Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności27 października 201611:14

Wszyscy oddychamy tym samym... Konferencja Raciborskiego Alarmu Smogowego

Wszyscy oddychamy tym samym... Konferencja Raciborskiego Alarmu Smogowego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz: Przedstawiciele RSS Nasze Miasto oraz Raciborskiego Alarmu Smogowego (RAS) Dawid Wacławczyk, Zbigniew Wieczorek i Piotr Dominiak zorganizowali dziś na raciborskiej przystani konferencję prasową, która dotyczyła problemu, z którym mieszkańcy wielu polskich miast stykają się w okresie zimowym. Mowa o smogu, który choć powodowany przez spalanie przez względnie niewielu nieodpowiednich materiałów w piecach centralnego ogrzewania, truje praktycznie wszystkich.

- Problem smogu jest problemem niezwykle ważnym. Chcemy uświadomić mieszkańcom, jak jest źle oraz zwrócić uwagę na to, że tylko dzięki wspólnemu wysiłkowi mieszkańców, mediów i urzędników możemy postarać się o rozwiązanie. W związku z tym, że nie są prowadzone żadne badania, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy dotychczasowe wysiłki przynoszą jakiekolwiek efekty - informował Dawid Wacławczyk. Jedną z tez, którą stawiają organizatorzy konferencji jest to, że póki nie ma badania, tak długo nie można postawić odpowiedniej diagnozy.

W czasie konferencji Raciborski Alarm Smogowy przedstawił swe założenia na najbliższe osiem lat. - Chcemy by Urząd Miasta dał się zarazić konkretnym wymiernym planem, gdyż jego dotychczasowe działania w tej dziedzinie można uznać za mało skuteczne. Chcemy, by w ciągu trzech lat doszło do likwidacji starych, nieekologicznych źródeł ciepła we wszystkich budynkach publicznych, które są administrowane przez Urząd Miasta, żeby w ciągu pięciu lat pozbyć się wszystkich "kopciuchów" i innych nieekologicznych palenisk we wszystkich budynkach w zasobach Miejskiego Zarządu Budynków, a w ciągu ośmiu lat doprowadzić do tego, by w Raciborzu nie było ani jednego starego "kopciucha". Tak właśnie prezentował się ambitny plan Raciborskiego Alarmu Smogowego, który przekazany został przez Dawida Wacławczyka. - Można to zrobić za pomocą kampanii finansowych, informacyjnych, oraz przez ambitne podejście do tematu, jeśli idzie o zasoby MZB, szczególnie w śródmieściu, gdzie właśnie mieszkańcy tych budynków są głównymi trucicielami - dodał.

Zdaniem Raciborskiego Alarmu Smogowego działania raciborskiej Straży Miejskiej nie są zbyt skuteczne. Przedstawicielom RAS wydają się one wprost absurdalne. - To co się stało w zeszłym roku, kiedy Urząd Miasta informował, kiedy jakie ulice będą poddawane kontroli, można traktować w kategorii skeczu kabaretowego. Mamy informacje z innych miast, że Straż Miejska może wchodzić do kotłowni, może pobierać wymazy z popiołu, oraz obciążać kosztami badań tych, którzy mają tendencję do palenia śmieciami. Trzeba po prostu zacząć to robić, nawet ryzykując to, że za kilka tych badań trzeba będzie zapłacić z budżetu miasta - relacjonował członek RAS. Po chwili dodał jednak, że dzwoniąc do Straży Miejskiej nie należy informować, że zgłaszający widzi komin, z którego się dymi, należy zgłaszać podejrzenie o popełnieniu przestępstwa. Wtedy służby miejskie, do jakich należy Straż Miejska, muszą podjąć odpowiednie działania.

Wzorem roku poprzedniego Raciborski Alarm Smogowy ma zamiar przeprowadzić odpowiednie pomiary jakości powietrza. - Zeszłoroczne pomiary udało się przeprowadzić dzięki projektowi, który prowadzony był przez Ogólnopolski Alarm Smogowy. Mieliśmy wypożyczony na dwa tygodnie odpowiedni sprzęt. W tym roku także planujemy taką akcję. Będzie ona miała miejsce na przełomie grudnia i stycznia - informował przedstawiciel RSS Nasze Miasto.

Na zakończenie Dawid Wacławczyk stwierdził, że wierzy w to, że w Raciborzu będzie kiedyś czystsze powietrze. - Musimy wykazać się roztropnością, robić wszystko w trosce o własne zdrowie już teraz, a nie czekać na podjęcie interwencji Unii Europejskiej, która zmusi nas do tego potężnymi karami finansowymi. Racibórz co chwilę podkreśla, że ma certyfikat ISO14001, że jest miastem ekologicznym, a tak naprawdę ma jedną z najgorszych sytuacji w Polsce jeśli chodzi o jakość powietrza. To jest po prostu propaganda. Jeśli chcemy poważnie traktować naszą ekologiczność, to rozwiązanie problemu smogu jest jedną z pierwszych rzeczy do zrobienia. Jego rozwiązanie nie leży jednak tylko w gestii Urzędu Miasta, ale i każdego z nas, obywateli tego miasta. Rolą UM jest koordynowanie tego procesu. Czekamy, aż UM uświadomi zarządcom wspólnot, gdzie można podciągnąć ciepło z PEC, a gdzie gaz. Liczymy na to, że będzie pomagał i zachęcał do takiego działania, a nie ograniczał się do wprowadzania przymusowych skądinąd programów, które nie przynoszą wymiernego skutku.

Autor: Grzegorz Piszczan, gpiszczan@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 maja 202411:10

Kobieta zasłabła na Rynku. Reanimacja nie przyniosła skutku

Kobieta zasłabła na Rynku. Reanimacja nie przyniosła skutku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zastęp strażaków, karetka pogotowia i patrol policji, taki widok ujrzeli w sobotni poranek mieszkańcy Rynku. Jak się okazuje, przyczyną interwencji było zasłabnięcie kobiety.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport26 maja 202420:14

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Piłkarski weekend za nami. Na lokalnych boiskach nie brakowało emocji. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności25 maja 202408:25

Zamkowa noc i przejazdy bryczką [FOTO i WIDEO]

Zamkowa noc i przejazdy bryczką [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Blisko sto osób przyszło wczoraj, 24.05., na kolejną zamkową noc, tym razem poświęconą rodzinie von Ratibor. Atrakcją były przejazdy bryczką po parku Zamkowym. Rafał Wochnik z księżną Elżbietą wozili gości blisko do północy.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202411:35

Motocykl w ogniu w Pawłowie

Motocykl w ogniu w Pawłowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Dziś, 27.05., ok godziny 5.30 doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Zapalił się motocykl.

red., fot. FB/OSP Pawłów
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności27 maja 202410:50

Pożar w kuźniańskim lesie. W akcji strażacy i dromader

Pożar w kuźniańskim lesie. W akcji strażacy i dromader - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Do zdarzenia doszło w sobotę, 25 maja, o godzinie 19.25 podczas burzy przechodzącej nad powiatem raciborskim.

red., fot. FB/OSP Kuźnia Raciborska
Sport26 maja 202422:00

Koszykarki Minibasketball Racibórz wicemistrzyniami Śląska w kategorii U11

Koszykarki Minibasketball Racibórz wicemistrzyniami Śląska w kategorii U11 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W minioną sobotę, 25.05., w Ustroniu odbył się turniej finałowy ligi koszykarek w kategorii U11. Wśród zespołów biorących w nim udział znalazł się zespół Minibasketball Racibórz, który spisał się na medal.

opr. (greh), fot. Minibasketball Racibórz
Reklama
Aktualności27 maja 202412:56

Raport 998. Wyciek oleju, pożar śmietnika i błoto na jezdni. Weekend strażaków

Raport 998. Wyciek oleju, pożar śmietnika i błoto na jezdni. Weekend strażaków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Jedenaście interwencji odnotowali strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP w trakcie minionego weekendu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. FB/OSP Pawłów
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.