Zobacz zwiastun filmu o kinach w Raciborzu

Dla pasjonatów. Takiego filmu jeszcze nie było! Historia kilkunastu kin, jakie działały w naszym mieście na przestrzeni ponad 100 lat, z dziejami kina Bałtyk na czele, jest tematem pionierskiego filmu dokumentalnego, wyprodukowanego przez Adriana Szczypińskiego i Grzegorza Mejłuna.
Ci dwaj pasjonaci historii Raciborza właśnie kończą pracę nad pełnometrażowym filmem dokumentalnym "Gloria / Bałtyk". - Na początku miał to być tylko krótki filmik, pokazujący pracę kinooperatora w Bałtyku. Ale po nakręceniu instalacji nowego ekranu i projektora cyfrowego zaproponowałem Grzegorzowi wspólne wyprodukowanie dłuższego dokumentu o kinie Bałtyk, a w rezultacie o wszystkich placówkach kinowych, jakie kiedykolwiek istniały w Raciborzu - mówi scenarzysta i reżyser Adrian Szczypiński.
- Początkowo barierą nie do przejścia było zdobycie dokładniejszych informacji i dat, ponieważ kilka pokoleń historyków ziemi raciborskiej dziwnym trafem omijało ten element kulturalny, skupiając się na teatrach, chórach i zespołach pieśni i tańca. W znanych opracowaniach historycznych o naszej ziemi można przeczytać tylko kilka zdań o zaledwie trzech przedwojennych raciborskich kinach, a tymczasem było ich znacznie więcej - dodaje Grzegorz Mejłun, współproducent filmu, wieloletni kinooperator Bałtyku. Przy okazji twórcy filmu ustalili, iż w tym roku można mówić o jubileuszu 85-lecia miejsca, znanego dziś jako kino Bałtyk. Jego poprzednik, przedwojenny Gloria-Palast, został uruchomiony w 1927 roku.
Z pomocą przyszły informacje z przedwojennych niemieckich ksiąg adresowych, zweryfikowane przez wybitnego historyka Pawła Newerlę, konsultanta historycznego filmu "Gloria / Bałtyk". - Pan Paweł nie tylko wytłumaczył nam zawartość tych wpisów. Okazało się, że przed 1945 rokiem chodził na filmy do Central-Theater (nieistniejące dziś kino na rogu Opawskiej i Drzymały) i Glorii-Palast, wciąż pamięta wystrój ich wnętrz, a nawet tytuły wyświetlanych filmów. Niesamowita pamięć - wyjaśniają zaskoczeni twórcy.
Paweł Newerla jest jednym z kilku bohaterów-narratorów filmu. Swoje wspomnienia przed kamerą snują także: pamiętający dawny Gloria-Palast Piotr "Maestro" Libera, były wieloletni kinooperator Stefan Witecki, dzierżawca Bałtyku z lat 90. Krzysztof Dybiec, aktualny kierownik kina Krystian Haas oraz ekspert filmowy Mariusz Weidner, historyk Grzegorz Wawoczny i sami twórcy filmu.
- Choć dzieje Bałtyku są osią naszego filmu, to wiedzieliśmy, że nie można ich opowiedzieć w oderwaniu od historii miasta i pozostałych kin, jakie działały w Raciborzu od 1908 roku do dziś. Stąd celowo dwuznaczny podtytuł - "Historia kina w Raciborzu", ale także "Historia najstarszego kina w Raciborzu". To niejako 100 lat dziejów miasta, opowiedzianych w świetle kinowych projektorów - mówią autorzy filmu. Choć sami nie są historykami, to podkreślają, że dzięki pasji, uporowi i pomocy wielu życzliwych osób można jeszcze odkryć na nowo mnóstwo zapomnianych faktów i ciekawostek. Ta pasja ma swój szczególny wyraz w tym, iż jest to ich całkowicie prywatna produkcja, zrealizowana za własne pieniądze, bez żadnego dofinansowania czy zlecenia. Imponującą ilość unikalnych przedwojennych fotografii udostępnił autorom filmu znany raciborski filokartysta Henryk Sowik.
Film "Gloria / Bałtyk. Historia najstarszego kina w Raciborzu" znajduje się obecnie w ostatniej fazie montażu. Premiera jest wstępnie przewidziana na kwiecień 2012. - Instytucja Filmowa Silesia Film w Katowicach, właściciel Bałtyku, wyraziła żywe zainteresowanie premierową projekcją w sali Bałtyku.
Szczerze mówiąc, nie wyobrażamy sobie innego miejsca na uroczystą premierę. Dalsze ustalenia z Silesią Film wciąż trwają. Jesteśmy dobrej myśli - mówią autorzy filmu.
Już dziś można zobaczyć zwiastun:
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany