Urzędnicy bezsilni? Spalanie bezkarne?

Mamy złe wieści dla tych, którym sąsiedzi palą pod nosem śmieci. Wiceprezydent przyznaje, że "trudno kontrolować posesje", a naczelnik wydziału ochrony środowiska dodaje, że nawet pobieranie popiołu nie ma sensu, bo trudno na jego podstawie zbadać czy ktoś pali plastik. W Krakowie jednak można.
O tym, że osoby palące śmieci i plastik są praktycznie w Raciborzu bezkarne dowiedzili się dziś radni podczas komisji gospodarki miejskiej. Wiceprezydent Wojciech Krzyżek mówił, że "trudno kontrolować posesje" więc jest zwolennikiem edukacji i zachęt. Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Zdzisława Sośnierza dodała, że ratusz próbował badać próbki popiołu, ale okazało się, że "nie da się na ich podstawie jednoznacznie określić, czy ktoś palił plastik" przez co odwołanie od mandatu oznacza przegraną w sądzie.
Informacje z komisji zapewne zdenerwują właścicieli domów w Raciborzu, których sąsiedzi ogrzewają domy plastikiem i śmieciami. Przyjdzie im w sezonie grzewczym żyć w szkodliwym dla zdrowia smrodzie. Inaczej jest w Krakowie. Tam straż miejska podejmuje zdecydowane działania i chwali się sukcesami. Oto informacje z jej strony www.
W ostatnim sezonie grzewczym (listopad 2010 – kwiecień 2011) funkcjonariusze Straży Miejskiej Miasta Krakowa sprawdzili wspólnie z inspektorami Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa 164 posesje, pod kątem spalania odpadów (samodzielnie skontrolowali 323). Łącznie dokonano 487 kontroli, co w porównaniu do poprzedniego sezonu grzewczego oznacza ich 6 procentowy wzrost. Na terenie 96 nieruchomości strażnicy ujawnili spalanie odpadów w piecach i w związku z tym wykroczeniem nałożyli 55 mandatów karnych na kwotę – 6 950 złotych. Skierowali 6 wniosków o ukaranie do sądu oraz pouczyli 35 osób. W porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego sezonu grzewczego odnotowano 15 procentowy wzrost ujawnionych przypadków spalania odpadów w piecach. Do analizy strażnicy pobrali 12 próbek popiołu. Straż Miejska Miasta Krakowa ostrzega, że: spalanie odpadów z naruszeniem przepisów ochrony środowiska jest wykroczeniem w myśl artykułu 71 ustawy o odpadach, który brzmi: „Kto wbrew zakazowi, termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów, podlega karze aresztu lub karze grzywny”. Kontrole prowadzone są zgodnie z artykułem 379 ustawy Prawo ochrony środowiska. W myśl tego artykułu kontrolujący są uprawnieni do wstępu na teren nieruchomości, na której prowadzona jest działalność gospodarcza, przez całą dobę oraz od 6.00 – 22.00 na pozostały teren. Straż Miejska Miasta Krakowa przypomina, że w wyniku podejmowanych interwencji (jeśli zajdzie taka konieczność), będą pobierane próbki popiołu z pieców grzewczych, które zostaną poddane szczegółowej analizie. Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa, przekazuje takie próbki Wydziałowi Inżynierii i Technologii Chemicznej Zakładu Chemii Analitycznej Politechniki Krakowskiej, gdzie dokonywane jest badanie np. pozostałości tworzyw sztucznych i metali ciężkich w popiele.
(w)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany