związku z tym, że nie są prowadzone żadne badania, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy dotychczasowe wysiłki przynoszą jakiekolwiek efekty - informował Dawid Wacławczyk. Jedną z tez, którą stawiają organizatorzy konferencji jest to, że póki nie ma badania, tak długo nie można postawić odpowiedniej diagnozy.

W czasie konferencji Raciborski Alarm Smogowy przedstawił swe założenia na najbliższe osiem lat. - Chcemy by Urząd Miasta dał się zarazić konkretnym wymiernym planem, gdyż jego dotychczasowe działania w tej dziedzinie można uznać za mało skuteczne. Chcemy, by w ciągu trzech lat doszło do likwidacji starych, nieekologicznych źródeł ciepła we wszystkich budynkach publicznych, które są administrowane przez Urząd Miasta, żeby w ciągu pięciu lat pozbyć się wszystkich "kopciuchów" i innych nieekologicznych palenisk we wszystkich budynkach w zasobach Miejskiego Zarządu Budynków, a w ciągu ośmiu lat doprowadzić do tego, by w Raciborzu nie było ani jednego starego "kopciucha". Tak właśnie prezentował się ambitny plan Raciborskiego Alarmu Smogowego, który przekazany został przez Dawida Wacławczyka. - Można to zrobić za pomocą kampanii finansowych, informacyjnych, oraz przez ambitne podejście do tematu, jeśli idzie o zasoby MZB, szczególnie w śródmieściu, gdzie właśnie mieszkańcy tych budynków są głównymi trucicielami - dodał.

Zdaniem Raciborskiego Alarmu Smogowego działania raciborskiej Straży Miejskiej nie są zbyt skuteczne. Przedstawicielom RAS wydają się one wprost absurdalne. - To co się stało w zeszłym roku, kiedy Urząd Miasta informował, kiedy jakie ulice będą poddawane kontroli, można traktować w kategorii skeczu kabaretowego. Mamy informacje z innych miast, że Straż Miejska może wchodzić do kotłowni, może pobierać wymazy z popiołu, oraz obciążać kosztami badań tych, którzy mają tendencję do palenia śmieciami. Trzeba po prostu zacząć to robić, nawet ryzykując to, że za kilka tych badań trzeba będzie zapłacić z budżetu miasta - relacjonował członek RAS. Po chwili dodał jednak, że dzwoniąc do Straży Miejskiej nie należy informować, że zgłaszający widzi komin, z którego się dymi, należy zgłaszać podejrzenie o popełnieniu przestępstwa. Wtedy służby miejskie, do jakich należy Straż Miejska, muszą podjąć odpowiednie działania.

Wzorem roku poprzedniego Raciborski Alarm Smogowy ma zamiar przeprowadzić odpowiednie pomiary jakości powietrza. - Zeszłoroczne pomiary udało się przeprowadzić dzięki projektowi, który prowadzony był przez Ogólnopolski Alarm Smogowy. Mieliśmy wypożyczony na dwa tygodnie odpowiedni sprzęt. W tym roku także planujemy taką akcję. Będzie ona miała miejsce na przełomie grudnia i stycznia - informował przedstawiciel RSS Nasze Miasto.

Na zakończenie Dawid Wacławczyk stwierdził, że wierzy w to, że w Raciborzu będzie kiedyś czystsze powietrze. - Musimy wykazać się roztropnością, robić wszystko w trosce o własne zdrowie już teraz, a nie czekać na podjęcie interwencji Unii Europejskiej, która zmusi nas do tego potężnymi karami finansowymi. Racibórz co chwilę podkreśla, że ma certyfikat ISO14001, że jest miastem ekologicznym, a tak naprawdę ma jedną z najgorszych sytuacji w Polsce jeśli chodzi o jakość powietrza. To jest po prostu propaganda. Jeśli chcemy poważnie traktować naszą ekologiczność, to rozwiązanie problemu smogu jest jedną z pierwszych rzeczy do zrobienia. Jego rozwiązanie nie leży jednak tylko w gestii Urzędu Miasta, ale i każdego z nas, obywateli tego miasta. Rolą UM jest koordynowanie tego procesu. Czekamy, aż UM uświadomi zarządcom wspólnot, gdzie można podciągnąć ciepło z PEC, a gdzie gaz. Liczymy na to, że będzie pomagał i zachęcał do takiego działania, a nie ograniczał się do wprowadzania przymusowych skądinąd programów, które nie przynoszą wymiernego skutku.

Autor: Grzegorz Piszczan, gpiszczan@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 marca 202308:48

Znęcał się nad niepełnosprawną żoną. Areszt dla mieszkańca Kuźni Raciborskiej

Znęcał się nad niepełnosprawną żoną. Areszt dla mieszkańca Kuźni Raciborskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Najbliższe miesiące spędzi w areszcie 64-letni mężczyzna, podejrzewany o znęcanie się nad swoją żoną. Sprawca został zatrzymany przez kuźniańskich policjantów po interwencji domowej. Za przestępstwo te grozi mu teraz do 8 lat więzienia.

KPP
Reklama
Strony Partnerskie23 marca 202316:59

Nowy etap w życiu raciborskiej uczelni. Uroczyste obrady senatu ANS

Nowy etap w życiu raciborskiej uczelni. Uroczyste obrady senatu ANS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

To wyjątkowa chwila w życiu społeczności akademickiej. Podczas uroczystego posiedzenia Senatu, 23 marca 2023 r., w obecności przedstawicieli Rady Uczelni oraz zaproszonych gości – członków społeczności akademickiej, przyjęto dokumenty, które dopełniają zmianę nazwy z PWSZ na Akademię Nauk Stosowanych. Uczelnia ma za sobą 20 lat funkcjonowania jako Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Nowa nazwa powoli przebija się do świadomości.

ANS, red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 24.03.2023
23 marca 202320:30

Nasz Racibórz 24.03.2023

Nasz Racibórz 17.03.2023
16 marca 202320:30

Nasz Racibórz 17.03.2023

Nasz Racibórz 10.03.2023
10 marca 202308:25

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 03.03.2023
10 marca 202308:24

Nasz Racibórz 03.03.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.