Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności5 sierpnia 201411:15

Ustawienie rekordowego kotła po wodzionce za drogie. Przetarg unieważniony

Ustawienie rekordowego kotła po wodzionce za drogie. Przetarg unieważniony - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Ergobud z Nędzy jako jedyny złożył ofertę w przetargu na posadowienie przed dworcem PKP kotła z Odlewni Rafamet, w którym uważono rekordową wodzionkę. Firma Wojciecha Ruchały zażądała 205,8 tys. zł, podczas gdy w budżecie zapisano na ten cel 145 tys. zł. Przetarg unieważniono. Jak miał się prezentować kocioł, który planowano przerobić na fontannę?

Waży ponad 4 tony i zmieści 4800 litrów płynu. To największy na świecie żeliwny kocioł, w którym ugotowano największą w Polsce wodzionkę, czyli tradycyjną śląską zupę. Wszystko po to, by pomóc powodzianom. Naczynie wykonano w Zespole Odlewni Rafamet w Kuźni Raciborskiej. Piknik charytatywny, którego główną atrakcją było bicie rekordu w gotowaniu wodzionki, odbył się 12 września 2010 r. w Raciborzu. Zorganizowała go redakcja "Nowin Raciborskich", a akcję wsparła m.in. rafametowska odlewnia. - Powódź nie jest nam obca. Jej skutki odczuliśmy zarówno w roku 1997, jak i bieżącym, kiedy to woda podtopiła część naszego zakładu. Wyrządziła też szkody w domach naszych pracowników, którzy w większości mieszkają na terenach zalewowych w okolicach Kuźni Raciborskiej. Ten kocioł był takim naszym darem serca, od powodzian dla powodzian. Bo z zaangażowaniem wykonali go pracownicy naszej odlewni, którzy sami ucierpieli w wyniku tegorocznej powodzi - mówi Adam Witecki, prezes Zespołu Odlewni RAFAMET.


Podczas pikniku w olbrzymim garnku kucharz Krzysztof Górski z Teatru Kulinarnego ugotował 1622 litry wodzionki! W ten sposób pobity został rekord Polski w przygotowaniu tej śląskiej zupy chlebowej, do przyrządzenia której zużyto 700 bochenków chleba! - Przygotowanie jakiejkolwiek potrawy w tak nietypowym naczyniu jest dużym wyzwaniem i fantastyczną kulinarną przygodą! - mówi Krzysztof Górski. - Jestem przekonany, że byłem pierwszym i jedynym na świecie kucharzem, któremu było dane gotować w czterotonowym, żeliwnym - a więc protoplaście późniejszych naczyń - saganie - dodaje kucharz.

Wkrótce okazało się, że podczas pikniku pobito jeszcze jeden rekord. Tym razem świata! - Odlany na tę okazję w Zespole Odlewni RAFAMET olbrzymi garnek żeliwny jest największym tego typu naczyniem na świecie - informuje Dionizy Zejer z Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych. - To dla nas ogromne zaskoczenie, tym bardziej, że na co dzień wykonujemy nawet 40-tonowe odlewy. Odlew kotła był więc niewielki i nie przypuszczaliśmy, że nikt wcześniej nie wyprodukował niczego większego - komentuje prezes Adam Witecki.

Produkcja największego na świecie garnka żeliwnego w Zespole Odlewni RAFAMET trwała niecałe 3 tygodnie, łącznie z wykonaniem styropianowego modelu odlewniczego. Do wyprodukowania samego odlewu zużyto około 1,5 tony surówki, 500 kg złomu stalowego i 2 tony złomu żeliwnego. Wszystko zostało przetopiono w temperaturze ponad 1400 st. Celsjusza i wlano do formy wykonanej z masy furanowej (zregenerowany piasek utwardzony chemicznie).

Miasto od dłuższego czasu szukało miejsca na kocioł. Proponowano teren przy baszcie. Stanęło jednak na skwerze przed dworcem. Do 3 czerwca chętni wykonawcy mogą składać oferty. Po podpisaniu umowy będą mieli 75 dni na wykonanie zlecenia. Kocioł powinien więc być gotowy jesienią.

Przedmiotem zamówienia jest realizacja robót budowlanych w branży  ogólnobudowlanej, instalacyjnej i elektrycznej związanych z posadowieniem kotła jako elementu małej architektury, o funkcji fontanny, na terenie zieleńca zlokalizowanego przy Placu Dworcowym w Raciborzu.

Zakres zamówienia obejmuje następujące roboty budowlane: 
- roboty rozbiórkowe i ziemne, 
- wykonanie i montaż  konstrukcji wsporczej (stelażu) pod kocioł, 
- wykonanie renowacji, przygotowania do montażu  i montażu kotła, 
- wykonanie misy fontanny z elementów granitowych wraz z podświetleniem, 
- wykonanie komory technicznej fontanny wraz z instalacją technologiczną, 
- wykonanie utwardzenia terenu z kostki betonowej oraz zieleńca wokół fontanny, 
- montaż elementów małej architektury na skwerze przy fontannie (ławka parkowa, kosz na odpadki, lampa oświetleniowa, tablica informacyjna),  
- wykonanie przyłączy wodno-kanalizacyjnych i elektrycznego do komory technicznej oraz instalacji w obrębie skweru.

arch. red., (waw)

koc

koc2

koc3

koc4

koc5

Autor: waw, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport14 maja 202521:10

Choć z katowicką Gieksą przegrali, tanio skóry nie sprzedali [FOTO]

Choć z katowicką Gieksą przegrali, tanio skóry nie sprzedali [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Ćwierćfinał Pucharu Polski na szczeblu Śląskiego Związku Piłki Nożnej rozegrany w środowe, 14.05., popołudnie na boisku przy Srebrnej dostarczył wielu emocji. Naprzeciw siebie stanęły zespoły MKS Unii Racibórz oraz rezerwy ekstraklasowego GKS Katowice. I choć raciborzanie ostatecznie pożegnali się z rozgrywkami pucharowymi, to tanio skóry w starciu z Gieksą nie sprzedali. Spotkanie rozegrano bez udziału publiczności.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.05.2025
15 maja 202521:18

Nasz Racibórz 16.05.2025

Nasz Racibórz 09.05.2025
11 maja 202511:00

Nasz Racibórz 09.05.2025

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.