Gdzie jest ta sprawiedliwość?

Pobieranie opłat to zawsze temat drażliwy więc i w kwestii nowego sposobu naliczania taksy za śmieci każdy radny ma coś do powiedzenia. Wczoraj okazało się, że problem dotyczy nie tylko tego, jaki wskaźnik przyjąć za podstawę naliczenia, ale jak chronić rodziny wielodzietne.
O tzw. rewolucji śmieciowej pisaliśmy już w zeszłym tygodniu - czytaj TUTAJ. Wczoraj temat wrócił na komisji gospodarki miejskiej. Rozpoczął Artur Jarosz, który jest przeciwny pomysłowi prezydenta, by opłatę naliczać od zużycia wody. Według jego opinii i wiedzy, mieszkańcy Raciborza i tak są bardzo oszczędni w pobieraniu wody. – Statystyki to ciekawe wyniki, ale nieoddające rzeczywistego obrazu, a i tak musimy wiedzieć, ile osób mieszka w danym lokalu - powiedział. Jarosz jest za opłatą „od głowy”.
Tomasz Kusy zwrócił uwagę na inny problem, a mianowicie, jakie będą zasady rozliczenia firm, które prowadzą działalność gospodarczą. – Właściciel będzie musiał zawrzeć umowę od kubła – odpowiedział wiceprezydent Wojciech Krzyżek. Potem Kusy nawiązał do dzieci: – Każdy wie, że są największymi producentami śmieci i zużycia wody. Jak więc w tym aspekcie oceniać pomysł prezydenta?
Temat pochwycił Ryszard Frączek, który spojrzał na problem z innej strony. – Mam pytanie jak pojmujemy sprawiedliwość? Tworzymy ustawy i płacimy dodatkowe podatki. Wychodzi na to, że każde dziecko to większa kara podatkowa. Ten system jest niesprawiedliwy dla rodzin wielodzietnych, dlatego jestem za tym, by naliczać opłaty od gospodarstwa domowego – postulował. Prezydent Lenk zgodził się, że idea jest słuszna jako teoria, ale nie ma w tej metodzie sprawiedliwości. - Dam prosty przykład. Kobieta, która ma 80 lat, wychowała siedmioro dzieci i mieszka sama, tworzy jednoosobowe gospodarstwo. Obciąży się ją tak, jak gospodarstwo, które tworzy pięcioosobowa rodzina? Nie wiem za co ją karać – odpowiedział radnemu.
Komisja rozwoju gospodarczego jak i włodarze miasta przyznają, że ustawa śmieciowa jest niedopracowana i pozostawia wiele miejsca do błędnej interpretacji. Radni liczą na rychłą zmianę ustawy albo przynajmniej jej nowelizację.
BaFu
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany