Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 lipca 200915:11

Muzeum: na lato najlepsza AFRYKA

Muzeum: na lato najlepsza AFRYKA - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Gdyby czas można było eksportować, Afryka byłaby bardzo bogata – twierdzi znawca tego kontynentu Lucjan Buchalik. Jego wykład poprzedził wczorajsze otwarcie wystawy pt. Życie codzienne, kultura i sztuka ludów Afryki Zachodniej w raciborskim muzeum.

- Nie można nakreślić obrazu przeciętnego Afrykańczyka. Bo tak jak różni są Europejczycy, jedni hodują renifery, a inni uprawiają oliwki, tak różni są Afrykańczycy z różnych części tego kontynentu. Jedni są dobrymi rybakami, inni pasterzami, rolnikami czy rzemieślnikami. Ale na pewno są dużo biedniejsi niż Europejczycy – to słowa dyrektora Miejskiego Muzeum w Żorach, Lucjana Buchalika, który Czarny Ląd odwiedza regularnie od 25 lat. Wyniki jego fascynacji Afryką można zobaczyć na wystawie Życie codzienne, kultura i sztuka ludów Afryki Zachodniej. Ekspozycję przygotował Dział Kultur Pozaeuropejskich żorskiego muzeum. Wszystkie materiały, wykorzystane przy jej organizacji, pozyskano w trakcie wypraw naukowo–badawczych, prowadzonych przez pracowników Muzeum miejskiego w Żorach.

Dyrektor Buchalik opowiadał o różnych plemionach zamieszkujących Afrykę od północy do południa. Mówił między innymi o mieszkających na Saharze Tauregach, którzy zasłaniają twarze chustami barwionymi w naturalnym indygo, dlatego też zwani są czasami Błękitnymi Rycerzami. Według starej afrykańskiej legendy zwyczaj zakrywania twarzy przez męską część plemienia wziął się z tego, że założyciel tego rodu, nie cieszący się zbyt wielką urodą, zakochał się w pięknej pannie. Wiedział, że jego twarz nie zrobi na niej dobrego wrażenia, zdobył ją jednak, pokazując swoje inne walory i przymioty. Oczywiście żyli długo i szczęśliwie, mieli dużo synów, ale ci synowie, niestety, odziedziczyli urodę po ojcu. Stąd cały ich ród do dziś zakrywa twarze chustkami.

To tylko jedna z licznych opowieści, jakimi uraczył zebranych w raciborskim muzeum Lucjan Buchalik. W klimat Afryki wprowadził ich również zespół z Kenii, Marimba Trio Band. Trzej muzycy, grający w tradycyjnych strojach i na tradycyjnych instrumentach, pochodzą z plemienia Taita Tribe. Grać uczyli się od swoich dziadków.

Wśród eksponatów, prezentowanych na wystawie, można oglądać, miedzy innymi wyroby rzemieślnicze, broń, maski oraz instrumenty muzyczne.

(jola)

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 kwietnia 202410:00

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zgodnie z zapowiedzią, od 1 maja multimedialne muzeum w słodowni raciborskiego zamku dostępne będzie dla zwiedzających. Muzeum powstało w ramach wartego ponad 20 mln zł projektu zrealizowanego przez Powiat Raciborski. Nowoczesne ekspozycje prezentują europejski poziom. To jedna z najnowocześniejszych tego typu ekspozycji w Polsce.

Zamek Piastowski
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.