Będą nowe mieszkania w TBS-ie. Cztery koncepcje na skwer ks. Pieczki. Taksówki do kontroli. Wojewoda mówi: NIE

Dziś odbyła się pierwsza w tym roku sesja Rady Miasta. Temat główny: strategia rozwoju Raciborza do 2020 roku. Podjęto kilka istotnych uchwał. Z porządku obrad wycofano projekt w sprawie zmian w planie przestrzennym dla śródmieścia. Miasto rozważy możliwość ograniczenia ruchu przez Markowice w kierunku Auchan. Sprawdź czym zajmowali się rajcy.
Przed dyskusją i głosowaniem nad uchwałami, prezydent Mirosław Lenk poinformował o sprawach bieżących. Miasto zaangażuje się ze swoją spółką - Towarzystwem Budownictwa Społecznego w budowę bloków mieszkalnych na Ostrogu, przy Przejazdowej-Bielskiej oraz na zapleczu Lotniczej. Pierwszy, z 22 mieszkaniami, będzie budowany w cyklu dwuletnim już od przyszłego roku. Pieniądze na inwestycję będą pochodzić z kredytu, środków własnych TBS-u oraz budżetu gminy.
Wojewoda śląski nie wyraził zgody na przekazanie miastu terenów po przywięziennych ogródkach działkowych przy Łąkowej. Gmina chciała je zamiast starej komendy policji przy pl. Wolności. Obiekt po garnizonie należny jest jej od skarbu państwa za miejski teren przy Bosackiej, po Prodrynie, gdzie zbudowaną nową siedzibę policji. Stara komenda to ruina, droga w adaptacji i utrzymaniu. Przy Łąkowej ratusz planował budowę domów wielorodzinnych. Wojewoda uznał, że nie opłaca mu się taka zamiana i prezydent musi się zadowolić tym, czego nie chciał.
W Raciborzu odbędzie się inauguracja Centralnych Dni Olimpijczyka. Impreza potrwa dwa dni, 19 i 20 kwietnia, w Arenie Rafako i na zamku. Partnerem miasta w jej organizacji będzie powiat.
Powiat ma nikłe szanse na otrzymanie środków z rządowego programu modernizacji dróg (tzw. Schetynówki) na remont ul. Podmiejskiej w Miedoni. Miasto planowało wsparcie tej inwestycji. Jeśli do niej ostatecznie nie dojdzie (powiat zapowiada złożenie protestu do wojewody), to ratusz będzie mógł przeznaczyć zarezerwowane środki na inne zadania.
Trwają prace nad polsko-czeskim, wspieranym finansowo przez UE, studium parkingowym dla Raciborza i ostrawskiej Poruby. Ze wstępnej analizy wynika, że w naszym mieście nie ma kłopotów z parkowaniem w centrum. Problem dotyczy dużych osiedli. Studium powstanie do czerwca.
Gospodarzem miejskich dożynek 2013 będzie parafia Stara Wieś, czyli również Proszowiec oraz Miedonia. Święto plonów odbędzie się tu w 3. niedzielę września. Prace rozpoczął już komitet organizacyjny z księdzem dobrodziejem i prezydentem na czele. Ratusz ma prośbę, by wcześniej swoje dożynki zorganizowały Płonia, Sudół i Studzienna, a potem gospodarze z tych dzielnic stawili się z koronami na Starej Wsi.
W przyszłą środę o 16.00 w sali kolumnowej Urzędu Miasta prezydent przedstawi cztery propozycje zagospodarowania skweru ks. prałata Stefana Pieczki, czyli terenu wokół fontanny przy kościele farnym. Wstęp dla każdego zainteresowanego.
Miasto, na wniosek radnego Dariusz Ronina, rozważy możliwość zgłoszenia do Poczty Polskiej propozycji umieszczenia Raciborza na znaczkach emitowanych w 2014 r. - Trzeba się tylko zastanowić, czy mamy jakąś szczególną rocznicę. Ostatni raz Racibórz był na polskim znaczku pięć lat temu z racji obchodów 900-lecia - mówił prezydent.
Radny Franciszek Mandrysz zgłosił, że mieszkańcy ul. Olimpijczyka w Markowicach chcą ograniczenia ruchu w kierunku ul. Drzewieckiego. - Taka była umowa społeczna, że ten objazd z Gliwickiej do Obory będzie działał tylko na czas remontu mostu na Uldze. Objazd czynny jest do dziś i utrudnia życie markowiczanom - tłumaczył inicjator. Chciał, by wprowadzić ruch dwustronny tzw. groblą. Miasto nie wyklucza, że problem postara się rozwiązać ruchem jednokierunkowym. Jak dokładnie? To urzędnicy dokładnie przemyślą i przedstawią swoje propozycje.
Na wniosek radnego Jana Wiechy ratusz sprawdzi, czy taksówkarze stosują prawidłowe taryfy i czy powinni płacić w strefie ograniczonego parkowania, kiedy stoją na płatnych miejscach i czekają na klienta.
Radni przyjęli również materiał prezydenta w sprawie stanu prac nad Aktualizacją Strategii Rozwoju Miasta Racibórz do roku 2020. Prace te trwają nadal i mają się skupiać na najważniejszych priorytetach.
Wykaz podjętych uchwał:
- Uchwała w sprawie zmiany budżetu miasta z autopoprawką na 2013 rok;
- Uchwała w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej;
- Uchwała w sprawie zmiany Uchwały Nr XXIII/415/2000 Rady Miejskiej w Raciborzu z dnia 28 czerwca 2000 r. w sprawie zarządzenia poboru podatku od nieruchomości i podatku rolnego na terenie Raciborza w drodze inkasa, określenia inkasentów i wynagrodzenia za inkaso z późn.zm.;
- Uchwała w sprawie zmiany Uchwały Nr XVIII/245/2012 Rady Miasta Racibórz z dnia 30 maja 2012 r. w sprawie nadania Statutu Raciborskiemu Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
- Uchwała w sprawie powołania komisji konkursowej do przeprowadzenia konkursu na stanowisko Kierownika Raciborskiego Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych;
- Uchwała w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów zlokalizowanych w jednostkach strukturalnych Proszowiec - Stara Wieś, Studzienna i Sudół, Śródmieście oraz Ostróg w Raciborzu - wycofana z porządku
- Uchwała w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Racibórz.
Uchwała w sprawie zmiany Uchwały Nr XXII/317/2012 Rady Miasta Racibórz z dnia 31 października 2012 r. w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właścicieli nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi;
- Uchwała w sprawie nadania statutu jednostce organizacyjnej pod nazwę: „Arboretum Bramy Morawskiej” w Raciborzu;
- Uchwała w sprawie zmiany Uchwały Rady Miasta Racibórz nr IV/39/2011 z dnia 23 lutego 2011 r. w sprawie przyznawania dotacji z budżetu Miasta Racibórz na realizację zadań polegających na modernizacji indywidualnych źródeł ciepła i/lub montażu ekologicznych systemów przygotowania ciepłej wody użytkowej;
- Uchwała w sprawie udzielenia dotacji na sfinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.
- Uchwała w sprawie określenia sposobu ustalania cen i opłat za korzystanie z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej będących w posiadaniu Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu.
Uchwała w sprawie zasad sprzedaży garaży stanowiących własność Gminy Racibórz;
- Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na zbycie terenu przyległego do nieruchomości zabudowanej budynkiem wielomieszkaniowym położonym przy ul. Juliusza Kossaka nr 41-47;
- Uchwała w sprawie zmiany uchwał Rady Miasta Racibórz w sprawie wyrażenia zgody na zbycie terenu przyległego do nieruchomości zabudowanej budynkiem wielomieszkaniowym;
- Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od żądania zwrotu bonifikaty udzielonej przy sprzedaży mieszkania.
opr. waw
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany