Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności6 lipca 201409:57

Czy w Raciborzu będziemy wybierali burmistrza?

Czy w Raciborzu będziemy wybierali burmistrza?  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Kartka z kalendarza. 1 lipca 1975 roku, wskutek zmian w podziale administracyjnym państwa, głową Raciborza stał się prezydent. W historii naszego miasta na jego czele stali już wójtowie, burmistrzowie, dyrektorzy oraz naczelnicy. Czy z powodu aktualnego spadku liczby ludności czekają nas wkrótce wybory burmistrza?

Przepisy mówią co prawda, że prezydenci rządzą miastami powyżej 100 tys. mieszkańców, ale jednocześnie dopuszczają przypadki prezydenckich rządów w mniejszych ośrodkach - w tych, w których urząd ten istniał przed 1990 r., kiedy wchodziła w życie reforma samorządowa. Racibórz miał wówczas ponad 65 tys. mieszkańców i prezydenta. Dziś ma ich około 53 tys. (dane Wydziału Obywatelskiego UM) i nadal będziemy wybierali prezydenta, choćby liczba mieszkańców spadła do 40 tys. Niewykluczone jednak, że ustawodawca zdecyduje się zmienić zapisy ustawowe i wówczas mogą nas czekać wybory burmistrza. Dodajmy, że urząd prezydenta wprowadzono w 1975 r., bo miasto przekroczyło wówczas wymagany próg 50 tys. mieszkańców.

Kto od tamtego czasu był prezydentem? 1 lipca 1975 roku pierwszym wybrano Czesława Walę, który pełnił ten urząd do 30 czerwca 1981 roku. Jego następcami byli Władysław Woźniak (od 30 grudnia 1981 do 21 października 1982) oraz Jan Osuchowski (od 10 grudnia 1982 do 30 czerwca 1990). 1 lipca 1990 roku wyłoniona w demokratycznych wyborach Rada Miasta wybrała na prezydenta Jana Kuligę. Po upływie czteroletniej kadencji, 1 lipca 1994 roku, prezydent został Andrzej Markowiak (3 listopada 1998 roku wybrano go na kolejne 4 lata). Markowiak kandydował w wyborach na posła do Sejmu i 18 października 2001 roku uzyskał mandat. Musiał zrezygnować z funkcji prezydenta. 25 października Rada Miasta wybrała Adama Hajduka. W październiku 2002 roku prezydent po raz pierwszy był wybierany przez mieszkańców w wyborach bezpośrednich. Ponieważ w I turze żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej większości, konieczne były wybory dodatkowe między dwoma kandydatami: Mirosławem Lenkiem i Janem Osuchowskim. Z drugiej tury wyborów, odbytej 15 listopada 2002 roku, zwycięsko wyszedł Osuchowski. Po upływie czteroletniej kadencji, 12 listopada 2006 roku, doszło do ponownych bezpośrednich wyborów prezydenta. Żaden z sześciu kandydatów nie uzyskał w I turze wymaganej większości. W II turze, przeprowadzonej 6 grudnia 2006 roku, wygrał Mirosław Lenk, który pokonał Tomasza Kusego.  W 2010 r. w I turze wybory wygrał Mirosław Lenk. W tym roku jesienią czekają nas kolejne wybory prezydenta.

(w), Paweł Newerla

Autor: Grzegorz Wawoczny, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport20 czerwca 202619:29

Młody Widzew bezkonkurencyjny w Raciborzu. Zwyciężył w międzynarodowym V4Cup [FOTO]

Młody Widzew bezkonkurencyjny w Raciborzu. Zwyciężył w międzynarodowym V4Cup [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Stadion przy ulicy Srebrnej w Raciborzu ponownie stał się areną piłkarskich zmagań młodych zawodników z Polski i zagranicy. W sobotnie przedpołudnie oraz wczesne godziny popołudniowe rozegrano trzeci turniej w ramach V4Cup o Puchar Prezydenta Miasta Raciborza Jacka Wojciechowicza. W zawodach udział wzięło szesnaście drużyn, które przez wiele godzin rywalizowały o końcowy triumf.

red., fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.12.2026
19 czerwca 202608:55

Nasz Racibórz 19.12.2026

Nasz Racibórz 12.06.2026
11 czerwca 202620:34

Nasz Racibórz 12.06.2026

Nasz Racibórz 05.06.2026
5 czerwca 202616:09

Nasz Racibórz 05.06.2026

Nasz Racibórz 29.05.2026
28 maja 202620:39

Nasz Racibórz 29.05.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.