Europoseł Bolesław Piecha gościem Collegium Castellum - Szkoły Liderów i Kuźni Przedsiębiorczości Fundacji Ofki Raciborskiej

Fundacja Ofki Raciborskiej rozpoczęła swoją działalność w czerwcu zeszłego roku a od przełomu września i października skupiła się na jednym z filarów swojej działalności - Szkole Liderów i Kuźni Przedsiębiorczości. W ramach comiesięcznych spotkań młodzi ludzie - licealiści, maturzyści i studenci z Raciborza o okolic - mają szansę na spotkania z ciekawymi ludźmi w celu wszechstronnego rozwoju swojej osobowości.
- Była diagnoza, że w Raciborzu brakuje ludzi przedsiębiorczych, z ikrą. Że nikomu nic się nie chce. Poprzez działalność fundacji, a szczególnie Collegium Castellum - Kolegium Zamkowego - chcemy zaopatrzyć młodych ludzi w narzędzie, w wędkę, by oprócz skupiania się wyłącznie na swoim życiu prywatnym mogli zająć się też działalnością w lokalnej społeczności - mówi Michał Woś, raciborski radny, pomysłodawca i realizator Collegium Castellum.
Kolegium Zamkowe - Szkoła Liderów i Kuźnia Przedsiębiorczości koncentruje się na pięciu blokach tematycznych, realizowanych w trakcie spotkań. Pierwszy to blok patriotyczny - niedawno gościem na spotkaniu była sybiraczka Teresa Pawłowska, wczoraj o swojej działalności opowiadał porucznik Marian Szlapański z AK - żołnierz wyklęty. Drugi blok to spotkania ze znanymi ludźmi w zupełnie innej niż w większości przypadków formule - po prostu, przy kawie czy herbacie, bezpośrednio. Przedsiębiorczość i ogólnie biznes, finanse, bankowość to blok trzeci - zajęcia prowadzi Paweł Knop z centrali ING Banku Śląskiego z Katowic. Z kolei z Krakowa przyjeżdża tamtejszy radny, Michał Drewnicki, który prowadzi warsztaty medialne. Dla każdego lidera czy przedsiębiorcy niezwykle istotna jest umiejętność korzystnego zaprezentowania się w mediach - i tego uczą się młodzi słuchacze Collegium Castellum. Blok piąty to nauki humanistyczne, by młodzież nie tylko umiała rozkręcić interes, ale także rozwijała się komplementarnie, holistycznie i równomiernie. Stąd zajęcia z historii sztuki prowadzone przez Katarzynę Kwiotek oraz wprowadzenie do filozofii realizowane przez dra Wojciecha Golonkę z UJ.
Gościem specjalnym marcowego zjazdu był Bolesław Piecha - europoseł, wcześniej poseł i senator, wiceminister zdrowia, któremu towarzyszyła Katarzyna Dutkiewicz, dyrektor biura poselskiego, radna powiatu raciborskiego. Rozpoczynając swoje wystąpienie eurodeputowany przybliżył pokrótce historię Unii Europejskiej jako takiej, opowiedział o swojej pracy w Brukseli i Strasburgu, by przejść do tematów bezpośrednio związanych z ochroną zdrowia. Na zakończenie odpowiadał na pytania zebranych.
Spotkania prowadził Michał Woś, pomysłodawca szkoły liderów, która - jak sam twierdzi - nie jest szkołą w dosłownym znaczeniu. Chodzi bardziej o rozwijanie relacji uczeń-mistrz a także bliższe poznanie ludzi, którzy zwykle są niedostępni. Pomysł na Szkołę Liderów i Kuźnię Przedsiębiorczości zaczerpnął najmłodszy raciborski radny ze swojego studenckiego doświadczenia - gdy organizował podobne przedsięwzięcie w Krakowie.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany