Z Kuźni na JASNĄ GÓRĘ

Pątnicy z Kuźni Raciborskiej przemierzają szlak wiodący do religijnej i duchowej stolicy Polski. To już XVII Diecezjalna,a 363 Gliwicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Tegoroczne wędrowanie odbywa się pod hasłem Otoczmy troską życie. Dziś pielgrzymi ruszyli w drogę.
Blisko 80-osobowa grupa pielgrzymów z gminy Kuźnia Raciborska wyruszyła kilka minut po godz. 8.00. Wcześniej wzięli udział we mszy świętej w kuźniańskim kościele p.w. św. Marii Magdaleny. Przez pięć dni będą pokonywać codziennie ok. 30 km. Do Częstochowy dotrą w sobotę, 22 sierpnia. Trasę tradycyjnie rozpoczyna najdłuższy i najtrudniejszy etap do Gliwic.
Hasło Otoczmy troską życie, które towarzyszy wędrującym pątnikom, zaczerpnięto z tegorocznego programu duszpasterskiego. -Zasadnicze dni pielrzymki to środa, czwartek i piątek. Podczas pierwszego z nich podejmiemy rozważania nad wszelkimi zagrożeniami życia - fizycznymi, duchowymi i religijnymi. Drugi dzień poświęcimy troskom Kościoła, natomiast tematem piątkowej refleksji będzie służba życiu. Wtedy też rozdamy młodym ludziom tzw. ośwadczenia woli, które oznaczają zgodę na przeszczep organów po śmierci. Będziemy namawiać, by nosili je przy sobie - wyjaśnia proboszcz parafii, ks. Bernard Plucik.
Większość pielgrzymów to młodzież i weterani, którzy mają na swoim koncie już kilka pielgrzymek. Wiele osób przyszło również pożegnać pątników i życzyć im szczęśliwej drogi. Z kolei niektórzy, jak Antoni Urban z Kuźni Raciborskiej, odbędą tylko jeden z etapów: - Wędruję tylko do Rud. Żałuję, ale w moim wieku nogi zaczynają odmawiać posłuszeństwa - tłumaczy.
O tego roku, zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa spraw wewnętrznych, tzw. porządkowi, którzy zabezpieczają trasy przemarszu podczas pielgrzymki, musieli przejść 18. godzinne odpłatne szkolenie zakończone egzaminem: - Szkolenia miały kosztować ok 300 zł. Na szczęście, dzięki przychylności marszałka, udało się przeprowadzić je za przysłowiową złotówkę. Poprzednia kwota stanowiłaby problem, tym bardziej, że tzw. porządkowi to wolontariusze wypełniający tę funkcję dobrowolnie. Poza tym szkolenie organizowane przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego nie jest dożywotnie, należy ja powtarzać co dwa lata-dodaje.
ms
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany